köpek

Köpek Eğitim Çiftlikleri İstanbul

Sevimli minik dostlarımız köpekler ile anlaşmak sanıldığı kadar zor değildir. Evimizde ve ya bahçemizde bizimle birlikte yaşayan dostlarımızla da anlaşmak biraz eğitimle çok daha kolay bir hal alabilir. Bunun için günümüzde birçok hayvan çiftlikleri ve köpek eğitim merkezlerine başvurmak ve buradan profesyonel bir yardım almak mümkündür.

Köpek Eğitimi Nedir?

Köpek eğitimi bu hayvanların sanılanın aksine oturmak, kalkmak, yatmak, beklemek gibi komutları söylendiğinden yapmasından ibaret olarak düşünülmemelidir. Bu eğitim bunun ötesinde sevimli dostlarımızla sadece bu konularda anlaşmak değil bunlarla birlikte insan ve ya hayvan topluluğu içerisine çıktığında ve ya sahibiyle bir arada yaşarken yanız kaldığında kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğini öğrenmesi, sosyalleşmeyi ve sosyal davranmayı öğrenmesi zaman içerinde verilen komutlara gerek duymadan hareket edebilmesidir. Köpeğe eğitimi kendi sahibi verebilir ancak köpekler kayıtsız şartsız hiç zaman sahiplerine itaatkar olmadıkları için bu durum köpek sahibi için biraz zor olabilir. Eğitimlerden beklentiler arttıkça köpek sahipleri bunun için Köpek Eğitim Çiftlikleri İstanbul ve köpek çiftliklerinde yer alan profesyonel eğitimcilerden yardım almalıdırlar. Köpek eğitimleri birden fazla çeşitte yapılmaktadır. Köpek eğitim süreleri belirli bir kalıp olarak düşünülmemelidir. Zira bir köpeğin eğitimi ömrü boyunca devam etmektedir. Köpek psikolojisini ve davranış dilini öğrenmek ona bir şeyi öğretmekle doğru orantılıdır.

Köpek Eğitim Çiftlikleri İstanbul

Köpek Eğitim Çiftlikleri İstanbul

Her köpeğe mutlaka verilmesi gereken eğitimlerdir. Bunlar;

Eve uyum: Annesinden yeni ayrılmış yavru köpeklerin eve alıştırılması bu eğitimle sağlanır. Bu eğitim süresince en çok dikkat edilmesi gereken nokta yavru köpeklerin eve alışma aşamasında çok fazla ilgi gösterilmemesidir. Aksi taktirde köpek sürekli aynı ilgiyi bekler ve ileri zamanlarda köpek üzerinde mutsuzluk yaratabilir.

Yeme İçme Alışkanlığı: Yavru köpeklerin gerekli besinleri alabilmesi için günde ortalama 5 öğün verilir. Öğün sayısı köpek büyükçe azalmakla beraber öğünler güçlendirilir. Köpeğin bir yaşına gelmesiyle birlikte bir öğüne indirilir ve sabitlenir.

Tuvalet Alışkanlığı: Tuvalet alışkanlığı köpek büyüklüklerine göre değişik yöntemler kullanılarak kazandırılır. Yavru köpekler uykudan kalktıktan hemen sonra tuvaletini yapması beklenir ve yapması durumunda ödüllendirilerek bu alışkanlık kazandırılır. Orta yaşlı köpekler kısa aralıklarla dışarı çıkarılarak, tuvaletini dışarıda yapması sağlanır.

Çevreye Karşı Zararın Önlenmesi: Küçük yaştaki köpeklerin özellikle diş değiştirme dönemlerinde alışkanlık haline getirdikleri kemirme ısırma eylemlerinin önüne geçmeye çalışılır. Bu dönemlerde küçük köpeklerin dış çevreye karşı zararının önlenmesi ve bu alışkanlığın önüne geçilmesi için oyuncak kemikler kullanılmalıdır.

Tasma Alışkanlığı: Köpeklerin yavru olduğu dönemlerde bu alışkanlığı edinebilmeleri için boyunlarına tasmaya benzer herhangi bir şeyin takılarak ilerisi için erkenden buna alıştırılmaları faydalı olacaktır. Zincir ve buna benzer tasmaların kullanılması ağırlıklarından dolayı çok sağlıklı olmamakla birlikte yanlış bir uygulamadır.

Köpeğin Adına ve Çağırılmaya Alıştırılması: Köpek isimleri öncelikle tek heceli kulağa kolay gelecek kelimelerden tercih edilmesi köpeğin buna alışmasını kolaylaştıracaktır. Köpeklerle ilgilenirken, oynarken, çağırırken ve yemek verirken tekrar edilerek sürekli tekrar edilmesi öğrenmesi ve alışması sağlanır.

Köpeğin Havlamasının Önlenmesi: Özellikle yavru köpekler yalnız kaldıklarında başlarda sızlanmaya sonralarda havlamaya başlarlar bu alışkanlığın yavruyken kazandırılması için köpek yalnız bırakılmamalı bırakılsa bile bulunduğu ortama açık radyo, zil ve ya saat gibi ses çıkaracak köpeğin yalnız olduğunu hissetmeyecek bazı materyaller konulmalıdır. Bu eğitim biraz sabır gerektirse de en önemli eğitimlerden bir tanesidir.

Genel eğitim başta olmak üzere ileri düzeyde eğitim hizmeti alınabilmesi için İstanbul’un çeşitli bölgelerinde açılmış birçok eğitim merkezileri ve köpek eğitim çiftlikleri bulunmaktadır. İstanbul’un birçok bölgesinde yer alan bu köpek eğitim çiftliklerinde profesyonel eğitimciler tarafından destek alınabilir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Eğitim Çiftlikleri İstanbul