köpek

Avcılar Köpek Eğitimi

İstanbul iline bağlı Avcılar semti Avrupa yakasında merkezi bir konumda bulunuyor. Merkezi konumu sebebiyle pek çok kişi tarafından uğrak bir nokta olup ulaşım açısından da kolay bir yerdedir. İnsanlar için kültür-sanat merkezlerinin yanı sıra konaklama, eğitim gibi pek çok merkez de mevcuttur. Burada yaşayan halkın hayvan sever olmasıyla da semtte pek çok köpek pansiyonları ve köpek eğitim merkezleri kurulmuştur. Günümüz şartlarında köpekler için de hizmet veren kurumların olması köpek sahipleri ile köpek arasında daha sıkı bir bağ oluşmasında ve köpeğin gelişiminde yardımcı olan hizmet kurumlarıdır. Avcılar köpek eğitimi de köpeklerin doğal ortamlarda özgürce yaşayarak aynı zamanda da gelişimlerine de katkıda bulunmak amacıyla faaliyetini sürdüren bir eğitim merkezidir.

Avcılar Köpek Eğitimi

Avcılar Köpek Eğitimi Hizmetleri

Köpekler insanlara olan yakınlıkları ve sevimli halleri ile insanlarda ve özellikle sahiplerinde çok özel yere sahip olan canlılardır. Evde beslenen köpeklerde gelişim zamanında eğitim almadıkları zaman sahipleri ile arasında sıkıntıların olduğu, insanlara yaklaşımının daha sağlıksız olduğu gözlemlenir. Avcılar köpek eğitimi, özellikle yavru köpeklerden başlayarak farklı cins, ırk ve yaş olmak üzere bütün köpeklere uzman kişiler tarafından eğitimler verir. Özellikle tuvalet eğitimi ve itaat eğitimi gibi temel eğitimler verilen köpekler hızlı gelişim gösterdiği takdirde sahiplerinin istediği doğrultusunda ileri itaat eğitimi verilerek daha bilinçli ve uysal hareket etmesi sağlanır.

Köpeklerin derdini daha rahat anlatabilmesi ve sahipleri ile daha sağlıklı iletişime geçebilmesi için gereken eğitimlerin verildiği Avcılar eğitim merkezinde köpeklerin sosyalleşmesi de ön planda tutuluyor. Günümüzde yaşam şartlarında genelde dört duvar arasında yaşamını sürdüren insanlar gibi köpekler de gün içinde enerjilerini atacakları ve özgürce oyun oynayabilecekleri alanlara muhtaç kalıyor. Eğitim merkezi verdikleri derslerin yanı sıra ders aralarında açık hava alanlarda köpeklerin özgürce gezmesini ve diğer köpekler ile sosyalleşerek oyun oynamalarını amaçlıyor. Böylece aldıkları eğitimler ile gelişen köpekler de diğer köpekler ile arkadaşlık kurarak aynı zamanda öz güven de kazanıyor. Avcılar köpek eğitim merkezinde uyum eğitimi adı altında dersler 3 ve 6 aylık süre içinde verildiğinde daha iyi sonuçlar alınıyor. Bu dersler kapsamında köpek sahiplerinin de köpekler ile birlikte bilgilendirilmesi önemlidir.

Bu derslerin sonunda köpeğin ev içinde daha uyumlu şekilde hareket etmesi, iç ve dış mekanları algılayarak o doğrultuda ihtiyaçlarını karşılaması sağlanıyor. Dersler sonrasında köpekler belli bir süre denetim altında tutulur. Eğitimin işe yarayıp yaramadığı kontrol edilir. Denetim sonrasında eksiklik veya sıkıntılar varsa köpek ile tekrar eğitim sürecine devam edilir. Temel itaat eğitimi de her köpeğe verilmesi gereken eğitimlerdendir. Böylece sahibinin sözünü dinleyen ve daha sakin hareket eden uyumlu bir köpek olacaktır. Bu derslerin sonunda isteyen köpek sahipleri için ileri itaat eğitimine devam edilir. Yalnız her köpek ırkına bu dersler verilmez. Bu eğitimlerde köpek sahibinin otoritesi söz konusudur. Bunun için bazı köpek ırklarının karakteri bu eğitimler için uygun değildir.

Köpek Eğitimi Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek eğitimleri köpeklerin yaşına, ırkına ve karakter yapısına bağlı olarak değişim gösterir. Köpek eğitimlerinde en önemli nokta köpeğin sevgisini ve ilgisini kazanarak derslerin anlatılmasıdır. Hiçbir şekilde köpekler aç bırakılarak veya dövülerek eğitim verilmez. Eğitim merkezine getirilen köpeklerde fiziksel analizlerin yanı sıra ruhsal analizler de yapılmalıdır. Köpeğin psikolojik durumu eğitim için çok önemli bir etkendir. Davranış bozukluğu gözlemlenen bir köpeğin sahibi ile görüşülerek sahibinde herhangi bir sıkıntının olup olmadığı saptanır. Davranış bozukluğu yaşayan köpeklerin bu durumu atlatabilmesinde en büyük görev de sahibine aittir.

Köpek sahibine model alarak en fazla onunla vakit geçirir. Bu süreçte sahibi ile birlikte köpeğin psikolojik durumunun tedavisi için eğitim verilir. Davranış sorununu aşan köpekler de diğer eğitimlere başlanabilir. Aynı zamanda bazı eğitim merkezlerinde köpeklerin eğitim sürecinde ceza niyetine aç bırakılması veya dövülerek bir şeylerin öğretilmeye çalışılması köpekte içe kapanıklık ve davranış bozukluğu gibi sorunları doğurur. Köpeklerin eğitim için bırakılacakları merkezlerin seçiminde detaylı araştırmalar çok önemlidir. Eğitimleri devam eden köpekte sahibi farklı ve tutarsız davranışlar veya hırçınlık, saldırganlık hali sezdiğinde eğitim merkezi ile görüşerek bu durumu irdelemesi önemlidir. Bu durumun görmezden gelinmesi köpeğin genetiğine işleyerek aşırı saldırgan, aşırı korkak veya tutarsız davranışlar sergilemesine neden olacaktır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Avcılar Köpek Eğitimi