köpek

Yavru Köpek Temel itaat Eğitimi

Köpeğinize evde istediğiniz gibi eğitebilirsiniz. En başından sonuna kadar kendinizce kurallar koymanız gerekir. Bunların başında ödüllendirme ve ceza gelir. Yavru köpek temel itaat eğitimi sırasında kesinlikle gereksiz cezalandırma yöntemleri kullanmamalısınız. Örneğin köpeğe terlikle sopayla ve benzeri araç gereçlerle vurmamalısınız. Böyle yöntemlerle köpeğini eğitmeye çalışan kişiler köpeklerinin hırçın ve saldırgan olmalarına neden olurlar. Köpeği eğitirken kendinize temel alt yapılar belirleyin. Eğitimini vermenizi istediğiniz hareketleri bir sıraya koyun. Ve bu sırayı takip etmeye çalışın. Bunların başında köpeği eve getirdiğinizde daha yavru iken tasma takmaya alışmasını sağlamalısınız.

Ayrıca köpek ile köpek sahibinin iyi bir iletişim içerisinde olması gerekiyor. İlk olarak otur, kalk, yat gibi ifadelerle temel eğitime başlayabilirsiniz. Yaptığı her doğru hareketten sonra köpeğinizi güzel şeylerle ödüllendirmelisiniz. Bunları yapan köpek sahibi ben yanlış mı yapıyorum diyorsa mutlaka bir uzman görüşü almalı ve eğitimlere devam etmelidir. Köpeğinizle oyun oynayarak temel hareket ve komutları öğretebilirsiniz. Bu hem sizin için hem de köpek için daha eğlenceli hale gelecektir. Yani bir yavru köpek temel itaat eğitimi temel unsurları vardır bunlar ödül ve ceza gibi oyunları da alabilirsiniz. Bazı durumlarda köpeğinize ceza vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu cezaları verirken duygudaşlık kurup çocuğunuza sanki ceza veriyormuşçasına yapıcı olmaya çalışın. Köpeği eğitirken ses tonuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Çünkü ses tonunuzdan köpek ürkebilir ve böylece vermek istediğiniz eğitimleri almayabilir. Köpek eğitirken evin içerisinde önce rahatça gezebilmesi evi tanıması sağlanmalıdır. Uyum aşamasını rahat geçen köpek temel eğitimlere de kolaylıkla uyum sağlayarak verdiğiniz eğitimlerde ilerleme kaydedebilir. Köpeğinizi eğitmekteki amaç hem iletişim kurup hem de sosyalleşmesini sağlamaktır. Köpek temel eğitiminde kullanılacak bazı komutlar şunlardır. Al, Yat, Bitti, Git-getir, Serbest, Kalk, Git, Tokalaş, Gel, Çekil, Hayır, Tamam, Bırak, Koş, Otur, Yanaş, Kal, Dön ve yürü komutlarıdır. Temel eğitimleri öğrenen bunlara alışan köpek yuva eğitimine başlanmalıdır. Kendisine ait bir yaşam alanının olduğunu öğrenmelidir. Bunların dışında yabancılara nasıl davranılması öğretilmelidir.

Yavru Köpek Temel itaat Eğitimi

Yavru Köpek Temel itaat Eğitimi

Eğer köpeğinizin daha profesyonel yetişmesini istiyorsanız ona hırsızları ayırt etmesini, iyi-kötü ayırt etmeyi, yabancılara itaatsiz olmayı, toplulukta yönlendirmeyi, her bulduğunu yememeği, yabancılardan yememeği, atlama numaraları, yangın olduğunda bildirmeyi, tuvaletini her yerde yapmamayı, bazı durumlarda ölü taklidi yapmayı öğretebilirsiniz. Bunları yaptırmayı öğrettiğinizde köpeğiniz sizi memnun etmekten çok hoşlanacaktır. Onayınızı almak onu da mutlu edecek ve artık size gösteriler bile yapacaktır. Temel eğitimini almış bir köpeğin her zaman çağırdığınızda geleceğinden, akıllı yürüyeceğinden ve dışarda sizinleyken iyi davranış göstereceğinden emin olabilirsiniz.

  Köpeğinizin temel eğitiminin başında mutlak bir ismi olmalı ve ona o isimle hitap etmelisiniz. Eğer köpeğiniz zor öğreniyorsa ona sabır göstermeli ve ona yardımcı olmalısınız. Hemen her şeyi öğreteyim derseniz hiç bir şey öğretemeden benim köpeğim bir şey öğrenemiyor diye ayrılmak istersiniz bu yanlışa kesinlikle düşmeyin. Köpek adını duyduğunda ve tüm dikkatini size verdiğinde bir ses ile ödül almasını sağlayın köpek bunu hemen anlayacaktır. Öğrenmesini istediğiniz tüm talimatla için bunu yapabilirsiniz. Bunu bir prensi p haline getirin ve ne kadar iyi davranışlar sergilediğini görün.

Köpeğinizi eğitirken verdiğiniz oyu, talimat her ne ise süreleri kısa tutmaya çalışın. Kısa süreli eğitimlerin daha faydalı olduğu aşikârdır. Zira uzun eğitimlerin öğrenilmesi zor ve karmaşık gelecektir. Öğrettiğiniz her şeyi farklı yer ve mekânlarda denemeniz iyi olacaktır. Mesela oturma odasında, bahçede, parkta veya yürürken denemelisiniz. Böylece köpeğiniz size her durumda cevap verecek duruma gelecektir. İyi bir eğitimci olun köpeğinizle dost olun.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yavru Köpek Temel itaat Eğitimi