köpek

BorderCollie Köpek Eğitimi Eğitmeni

BorderCollie, en zeki ırkların başında gelmektedir. Sahiplerine düşkünlüğü ile bilinmektedir. Oyun çoban köpeği kategorisinde yer almaktadır. Uzun ve gür tüylere sahip olan bu ırk, yetenek yarışmalarında birinci olmuştur. Aşırı zeki olmasından ve eğitimleri kolay olmasından dolayı ailelerin tercihleri arasındadır. Bordercollie köpek eğitimi eğitmeni tarafından profesyonel olarak verildiği taktirde, her alana ayak uydururlar. Ancak bu köpeklere yanlış eğitim sağlandığı taktirde, büyüdükleri zaman aşırı huysuz ve şımarık olabilmektedirler. Bu sebeplerden dolayı düzgün bir eğitim alabilmesi için profesyonel eğitmenler tarafından eğitimleri sürdürülmesi daha yararlı olacaktır. BorderCollie köpek eğitiminde ödüllendirme yöntemi sayesinde eğitimleri daha kolay geçecektir. Doğru ve profesyonel olarak yapıldığı taktirde, eğitimleri ömür boyu kalıcı bir hal almaktadır.

Köpek eğitimlerinin asıl ve temel amacı sahibi ile köpeğin uyum içerisinde yaşayabilmesi ve aralarındaki bağı kuvvetlendirmek için yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, köpeğin başka çevreye karşı ayak uydurabilmesi için eğitimlerinin yaptırılması çok önemlidir. Aksi taktirde çok daha olumsuz davranışlar sergilemelerine ve saldırgan olmalarına neden olacaktır. BorderCollie eğitimi, ödüllendirme yöntemlerinin yanı sıra clicker yöntemiyle de uygulanabilir. Bu yöntemler ile verilen eğitimler daha olumlu sonuçlar almanızı sağlamaktadır. Ancak bu eğitimi veren kişilerin profesyonel ve deneyimli olması gerekmektedir. Her köpeğin eğitimlerinde olduğu gibi BorderCollie köpek cinslerinde sabırlı olunmalıdır. Yavruyken başlanılması ile çok daha başarılı sonuçlar elde edebilmekle birlikte, köpeğin daha kolay eğitilmesi sağlanmaktadır.

BorderCollie Köpek Eğitimi Eğitmeni

BorderCollie köpek ırklarında eğitim süreçleri çok detaylı bir konudur. Bu sebepten mutlaka dikkatli olunmalı ve disiplinli olunmalıdır. Temel itaat eğitimleri, tuvalet eğitimleri ve ileri itaat eğitimleri olarak sıralanmaktadır. Bunun gibi birçok eğitimler eğitmenler tarafından öğretilmesi daha yararlı olacaktır.

BorderCollie Köpeklerinin Genel Özellikleri

BorderCollie ırkları yaklaşık 50 cm yüksekliğinde ve 12-25 kg ağırlığına sahiptirler. Dış görünüşleri dikkat çekici ve son derecede temizdirler. Enerjileri çok fazladır. Neredeyse tüm gün hareket halinde kalırlar. Kafa kısımları oldukça belirgindir. Çocuklarla oyun oynamayı ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Sahiplerinden sık sık ilgi görmek isterler. Bu nedenle sahiplerinin sürekli ilgi vermesi ve onlarla vakit geçirmesi gerekmektedir. Aksi halde köpeğin mutsuz kalmasına ve küsmesine neden olacaktır. Ev içerine kolaylıkla ayak uydururlar. Ev ortamında yetiştirilirse sık sık dışarıya çıkartılmalıdır. Enerjilerini mutlaka atmaları gerekmektedir. Enerjilerini atamadıkları zaman evi dağıtmaya meyillidirler. Ancak ev içerisinde çok uzun süre yalnız kalamazlar. Yalnız kaldıkları andan itibaren farklı tavırlar sergileyebilirler. Gün boyunca sessiz ve sakin kalacak bir köpek değildir. Onunla sürekli oyun oynanmalı ve yürüyüş yaptırılmalıdır. Hareketsiz yaşam onlar için uygun değildir.

  • Refleksleri çok gelişmiştir.
  • Son derecede iyi bir çoban köpekleridir.
  • Disiplinli, kolay eğitilir ve sevecen köpeklerdir.
  • Hızlı koşarlar ve çobanlık görevlerini yerine getirirler.
  • Her hava koşuluna dayanıklı ırklardır.

BorderCollie Köpek Eğitimi Eğitmeni

BorderCollie köpek cinslerinin enerjileri çok fazladır. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yaptırılmalıdır. Bakımı aksatılmamalı ve tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Gerektiği zamanlarda ise yıkanması gerekmektedir. Kenelere ve pirelere karşı önlem alınabilmesi için sık sık kulak içlerine bakılmalıdır. Tüyleri kalın taraklar yardımı ile taranmalıdır. BorderCollie köpek ırklarının pek çok hastalığa kapılmaması için veteriner kontrollerinden geçilmesi şarttır. Tüm aşıları yapılmalı ve aksatılmamalıdır. Sahiplerinden sürekli ilgi görmek istedikleri için, onlara vakit ayırmanız daha doğrudur. Bu sayede köpeğin sizi daha çok sevmesine ve agresif tavırlar sergilememesine etkili olur. Dışarıdan geldikten sonra patileri mutlaka kontrol edilmeli ve temizlenmesi önerilmektedir.

 

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

BorderCollie Köpek Eğitimi Eğitmeni