köpek

Doberman Köpek Eğitimi Eğitmeni

Doberman cinsi köpekler asıl olarak Almanya kökenlidir. Çoğunlukla siya ve kızıl renklerde olurlar. Oldukça güçlü ve kaslı köpeklerdir. Yerden yükseklikleri 60-70 cm civarında, ağırlıkları 30-40 kg’dır. Üzerinde ten rengi benekleri olabilir. Kısa dik düz ve sert tüyleri vardır. Kulaklarının kesilerek sonrasında dik durması sağlanmaktadır. Pek çok bölge de bu işlem yasaklansa da tecrübeli veterinerlerle bu işlem hala yapılmaktadır. Tek seferde 3-8 yavru doğurabilirler. 8-12 yıl yaşam süresi bulunan bu köpekler eğitimi zor kabullendikleri için zor da olsa itaat etmeleri mümkündür. Dobermanların en önemli özelliği bekçi ve muhafızlıklarıdır.

Başka insanlara karşı mesafelidirler. Soğuğa dayanıklı bir ırk değillerdir. Soğuk iklimlerde kış boyunca bahçe gibi bir ortamda bakımı sürdürülecekse etrafı yalıtımlı soğuğa dayanıklı bir yer tercih edilmelidir. Oynamayı, egzersizi, her köpek gibi çok severler enerji düzeyi çok yüksektir. Koruma duygusu hat safhada olan bu köpekler evinizi, bahçenizi, çiftliğinizi ve sizleri rahatlıkla koruyabilir. İnsanlara fazlasıyla bağlanabilen doberman cinsi köpeklerin koruma eğilimi bu sebeple de daha güçlüdür. Sadık birer dost ve bekçi özelliği yüksek bir köpek olan dobermanlar evcil hayvan eğitimi de tamamlandığı takdirde tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verecek donanıma sahip olacaktır.

Doberman Köpek Eğitimi

Doberman Köpek Eğitimi Eğitmeni

Çok kararlı ve korkusuz olan bu köpeklerde dişi dobermanın erkeklere göre eğitim konusunda biraz daha sizi zorlayabilir. Bu sebeple daha çok ilgi ve alaka isteyecektir. Aynı zamanda şiddet ve baskı ile yapılan eğitimler sonrasında size daha kötü sonuçlar doğurabilir. Doberman köpekler saldırgan mıdır? Sorusunun cevabını aslında siz verdiğiniz eğitimle oluşturmaktasınız. Köpeğin eğitimi nasıl yapıldıysa köpekte o şekilde size karşılık verecektir. Siz onlara baskıcı ve şiddetle yaklaşırsanız köpeğiniz ilerleyen dönemlerde daha saldırgan daha korkusuz olacaktır. Köpek için en doğru eğitim daha çok küçükken başlamalıdır. Yaşları ilerledikçe eğitim, anlama, algılama ve uygulama kapasiteleri de azalacaktır.

Doberman Köpeklerde Eğitim Şart mı?

Doberman Köpekler baskın bir güç oldukları için itaat konusunda sahipleriyle çakışabilirler. Bilinçli ve profesyonel eğitmenlerle yapılmayan eğitimler sonucunda bazı köpeklerin yanlış yönlendirilmesi sebebiyle geri dönülmeyen hatalar yaptıkları görülmüştür. Doberman Köpek Eğitimi Eğitmeni seçerken bu işte deneyimli olmasına dikkat etmelisiniz hem de uygulama konusunda verilen bilgilere sadık kalmalısınız. Maksimum 5-6 hafta süren eğitimlerle doberman köpeklerin anlama kapasitesi de oldukça yüksektir.

Doberman Köpek Eğitimi Eğitmeni

Köpek Eğitmeni konusunda Türkiye de uygulanabilen yaygın ve geçerli bir standart eğitim prosedürü ne yazık ki yoktur. Standart prosedür olmaması sebebiyle bu işini ehliyle yapan kişileri ya da merkezi bulmak oldukça güçlüdür. Herkes size kendini eğitmen olarak tanıtabilir. Bunun denetimi mümkün değildir. Her eğitmenin de kendine göre prensipleri vardır. Köpeklerin cinsine göre alacakları eğitim değişirken, yaşına, özelliklerine boyutuna pek çok faktöre göre de eğitim nasıl uygulanacağı farklılık gösterebilir. Eğitimin kişiye özel yapılabilmesi, grup olarak yapılabilmesi ya da çiftlikte yapılan eğitimlerle hangisini aldırmaya karar vermek sizin tercihinize kalmıştır. Bu tür konular önemli sonuçlar doğurabileceği gibi verilen eğitimi ve sonuçlarını iyi analiz edip fiyat vb konularda gerekli araştırmaları da sağladıysanız köpeğiniz için gerekli bir süreci başlatmak durumundasınız. Eğitimsiz köpekler hayatı size zorlaştırabileceği gibi varlığıyla pek çok problemi de beraberinde getirebilir. Siz onları yanınıza sadık bir dost, arkadaş yahut bekçi hangi sebeple almış olursanız olun sorumlulukları da onlarla birlikte sizin hayatınıza dâhil olacaktır.

Köpek bakımı ve eğitmenliği meşakkatli ve sor bir süreçtir. Sizi doğru yönlendirebilen kısa sürede sonuç odaklı çalışmalarla hedeflediğiniz düzeye köpeklerinizi getirebilmek sizlerin elinde.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

  • Orhan
    5 yıl önce

    İyi günler,ben doberman yavrusu alıcam ve eğitim verdirmek ıstiyorum,siz temel ve ileri itaat eğitimini ne kadara veriyorsunuz

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Doberman Köpek Eğitimi Eğitmeni