köpek

Bahçelievler Köpek Eğitimi

Evde beslenebilen evcil hayvanlar içinde en sadık, en akıllı ve eğitiminde en kolay sonuç alınan muhakkak ki köpeklerdir. Bazen yalnız yaşayan kişilere bir arkadaş bir yoldaş bazen çocuklu aileler için bebeğin veya çocuğun gelişimine katkıda bulunan bir aile bireyi bazen de sahiplerinin evlerine neşe katan birer oyuncu olabilirler. Ama hangi rolde olurlarsa olsunlar köpeklerinde eğitim alıp aile ile birlikte yaşama adapte edilmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki onlarında duyguları, hisleri ve düşünceleri vardır ve kendi yaşamımıza adapte edemediğimiz köpekler, hem sahiplerine hem de kendilerine zor bir hayat yaşatabilir. Bunun içindir ki sahiplenildiğinde yaşı ne olursa olsun eğitimlerinin tamamlanması sağlanıp hayatıma adapte olmaları sağlanmalıdır.

Bahçelievler Köpek Eğitimi

Köpek Eğitimi Nedir?

Öncelikle eğitim denildiğinde anlaşılması gereken şey aslında köpek ile sahibi arasında özel bir lisan ve bağ kurmak olmalıdır. Oluşturulacak bu özel bağ ile köpeğin istisnasız tüm davranışlarını kontrol altına almak hedeflenmelidir. Dolayısıyla sadece komutlara(dur, koş, yat, yuvarlan gibi) tepki veren bir köpek yerine, kapı çaldığında havlayıp koşturmayan, sahibi sofraya oturduğu zaman yemek dilenmeyen, evdeki sınırlarını bilen, dolaşmaya çıktığında herkese havlamayan bir köpek hedeflenmelidir. Yavruyken sahiplenilecek bir köpek tabi ki doğası gereği davranacak, belki evin orta yerine tuvaletini yapacak belki en değerli eşyalarınızı kıracaktır.

Burada devreye eğitim girer. Tüm hayvanlar gibi köpeklerde kendileri için olumlu sonuç getiren davranışları tekrarlar, amaca ulaşmamış hareketleri de terk ederler. Pek çok kaynakta eğitim materyali olarak ödül ve ceza yönteminden bahsedilir. Ancak asıl önemli olan sahiplerin kafalarında belirledikleri ödül ve ceza olgusu ile köpeklerde oluşturulan ödül ve ceza olgusunun uyuşmasıdır. Ayrıca sahiplerinin köpekleri ile yaptığı her aktivite onlar açısından bir öğrenmedir. Bir köpek edinmeyi düşünüyorsanız mutlaka evde önce size köpeğinize nasıl eğitim vereceğinizi öğretecek sonrada sizle beraber köpeğinizi eğitecek bir eğitmenle anlaşmalıdır.

Eğitime ilk günden itibaren başlanmalıdır. İstanbul’un en gözde semtlerinden olan Bahçelievler köpek eğitimi konusunda birçok alternatife sahip. İnternet üzerinden yapılacak aramalarda birçok uzman eğitmene ulaşmak mümkün. Yaşadığınız her olayın köpeğinizin eğitiminde önemli bir rol oynadığını unutmadan iyi bir eğitmen ile çalışmak akıllıca olacaktır. Verilen komutlarda mutlaka kararlı ve kendinden emin bir ses tonu kullanılmalıdır. Unutulmamalıdır ki köpekler sahiplerinin enerjilerini hisseder. Siz patronun kim olduğunu ilk günden belli ederseniz oda sınırlarını ilk günden belirleyecektir. Patron sizsiniz ve bunu hissettirmelisiniz.

Bahçelievler Köpek Eğitimi

Yavru köpek sahiplenenler için en elzem olan eğitim tabi ki tuvalet eğitimidir. Ancak yavru köpeklerde tuvalet öğrenimi sadece eğitime bağlı değil aynı zamanda fiziksel bazı özelliklerinin de gelişmesi ile ilgilidir. Örneğin idrarını tutması için gerekli kaslar 3 aylık olunca gelişimini tamamlamaktadır. Tuvalet eğitimi için köpekler her saat başı her yemekten sonra sabah akşam mutlaka dışarı çıkartılmalıdır. Tuvaletlerini yapmalarının ardından olumlu bir söz şefkatli bir tonda söylenecek aferin veya ödül için sevdiği bir yiyecek verilebilir. Önemli olan nokta ise ödülün zaman kaybetmeden verilmesidir. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimlerinde öne çıkan bir diğer hususta yer ve zamandır.

Her beslenmeden sonra her uykudan uyandığında aynı yerde aynı zamanda tuvaletini yapmasının sağlanması eğitim ve öğrenme açısından çok önemlidir. Yavru köpekler için daha sonra temel eğitim ve ileri seviye eğitim gelmektedir. Temel eğitim de köpek otur-kalk dur-koş gibi temel komutları öğrenip ona göre tepki vermeyi öğrenip belli bir disipline alıştırılması gerekir. İleri seviyede eğitimde ise köpeğin temel eğitim seviyesini tamamlamış olması komutları bilip onlara tepki verebiliyor olması gerekir. İstanbul’un en gözde merkezlerinden biri olan Kadıköy’de tüm bu aşamalarda yanınızda olacak, önce size köpeğinize nasıl öğreteceğinizi gösterecek sonrada köpeğinizin eğitiminde yardımcı olacak eğitmenler fazlası ile mevcuttur. Gerek bireysel eğitmenler gerekse de önde gelen firmalar ile görüşüp doğru tercih yapılmalıdır.

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bahçelievler Köpek Eğitimi