köpek

K9 Eğitim Çiftliği İstanbul

İlk olarak belirtilmesi gereken, büyük bir kesintinin aksi düşüncesine K9 aslında bir eğitim sistemidir olup bir köpek ırkı değildir. İzmir, ankara, antalya gibi illerin yanı sıra K9 eğitim çiftliği İstanbul‘ da da bilinmektedir. K9 eğitimine köpekler çok erken yaştayken başlanılmalıdır. Eğitilecek köpek yavruyken, geçeceği testler, uygulamalar sonrasında K9 potansiyeli taşıyıp taşımadığı konusunda sınanarak testi geçtiği takdirde eğitime başlanır. İlk olarakhb+ eğitimi ile başlanılan süreçte, köpek eğitilirken sosyalleştirilerek her alanda stresten uzak kalması sağlanırken %100 pozitif eğitim alır. Daha sonra iz, sürme yeteneği geliştirilmeye çalışılır. Sonrasında takım uyum çabaları ve çeşitli değerlendirmelerden geçmektedir.

K9 köpekleri genellikler bodyguard, bomba, koruma, iz takibi, askeriye, narkotik, polis köpekleri tarzında eğitimlere tabi olarak yetiştirilmiş bir cinstir. K9 köpeği kelimesi genellikle Alman köpeği ile aynı zannedilmektedir. Fakat bu durumun yanlış olduğunu belirtmek gerekir. Belli standartlardan geçen diğer köpekler de eğitilebilir ama K9 köpekleri ayrı bir durumda ve konumdadır.

K9 Eğitmenlerinde Ne Gibi Özellikler Bulunmalıdır?

K9 Eğitim Çiftliği İstanbul

İlk olarak hayatın bir vazgeçilmezi, olmazsa olmazı olan sabır en önemli şarttır. Her eğitmende olması gerektiği gibi. Köpekle uğraşmayı seven, bakımından hoşnutluk duyan, sevgi dolu kişi veya kişiler bu görevde yer alabilirler. Disiplin işlerini iyi yapabilmeleri için çok önemli bir şarttır. Düzenli ve saatlerine uygun bir biçimde çalışmalılardır. Kötü alışkanlıklarını bulunmamalıdır. Köpeklerle bağlantılarını iyi kurarak her zaman ılımlı ve yumuşak davranışta bulunmalıdırlar bu sayede köpeklerin hoş sevgisini ve güvenlerini kazanması gerekir. Eğitim verebilecek kapasitede olduğunu kanıtlamak için mutlaka sertifikası olmalıdır. Sertifikada en önemli detay en az 1 yıl şartıdır. Yani eğitmen en az 1 yıl köpek eğitimi alanında tecrübe gerekmektedir. Vücudun da herhangi bir aksaklık gerekecek durumu bulunmamalıdır. K9 köpeği eğitimi verecek eğitmenler mutlaka 6 ayda bir, bir sağlık personeli tarafından kontrolleri yapılacak durumdan geçmelidirler. (Her ihtimale karşı köpeklerden insanlara geçebilecek hastalıklara karşı)

Asayiş Köpeği Olma Şartları Nelerdir?

K9 köpeklerinin asayişte yer alabilmeleri için bazı özel eğitimlerden, özel eğitmenler tarafından geçmektedirler. Bu göreve tabi tutulabilmek için vücut ölçülerinin, iri olmaması gerektiği, büyüklüklerinin yaklaşık 25 – 50 kg arasında olması gerektiği üzerinde durulur. Küçük iri olmayan köpekler hantal ve kontrolü kolay olur. Polis teşkilatı, asayişi köpek ırklarından, doberman, belçika kurdu, malinois, rottweiller, boxer gibi türleri tercih ederler. K9 asayişte yer almak için özel eğitimi alan köpekler ise, itaat kapasitesi yüksek ve verilen itaat görevi kapasitesini tam olarak tamamlayamayan köpekler sınavlardan geçemez ve asayiş sınıfında yer alamazlar. ( Bu nedenle bazı köpek türleri; pitbull, kangal gibi. bu eğitime tabii tutulmazlar) Herhangi bir sağlık sorunu olmaması gereklidir. Önemli olmayan, kalıcılığı olmayan sağlık problemlerine karşı doktor onayıyla eğitimlerine devam edebilirler. K9 köpekleri eğer ki asayiş, polis bölümünde görev alacaklar ise, mutlaka 1 yaşında eğitime başlamalıdırlar. Ayrıca bu görev 9 ila 10 yaşına kadar sürmelidir. Bu yaş sınırını geçtikten hemen sonra görevleri sonlandırılabilir. Koruma görevi yapan K9 köpekleri ise maalesef en erken yaşta ölürler. Bunun için en mantıklısı görevden alındıktan sonra bir çiftlik evinde yaşamalarıdır.

K9 Eğitim Çiftliği İstanbul

K9 köpekleri eğer arama için eğitilecekler ise, sevdikleri oyuncak ya da top ile yetiştirilerek hırs sahibi olanlar arasından özen ile ayırt edilir. K9 köpeklerinde bu özellik nadirdir. Bu yüzden itina ile seçilmelidirler. Önyargı yıkılarak yaklaşılmalı ve doğru tespit yapmak için şeffaf davranış sergilenmelidir. Çünkü bu türde bu tarz eğitime K9 köpeklerinin genelinde sadece % 10 kısmı uyum sağlamaktadır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

K9 Eğitim Çiftliği İstanbul