Narkotik Köpek Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Köpeklerin insan hayatı içindeki yeri çok önemlidir ve insana birçok yarar sağlamaktadır. Narkotik eğitimi almış köpeklerin sağladığı yararlar bunlardan sadece biridir ve dünya geneli üzerinden değerlendirildiğinde, narkotik eğitimi almış köpeklerin uyuşturucu tacirlerine karşı nasıl savaştıkları tartışılmaz bir durumdur. Polis ve jandarmaların sağ kolu olarak tabir edilen bu akıllı köpekler, aldıkları narkotik eğitimleri sayesinde tonlarla ölçülecek miktarda uyuşturucu bulmakta görev almışlar ve başarılı olmuşlardır. Bu nedenle birçok masum insanın hayatını kurtarmada etkili olduğu kabul ediliyor.

Narkotik eğitimi alan köpeklerin eğitim esnasında çok eğlendikleri gerçeğini vurgulamak gerekir. Köpeğin eğitim sırasında devamlı oyuna maruz kalması, eğitimin oyun eşliğinde gerçekleştirilmesi eğitimi kolaylaştırmayı sağlıyor. Köpek iç güdüsü ile hareket ettiği için köpek üzerinde aşırı bir düzeltmeye ihtiyaç duyulmadan oyun esnasında gerekli eğitimi almış oluyor. Köpek özel bir eğitim aldığının farkına bile varmadan uygulamalardan ve testlerden tek tek geçiyor. Narkotik eğitimi testlerine tabii tutulacak olan köpekler çok küçük yaşlarda takibe alınır. Bu yavrular genellikle narkotik eğitimi almış köpeklerin yavruları olmaktadır.

Narkotik Köpek Eğitimi Nasıl Verilmeli

Narkotik Köpek Eğitiminde Aranan Özellikler

Eğitim alacak köpeğin verilen görevi istekli olarak yerine getirecek konuma gelmesi için narkotik köpek eğitimi nasıl verilmeli konusu eğitimciler için önem arz eder.

Köpeğin Oyun Oynama Arzusu: Narkotik eğitimini alacak köpeklerde oyun oynama isteği çok önemli bir husustur. Köpek, yorgun bir durumda olsa dahi top ve benzeri oyuncak objelerle oynamada aşırı istek göstermelidir. Testin başarılı olabilmesi için köpeğin böyle bir özelliğe sahip olması kendisine verilen görevi isteyerek yerine getirebilmesi açısından çok önemlidir.

Dengeli Huy Testi: Köpeğin yüksek ses ve ani hareket gibi değişken durumlara karşı tepkilerinin ölçüldüğü bir testtir.

Retrieve Testi: Köpeğin bu testten başarıyla geçebilmesi için, atılan herhangi bir objeyi hemen geri getirebilmeli, farklı bir obje atıldığında kararsızlık yaşamamalı ve yorulması halinde bile oyun isteğini sürdürebilmelidir.

Kararlılık Testi: Eğitimcisi tarafından saklanan herhangi bir objeyi bulma konusunda azimli davranmalıdır.

Su Testi: Yorgun düşen köpek bir akarsu yanına getirilir. Eğitimci akarsuyun karşı yakasına bir obje atar ve köpekten akarsuda yüzerek ve su içmeden karşı tarafa geçip objeyi geri getirmesi beklenir.

Yiyecek Testi: Oyun objesi köpeğin sevdiği bir yiyeceğin yanına atılarak köpeğin hangisini seçeceğine dair tepkisi ölçülür.

Köpeğin Avını Arama Güdüsü: Kendi doğal ortamında ve eğitim alanında koku duyusu ile avını rahatlıkla takip edebilen köpeğin, daha uzak bir noktaya ve yüksek otlarla kaplı karışık bir alana atılan avını aynı kararlılıkla vazgeçmeden arayıp aramayacağı test edilir.

Eğitmen – Oyuncak Testi:  Eğitmen köpeğin yanındayken elindeki objeyi kafesin yakınına bırakır ve köpek oyuncağı almaya çalışırken eğirmen köpeğe fark ettirmeden köpeğin görüş alanından uzaklaşır ve köpeğin oyuncağı alma çabasından vazgeçip vazgeçmeyeceği test edilir.

Bu testleri başarıyla geçen köpekler eğitim görmeye başlar.

Narkotik Köpek Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Halk arasında narkotik eğitimi alan köpeklerin uyuşturucuya maruz bırakıldığı ve bağımlı hale getirildiği, köpeğin uyuşturucuya alıştırıldığı, narkotik aramalarda uyuşturucuyu yeme ihtiyacı hissettiği için aradığı şeklinde yanlış bir inanış vardır. Köpek, eğitimi esnasında kesinlikle uyuşturucu ile direkt olarak temas ettirilmez. Bu maddeler köpeğin eğitimi için kullanılan objelerin içine saklanır. Köpeğe objenin kokusu uyuşturucu kokusu olarak algılatılır. Eğitim oyunlarında oyuncak objenin içine saklanmış uyuşturucu kokusuna alışan köpekler, gerçek uyuşturucu aramalarında uyuşturucunun kokusunu ararlar ama köpeğin düşüncesinde oyuncak objeye ulaşmak vardır.

Narkotik Eğitimine Uygun Köpek Irkları

Alman Çoban Köpeği, Golden Retriver, CockerSpaniel ve Labrador Retriver gibi koku algısı üst seviyede olan köpeklerdir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Narkotik Köpek Eğitimi Nasıl Verilmeli?