köpek

Kafkas Çoban Köpeği Eğitimi

  Kafkas köpeklerinin ırkı coğrafi olarak Kafkas bölgesi ve Rusya civarından gelmektedir. Büyük ve iri bir köpektir. Soğu da dayanıklıdır. Tam anlamıyla koruma ve bekçi köpeği olarak yetiştirilirler. İri bir cinse sahip olmalarından dolayı oldukça güçlüdürler. Çok yüksek dağlarda yaşayabilirler. Çoğu zaman ahır hayvanlarına bekçilik yapması için sahiplenilirler. Ağırlıkları 50-75 kg ağırlığına ulaşabilmektedir. Çok güçlü kas yapısına ve iri kemiklere sahiptirler. Dış görünüşleri oldukça korkutucudur. Fakat sahiplerine son derece sadıktırlar. Yabancı ve tehlikeli bir durum karşısında saldırganlık gösterirler. Çene kasları oldukça kuvvetlidir. Yakaladıkları canlıyı kolay kolay bırakmazlar. Bu yüzden onları kızdırmamaya dikkat etmelisiniz. Dış görünüşleri oldukça iri olan bu köpeklerin tüyleri kalındır. Soğuğa karşı dayanıklı olmalarındaki en büyük neden tüyleridir.

Kuyrukları yukarı doğru kıvrımlı gelmektedir. Renkleri genellikle sarının tonlarında, siyah ve kahverengi karışımlıdır. Kafkas çoban köpekleri çok cesurdurlar. Kolay kolay korkutacak bir şey yoktur onları. Herhangi bir tehlikeye gözlerini kırpmadan atılırlar. Kafkas çoban köpekleri adından da anlaşılabileceği gibi gider canlılara çobanlık etme, onları gözlemleme ve koruma özellikleri taşırlar. Sahiplendikleri canlıların herhangi bir tehlikeyle karşılaşması durumunda çok vahşi olabilirler. Kafkas çoban köpekleri ailelerine de oldukça düşkündür. Kendi aileleri olarak benimsedikleri yavrularını canları pahasına korurlar. Yeni doğum yapmış bir anne Kafkas çoban köpeğine kimse yaklaşamaz. Ancak onun bakımıyla ilgilenen birinin yanına ve yavrularına yaklaşmasına izin verirler. Yavruları onların bir parçasıdır ve yavrularını canları pahasına korurlar.

Kafkas Çoban Köpeği Eğitimi

Kafkas Çoban Köpeği Eğitimi

Kafkas çoban köpeği eğitimi oldukça zordur. inatçı bir yapıya sahiptirler. İri olmalarına güvendikleri için kolay kolay korkmazlar. Bu yüzden eğitilmeleri diğer köpeklere göre daha zordur. Onlara otur kalk, yat gibi komutlar vermek anlamazdır. Bu işleri nazikçe yapmak onlar için hiç bir anlam ifade etmez. Bu yüzden eğiten kişinin de son derece inatçı olması gerekir. Sert komutlar ve otorite üstünlüğü kurabilen eğiticiler tarafından eğitilmelidirler. Bu köpeklerin çok küçük yaşlardan itibaren eğitilmesi gerekir. Büyüdükçe inatlaşan bu köpekler yetişkin dönemlerinde eğitime uyum sağlamazlar.

Kafkas çoban köpeğinizi evinizde besliyorsanız bakımlarına özen göstermeniz gerekir. Soğuk iklimlere alışık olan bu köpekler sıcaktan pek hoşlanmazlar. Uzun tüyleri yazın onlara sıkıntılar verebilir. Bu yüzden tüylerinin taranmasa ve bakımı oldukça özenli yapılmalıdır. Bu köpekler omuzlarınıza atılmayı severler. Ağır olduklarından dolayı onları taşımak için dikkatli olmanız gerekmektedir. Çoban köpekleri uzun süre yıkanmadıklarında kötü bir koku salgılayabilirler. Bu onların uzun tüylerinde yaşayan bakterilerin salgıladığı kokulardır. Bu yüzden yıkanmaları son derece önemlidir. Bu köpekler göl gibi tatlı sularda yüzmekten ve bahçede yıkanmaktan hoşlanırlar.

Çok iri oldukları için yemek bakımlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Çok fazla kilo alan bu köpeklerin aşırı yemesi doğru değildir. Yediklerini yakabilmeleri önemlidir. Bu yüzden onlara yemekleri konusunda dikkatli eğitim vermeniz gerekmektedir. Onların daha sosyal bir canlı olabilmesi için de eğitimleri son derece önem kazanmaktadır. Bu köpekler büyük ve geniş alanlarda beslenmelidir. Küçük kapalı alanlar onlara göre değildir. Özgürce koşabildikleri ortamlar sunulmalıdır onlara. Avcılık konusunda oldukça yetenekli olan Kafkas çoban köpeği fazla durgun olmaktan hoşlanmaz. Bu yüzden eğitimleri içinde çeşitli antrenmanlar da olmalıdır. Kafkas çoban köpekleri aynı zamanda kendisinde liderlik özelliği taşırlar. Bu yüzden başka bir ırkla kolayca çatışma haline girebilirler. Eğitimlerinde liderlik özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi halde benimsemedikleri diğer köpeklere düşman olabilirler. Bu yüzden eğer bir Kafkas çoban köpeğine sahipseniz başka ırk bir köpek sahiplenmemelisiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kafkas Çoban Köpeği Eğitimi