köpek

Avcılar Köpek Eğitim Çiftliği

  Bir hayvanı sahiplenen, onunla bir evi, bahçeyi ve hatta hayatını paylaşan insanlar, doğa ve hayvan dostu, karşılıksız sevgiyi, güveni ve dostluğu keşfetmiş insanlardır. Bir evcil hayvanı sahiplenmek dışarından bakıldığında kolay görünebilir ancak gerçekte; insan doğasına ve yaşamına çok yakın bir yaşam tarzı olan evcil hayvanların sahipleri ve özellikle köpek sahipleri için durum farklılık arz etmektedir. Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi ruhsal ve bedensel açıdan sağlıklarına özen gösterilmelidir. Bu kapsamda köpeklerin sağlıklı gıdalarla beslenmesi, çeşitli iç ve dış parazitler veya diğer hastalıklardan korunması, temiz ortamda barındırılması ve psikolojik açıdan desteklenmesi, oyun ve egzersiz ihtiyaçlarının giderilmesi gerekir.

Köpekler insanlarla bir arada yaşayabilme yeteneği en fazla olan hayvanlar olmakla birlikte; yiyecek, içecek, tuvalet ihtiyacını giderme, uyku, egzersiz gibi temel ihtiyaçlar bakımından farklık gösterir. Sahipleri tarafından bu ihtiyaçlarına yeterli karşılık bulamayan köpekler; sahipleri için problem haline gelebilir. Bu problemleri çözmek ve köpeğin sahibinin yaşam koşullarına daha fazla uyum sağlayabilmesi için profesyonel yardıma ihtiyaç vardır. Bu yardımı günümüzde oldukça yaygınlaşan köpek eğitim çiftliklerinden temin etmek mümkündür.

Köpek eğitimi konusunda uzman eğiticiler, veterinerler ve diğer yardımcı personeli ile köpek eğitim çiftlikleri hem köpekleri ile sorun yaşayan sahiplerin hem de yeni köpek sahiplenenlerin imdadına yetişmektedir. Bu çiftliklerden ayrıca; çiftlikte sağlıklı koşullarda üretilen köpekler sahiplenmek veya köpek eğiticisi olmak üzere düzenlenen kurslara, derslere katılmak ta mümkün olmaktadır. İstanbul’da Avcılar Köpek Eğitim Çiftliği bu konuda hizmet veren merkezlerden birisidir. Burada özellikle yavru olanlarından başlayarak, tuvalet eğitimi, yeme, içme ve temel bazı komutları öğrenmeleri için eğitim verilmekte ve böylece hem köpeklerin sahibini algılamasına hem de sahiplerin köpeklerini daha iyi anlamalarına imkân sağlanmaktadır.

Avcılar Köpek Eğitim Çiftliği

Avcılar Köpek Eğitim Çiftliği

Köpekte her hangi bir karakter veya davranış bozukluğu yoksa -ki bu sorunun varlığı halinde eğitimlere yeterli uyumu sağlaması mümkün olmamakta verim alınamamaktadır- başta tuvalet eğitimi ve otur, kalk, yürü, yat, bekle, hayır gibi konutlar olmak üzere basit eğitimin verildiği temel eğitim safhası yaklaşık bir ay kadar sürmektedir. Bu temel eğitim sonunda köpek tasması boynunda olmak kaydı ile sahibinin kontrolünde olacak ve dikkati sahibinde kalacaktır. Bu aşamada tasmanın çıkarılması halinde köpeğin sahibinin etkisinden çıkması muhtemeldir. Bu sebeple hayvanın tam itaati için ileri düzey itaat eğitimleri gerekmektedir. Irkı ne olursa olsun ileti itaat eğitimi alan köpek sorunsuz bir şekilde hayatını sürdürecektir. Köpek eğitim çiftliklerinde ayrıca farklı maksatlarla da köpek eğitimleri yapılmaktadır. Polis, bekçi köpekleri, iz sürme ve arama kurtarma köpekleri gibi çeşitli amaçlarla da eğitimler düzenlenmektedir. Ancak temel eğitimi olmayan köpeklerin ileri itaat ve özel amaçlı eğitimlere tabi tutulması mümkün olmamaktadır.

Doğumundan itibaren 10 haftalık olan köpekler, 5 aylık olana kadar yavru köpek eğitimine tabi tutulurlar. 5 aydan sonrası için başlangıç eğitimleri ve bu eğitimi tamamlayanlar için de ileri düzey itaat ve özel amaçlı eğitimler uygulanabilir. Bütün bu köpeklere yönelik eğitimlere ek olarak köpek sahipleri de hayvanları ile veya diğer köpekler ile iyi iletişim kurabilmek, sağlıklı bir köpeğe sahip olabilmek adına bu derslerden faydalanabilmektedir. Zaten sadece köpeğin aldığı eğitim sahibi için yeterli olmayacaktır. Evcil bir hayvana sahip olan herkesin kendisi, ailesi veya çocuklarına karşı nasıl sorumlulukları varsa hayvanlarına ve tüm diğer hayvanlara karşı da sorumlulukları vardır. Onlara sağlıklı ve sevgi dolu bir yaşam sunmak ve eziyet etmemek adına gerekli girişimlerde bulunmak ve profesyonel yarım almak en doğru hareket olacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Avcılar Köpek Eğitim Çiftliği