köpek

AkitaInu Köpek Eğitimi

Akitaınu ırkları dış görünüşleri ile son derecede dikkat çekici canlılardır. Çok akıllı ve zeki olmalarından dolayı eğitimleri de oldukça kolaydır. Japon köpeği olan akitaınu ırkları kaslı, güçlü ve lider yapıları vardır. Güzel eğitildikleri zaman koruma köpeği ve bekçilik köpeği yapmaktadırlar. Mutlaka sosyalleştirilmesi gereken ırkların başında yer almaktadır. Yabancılara karşı ve diğer köpek ırklara karşı oldukça tehlikelidir. Bu durumun önüne geçebilmek için, sosyalleştirilmesi ve eğitim görmesi gerekmektedir. Eğitim süreçlerinde çok fazla sıkılmaması ve üstüne gidilmemesi gerekmektedir. Genel özelliklerinin arasında inatçılık ve huysuzluk vardır. Eğitime her zaman yavruyken başlanmalıdır. AkitaInu köpek eğitimi sırasında en önemli noktalardan bir tanesi, sahiplerinin her şekilde sabırlı ve sakin olmalarıdır.

Akitaınu ırkları, sahiplerine oldukça düşkündürler. Herhangi bir tehlikede saldırma ve huysuz tavırlar sergilerler. Çevreye karşı uyum sağlayabilmesi için iyi eğitim verilmelidir. İlk defa köpek besleyecek olanlar için uygun bir ırk değildir. Bunun yanı sıra, eğitim boyunca sevecen, net ve yumuşak ses tonu ile yaklaşılması onlar için daha faydalı olacaktır. Yanlış yaptığı her hareketinde kesinlikle cezalandırılmamalıdır. Ceza bu ırklar için son derecede tehlikeli olacaktır. Bu ırkların tuvalet eğitimleri oldukça kolaydır. Kendilerini kirli hissettikleri zaman huysuz olurlar. Bu nedenle temizlik onlar için çok önemlidir. Akitaınu ırkları eğitim sırasında ödüllendirilmelidir. Akitaınu ırkları inatçı olmalarından dolayı eğitim sırasında üstüne gidilmemeli ve baskı kurulmamalıdır. Aksi taktirde eğitimlerden çok sıkılmasına neden olacaktır. Bu nedenlerden dolayı köpeğin sıkıldığı an eğitim bırakılmalıdır. Eğitim alanları geniş ve bahçeli alanlar olması onlar için daha iyi olacaktır. Böylelikle dikkatlerini dağıtmazlar ve daha eğlenceli vakit geçirmelerine yardımcı olur.

AkitaInu Irklarının Genel Özellikleri

AkitaInu Köpek Eğitimi

Akitaınu ırkları Türkiye’de çok fazla tercih edilen köpek cinslerinin arasındadır. Tüy yapıları son derece kabarık ve gürdür. Bu nedenle tüy bakımları her zaman ve düzenli olarak yapılmalıdır. Tüylerinin dökülmemesi için haftada bir kez taranması daha yararlı olacaktır. Akitaınu ırkları çok titiz ve temizliğe çok önem veren cinslerdir. Kendilerini pis hissettikleri zaman huysuz ve sinirli olabilmektedirler. Huysuz ve sinirli olmamaları için temizlenmelidir. Tüyleri canlı kalabilmesi çok sık yıkanmamalıdır.

AkitaInu Köpek Eğitimi

Akitaınu cinslerinin genel özellikleri arasında içgüdüleri çok fazla gelişmiş olmasıdır. Sahiplerine düşkün oldukları için kıskançlık tavırlar sergilerler. Yavruyken iyi şekilde sosyalleştirildiği taktirde çocuklarla arası iyidir. Ancak iyi eğitim sağlanmamışsa, diğer insanlara karşı mesafelidirler. En belirgin özellikleri arasında aşırı cesur olmalarıdır. Fazla cesur olmalarından dolayı çok iyi bir koruma köpeği olurlar. Bunun yanı sıra, akitaınu ırkları ailesine karşı sevecen ve hassastır. Onları kaybetmekten ve yalnız kalmaktan çok korkarlar. Bu konu göz önüne bulundurularak, yalnız kalmaması tavsiye edilmektedir. Aksi halde köpeğin etrafına ciddi zararlar verebilmektedir.

AkitaInu Köpeğinin Bakımı

Akıta ınu ırklarının bakımı diğer köpek ırklarına göre biraz daha zorludur. Çok fazla titiz olmalarından dolayı sürekli temizlenmek isterler. Onlara uygun köpek şampuanı ile tüyleri temizlenmelidir. Bu ırkların tüyleri kabarık ve gür olmasından dolayı tüm mikropları çekerler. Gün içerisinde tüyleri taranmalıdır. Aksi taktirde tüylerinin cansız ve sert olmasına neden olacaktır. Köpeğin kaldığı alanda mutlaka su ve yemek kabı bulundurulmalıdır. Kapları düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Birçok hastalığa ve iç parazit kapmamaları için aşıları yaptırılmalıdır. Veteriner tarafından tüm kontrolleri yaptırılmalıdır. Akitaınu ırklarının tüyleri hassas olmasından dolayı çok sık aralıklarla yıkanmamalıdır. Sürekli yıkamak onlara zarar verebilmektedir. Enerjilerini atabilmesi için sık sık egzersiz yaptırılmalıdır.

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

AkitaInu Köpek Eğitimi