köpek

Bomba Köpeği Eğitimi İstanbul

İstanbul, Türkiye’nin en gelişmiş şehri olma özelliği ile birçok alanda hizmet almanın kolay olduğu bir şehirdir. Gelişmiş ve kusursuz hizmet veren köpek eğitim çiftlikleri ile de farklı alanlarda, insanlara fayda sağlar. Köpeklerin sahipleriyle günlük yaşamlarının düzenlemek için verilen tuvalet, itaat gibi eğitimlerin dışında köpeklerin çok kritik görevlerde yer alması içinde çeşitli eğitimler veriliyor. Güvenlik sektörünün vazgeçilmezi olan köpekler güçlü duyuları ve koruma içgüdüleri ile farklı alanlarda kullanılır. Güvenlik güçlerinin çeşitli operasyonlarda kullandığı köpeklerin zaten var olan özelliklerini geliştirmek ve bir alanda uzmanlaşmasını sağlamak için eğitimler verilir. İstanbul’da da verilen bu eğitimlerden biri de bomba bulmak amaçlı köpeğin yetiştirilmesidir.

Köpeklerin Yetenekleri ve Bomba Eğitimleri

Doğuştan gelen içgüdüler ve yetenekler sayesinde insan hayatına birçok alanda fayda sağlayan köpeklerin bomba tespiti için kullanılması, bombanın çok hızlı bir şekilde tespit edilmesi açısından çok önemlidir. Çok hassas kokuları bile alabilmeleri, yüksek orandaki işitme özelliği, geceleri görüş kaybı yaşamaması bu operasyonlarda etkili olmalarını sağlar. Hareket halindeki nesneleri geceleri bile net gören ve tespit edebilen köpekler bu özellikleri ile vazgeçilmez bir yardımcıdır.

Bomba Köpeği Eğitimi İstanbul

Bu üstün yeteneklerin yanında verilecek doğru ve çok yönlü eğitimler sayesinde garanti sonuçlar almak kolaydır. Bombaların yerlerini bulma konusunda, hem farklı içeriğe ve maddelere sahip patlayıcılar hem de değişik miktarlardaki bombalar konusunda eğitilmeleri gerekir. Gördüğü ve eğitimini aldığı her türlü patlayıcının tespitini yapabilen köpekler, eğitimler sayesinde üstün yetenekli birer güvenlik gücü haline gelmiştir. Ayrıca verilen eğitimlerin sürekli güncelleştirilmesi yeni çıkan ve değişik maddeler içeren bombaların tespiti için de önemlidir.

Bomba Köpeği Eğitimi İstanbul

Bir alanda bomba olduğundan şüpheleniliyorsa, yapılacak operasyon da hayati bir önem taşır. Bombanın acil olarak yerinin tespit edilmesi sonucu, bombayı imha edecek uzmanların eline bırakılır. Ancak bu yerini tespit etme kısmı bazen çok uzun sürebilir. Güvenliği sağlayacak birimlerin bombayı gözleriyle ya da fiziksel olarak araması çabuk sonuç vermez. İnsan hayatını tehdit eden bu durumun bir an önce çözüme kavuşması için, bomba tespiti amacıyla güçlü duyulara sahip olan köpekler kullanılır. Bu özelliğin geliştirilmesi ve daha hızlı sonuçlar vermesi için köpekler bomba alanında eğitimlere tabi tutulur.

İnsan hızına ve tekniğine göre, çok daha kısa sürede ve etkili sonuç alınan bomba köpekleri güvenliğin kısa sürede sağlanmasını kolaylaştırır. Yetenekleri ve aldığı eğitim sayesinde tehdit sayılacak unsuru tespit eder. Bomba köpeklerinin güvenliği kısa sürede sağlamada birçok avantajı vardır. Öncelik kısıtlı olan sürenin etkili kullanımı bu köpekler sayesinde olur. Ayrıca insanların araması sonucu bulunma ihtimali az olan patlayıcılar, eğer varsa bomba köpekleri tarafından kesin olarak ortaya çıkarılır. Arama alanı geniş ya da karışık olan durumlarda insanların arama ya da bulma ihtimali olmadığı için bu köpekler sorunu kısa sürede çözer. İhbar geldiğinde hemen organize olabilmeyi sağlaması ve işine anında odaklanabilmesi sayesinde hemen sonuç alınır. Ayrıca geniş alanlarda birden fazla köpeğin görevlendirilmesi çok etkili ve hızlı çözüm sunar.

Uzun yıllardır kullanılan bomba köpekleri, son zamanlarda daha yaygın olarak faaliyet gösteriyor. Hareket eden cisimlerdeki ya da insan üzerindeki bombaların bile tespitini yapabilmeleri ile başarı oranlar oldukça yüksektir. 2015 yılında yayınlanan genelge ile özel olarak hizmet veren güvenlik şirketlerinin de bünyesinde yer alan köpek kullanımı sayesinde oluşan tehlikeler daha hızlı bir şekilde sonlandırılıyor. Her geçen gün sayısı artan ve daha da artacak gibi görünen bomba köpekleri bu profesyonel bomba köpeği eğitimi İstanbul çiftlikleri sayesinde donanımlı ve eksiksiz hizmet veriyor.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bomba Köpeği Eğitimi İstanbul