Lhasa Apso Köpek Eğitimi

O kadar çok köpek cinsi var ki. Bu cinslerinde kendi aralarında ırkları var. Evinize, sizinle beraber ya da ailenizle beraber yaşayacak bir köpek almak istiyorsunuz. İyice düşünüp taşındıkça sonra, ev yaşantısına uyumlu, sevimli bir süs köpeği almaya karar verdiniz. Cinsini de Lhasa ASO’dan seçtiniz.

Pekâlâ, Lhasa Apso Köpek Eğitimi nasıl olur. bilginiz var mı ? Sizi bu konuda bilgilendirmek istiyorum.

Süs köpeği olarak iyi bir seçim. Sportif bir hayvan değildir. Doğal olarak egzersiz ihtiyacı azdır. kısa yürüyüşlerle bunu halledebilirsiniz. Ortalama 7-8 kg civarı olurlar. Boyuda 30 cm’ i geçmez. Fiziksel özelliklerine baktığınız zaman bir kucak köpeği olduğunu anlarsınız. Tüyleri kıvırcıktır. Yumuşaktır. Fakat uzun olduğu içn her gün tarayıp, fırçalamanız gerekir.

Yaşam süresi 14 yıla kadar uzayan bir hayvandır. Kısa çenelidir ve minik simsiyah gözlere sahiptir. Özelliklerine baktığınız da, bekçilik becerisinin yüksek olduğunu ve aynı zamanda çok zeki olduğunu görürsünüz. Bir şey öğretmeye kalktığınızda, hemen öğrenir. Minik görünümüne rağmen cesur bir hayvandır. Ev köpeği olmasının yanın da apartman hayatına da uygun bir hayvandır. Cüssesi küçük olduğu için koruma becerisine sahip bir hayvan değildir. Oyunculuk yeteneğine sahiptir. İyi bir şekilde eğittiğiniz takdirde oyunculuk yapma kapasitesine sahiptir. Sıcaktan ziyade soğuğa daha dayanıklıdır. Yabancılarla arası iyi değildir. Ama diğer hayvanlarla dostluk kurabilir.

Lhasa Apso Köpek Eğitimi

Lhasa Apso Köpek Eğitimi

Lhasa Apso köpeklerinin işitme duyuları oldukça gelişmiştir. Enerjisi yüksek bir hayvandır. Böyle bir köpek cinsi bakacaksanız, bakımına özen göstermeniz gerekir. Çünkü tüyleri yukarıdada bahsettiğim gibi oldukça uzun olduğu için bakım isteyen bir cinstir.

Geçmişine kökenine bakmak istersek, Lhasa Apso’nun en az iki bin yıllık bir geçmişe uzandığını görürüz. Tibet zamanlarına dayanan bir geçmişe sahiptir. Tibet zamanında kutsal adamlar tarafından, tapınak. Manastır tarzı yerlerde bekçi köpeği olarak kullanılarak, günümüze gelmiştir. Altın sarısı, krem, koyu gri gibi renklere sahiptir. En rahat yaşadığı ortam ev ortamıdır. Eğer hayvanı korkutur veya kızdırdığınız takdirde saldırgan tavırlar sergiler.

Diz kapağı çıkığı, deri problemleri, Entropion, yakalanmaya yatkın olduğu hastalıkların başında gelir. İnatçı, sahibine düşkün olması ve kalabalıktan hoşlanmadığını söylemeyi unutmamak gerekir. Özel bir hayvan diyebiliriz. Küçücük boyuna rağmen, inanılmaz bir işitme yeteneğine sahip olduğu için, eve yabancı biri geleceğini anladığı zaman, bunu size hemen duyurur. Ve de en ilginci, evde çok büyük bir hayvanın olduğunu hissettirecek derecede havlama sesi duyabilirsiniz.

Özellikle çocuklarla iyi anlaşan bir yapı vardır. Çocuğunuz evde köpek bakmak istiyorsa, sizde iri hayvanları sevmiyorsanız, Lhas Apso’ nun sizin için iyi bir seçim olacağını düşünüyorum. Bu cinsi gördünüz almaya karar verdiniz. Ama Lhasa Apso Köpek Eğitimi hakkında bilgi sahibi değilsiniz. Bu yazının size oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Hayvan sevgisi, güçlü bir sevgidir. Birçok insan evinde köpek beslemek ister. Bazı durumlarda, kendi istemese bile, eşi, çocuğu ya da herhangi bir aile bireyi isteyebilir. Evinize karar verip bir köpek aldığınızda, unutmayın ki oda ailenin bir bireyi olur.

Alacağınız hayvanın huyunu, suyunu iyi bilmek gerekir. Bunu bilmezseniz, bir süre sonra ona bakamayıp, bir barınağa v.s. bir yere bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Maalesef günümüzde bunu beceremeyince hayvanları sokağa bırakan bir sürü insan var. Siz onlardan olmayın. Almayı düşündüğünüz hayvanın, huyunu, suyunu, cinsini, ırkını iyice öğrendikten sonra alıp evinize getirin. Zaten bu yazıyı okuyorsanız Lhasa Apso cinsi bir hayvan almaya karar vermişsiniz demektir. Süs hayvanlarını sevenler için oldukça iyi bir seçim. Özellikle çocuklar için.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Lhasa Apso Köpek Eğitimi