köpek

Husky Köpek Eğitimi Eğitmeni

Husky ırkları diğer köpek cinslerine göre eğitimleri ve bakımları daha zorludur. Bir husky köpeğini beslemeden öce, bir köpek sahibi deneyimlerini ve becerilerini göstermesi gerekmektedir. Eğer husky ırkına karşı lider ve dayanıklı olunmadığı taktirde beslenmesi önerilmemektedir. Bunun yanı sıra, ilk defa köpek besleyenler için bu ırklar tercih edilmemelidir. Husky köpek eğitimi eğitmeni tarafından profesyonel olarak eğitilmesi daha doğrudur. Husky ırkları son derece güçlü ve asil canlılardır. Güçlü oldukları kadar da inatçı tavırları vardır. Diğer yandan da oldukça zeki ve cesur köpeklerdir. Huylarının en kötü tarafı ise, bu zekalarını eğitmenlerine karşı kullanabilmektedirler. Sınırları sürekli olarak test edebilirler. Bu durumda sahiplerinin her zaman sakin ve sabırlı olması gerekmektedir. Sahiplerini sürekli test ederek meraklarını ortaya çıkartırlar. Sürekli olarak otoritenizi, evin kurallarını test etmeye ve evden kaçabilecek yöntemler ararlar. Özellikle de yalnız kaldıkları zaman yeni yerler keşfederek kaçmak için birçok yöntemler arayabilirler. Eğitmenin davranışlarında ya da koyulduğu kurallarda ortaya çıkarabilecek herhangi esneklikleri kollamaya çalışırlar.

Husky Köpek Eğitimi Eğitmeni

Husky Köpek Eğitimi Eğitmeni

Bir husky ırkı eğitilirken lider olunması oldukça önemlidir. Bu ırklar eve ilk geldiği andan itibaren sahiplerinin tüm kuralları koymalı ve lider olduklarını göstermeleri gerekmektedir. Köpeğin tamamen sosyalleştirilmesi şarttır. Aksi taktirde husky ırklarının diğer canlılara karşı sinirli ve agresif davranışlar sergilemelerine neden olacaktır. Her şeyden önce kurallara bağlı kalınmalıdır. Baskın ve güçlü mizaca sahip bir köpeğe kesinlikle sizinle aynı yatakta yatmasına izin verilmemeli ve mobilyaların üstüne çıkmasına izin verilmemelidir. Ayrıca, sizin yemeğinizi bitirmeden onlara mama verilmemelidir.

Husky ırklarının öğünleri kesinlikle aksatılmamalıdır. Mamalarını bitirdikten sonra kabı alınmalıdır. Onlara serbest beslenme izni verilmemesi daha yararlıdır. Böylece köpeğin sizleri lider olarak tanımlayacaktır. Husky ırklarının yavruyken sosyalleştirilmesi şarttır. Sosyal bir köpek oldukları zaman çocuklarla son derecede araları iyidir. Bunun yanı sıra, profesyonel olarak ve eğitmenler tarafından eğitilmesi daha doğru olacaktır. Acemi ve ilk defa köpek besleyecek olan kişiler için uygun bir ırk değildir.

Husky Irklarının Özellikleri

Husky ırkları, iyi bir aile köpeği olmasını gerektiren tüm özelliklere sahiptir. Orta büyüklükte ve oldukça çalışkan köpeklerdir. Çalışkan oldukları kadar da meraklıdırlar. Genel bakım ihtiyaçları kolaydır. Sadece tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Onları sıkı bir eğitimden geçirecek eğitmenlere ihtiyaç duyarlar. Aksi taktirde bu ırklar büyüdükleri zaman çok büyük zorluklar çıkartabilirler. Bunun yanı sıra, husky ırkları doğalarında sürü halinde gezerler. Kesinlikle evde yalnız kalmamaları ve sürekli egzersizlerinin yapılması şarttır. Evde yalnız kaldıkları an etrafı dağıtmalarına, ulumalarına ve havlamalarına neden olacaktır.

Husky ırkları, doğru egzersizler uygulanarak apartmanla beslemek ile birlikte, bahçeli evlerde de beslenmesi uygun köpeklerdir. Genellikle fırsat buldukları an evden kaçma ile ünlüdürler. Bu nedenle, sürekli olarak sahiplerinin tedbirli olması gereklidir. Kaçabilecekleri alanlarda yalnız kalmamaları ve tasmasız gezdirilmemelidir. Husky köpekleri temizlik konusunda kedilere benzetilirler. Son derecede temiz ve kendilerini sürekli temiz görmek isterler. Böylelikle sahiplerinin düzenli olarak tüyleri temizlemelidirler.

Husky köpekleri çok hareketli olmalarından dolayı, patileri ara sıra zarar görebilmektedir. Patilerinde yara ve hasarlar oluşmasından dolayı veterinerler tarafından sık sık kontrol ettirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında, tırnakları uzadıkları andan itibaren kesilmelidir. Tüyleri kesilmemelidir. Bu ırklar soğuk iklim köpeği olmalarından dolayı yaz aylarında oldukça bunalırlar. Böylelikle onları serin ve soğuk alanlarda tutulması için yararlı olacaktır. Husky ırkları gün içerisinde ortalama 30 ila 60 dakika egzersiz yaptırılmalıdır. Fiziksel ve psikolojileri açısından bu durum çok önemlidir. Şefkatli ve nazik olmalarından dolayı bekçilik köpeği yapamazlar.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Husky Köpek Eğitimi Eğitmeni