köpek

Çoban Köpeği Satılık Var Mı?

Çoban köpeği satışlarının yapıldığı birçok satış noktaları bulunuyor, özellikle internet dünyasında çoban köpeği satılık var mı bulunan birçok çoban köpeği satış sitelerinde çok uygun fiyat tarifeleri üzerinden tercih ettiğiniz türden, çoban köpeği satın alabiliyorsunuz.

Çoban Köpeği Nedir?

Çoban Köpeği Satılık Var Mı

Çoban köpeği, geçmiş yıllarda çobanların hayvan sürülerini dış tehlikelere karşı koruma amacıyla yanlarında bulundurdukları ve sahiplerine karşı oldukça sadık olan köpek cinsidir. Ülkemizin halen birçok yöresinde yetiştirilen ve satışa sunulan çoban köpeği, bugün ise aynı amaç doğrultusunda görev alıyor.

Çoban Köpeğinin Özellikleri Nelerdir?

Çoban köpeğinin ne belirgin özelliklerinden biri son derece cesur bir yapısının bulunuyor olması ve bu özelliği sayesinde kurt sürülerine karşı olağanüstü bir şekilde mücadele veriyor olmasıdır. Çoban köpeğinin diğer bir özelliği ise uygun ortamda yetiştirildiği zaman son derece zeki olması ve koruma iç güdüsünün çok iyi gelişmiş olmasıdır. Çoban köpeği, hayvan sürülerini gütmek ve toparlama konusunda da oldukça uzman bir yapısı bulunuyor. Çoban köpeği, iyi yetiştirildiği takdirde sürüden kopan hayvanları sahibine ihtiyaç duymadan tek başına toparlayabiliyor. Çoban köpeğinin özelliklerinden biri de, henüz yavru iken annesinin ile birlikte araziye çıkabiliyor. Bu sayede arazini ne gibi koşullara sahip olduğu hakkında bilgi edinebiliyor, iyi yetiştirildiği zaman arazi üzerinde çok uzak mesafelerden dahi sahibi ile ıslık yöntemi ile iletişim kurmasıdır. Sahibinin kilometrelerce uzaklıktan ıslık çalması, çoban köpeğinin ıslık çalış tarzı sayesinde sahibini kolaylıkla algılayabiliyor.

Çoban Köpeği Irkları Nelerdir?

Birçok çoban köpeği satılık var mı ilanlarına bakıldığında farklı ırklardan çoban köpeği bulunduğu fak ediliyor, bunlardan en çok bilinenleri ise; Alman çoban köpeği, Anadolu çoban köpeği, Avusturya çoban köpeği, kangal, akbaş, İskoç collie, border collie gibi pek çok ırklara sahiptir.

Çoban Köpeği Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Ayrıntılar Nelerdir?

Çoban köpeğinin, günlük olarak düzenli bir şekilde gezdirilmesi, onların kaliteli bir eğitim almasına olanak tanıyor. İnsanlar ile daha sosyal ilişkiler kurmasına yardımcı oluyor, yeni yetiştirilmeye başlanan bir çoban köpeğinin her gün en az 1-2 saat gezintiye çıkarılması, ayrıca fiziksel ve ruhsal yönden de gelişim sağlamasına destek oluyor.

Çoban Köpeği İnsanlara Karşı Agresif Mi?

Bilinenin aksine iyi yetiştirilmiş bir çoban köpeğinin insanlara karşı son derece pozitif bir yapıya sahip oluyor; sosyal çevre ile de uyum sağlama özelliği bulunan çoban köpeği, bu niteliği bakımından içerisinde bulunduğu ortam ile kolayca uyum sağlıyor ve hatta ailenin bir ferdi konumuna da gelebiliyor.

Çoban Köpeği Satılık Var Mı?

Ülkemizde halen birçok yörelerde çoban köpeği yetiştiriliyor, ancak çoban köpeğinin çok iyi yetiştirilmesi açısından özellikle de köpek pansiyonlarında yetiştirilmesi gerekiyor, burada uzman yetiştiricilerden belirli bir süreliğine eğitim alan çoban köpeği, normal yetişme ortamlarına oranla çok da profesyonel bir eğitim sürecinden geçiriliyor, dolayı çoban köpeğine sahip olanlar veya çoban köpeği satın almak isteyenler, çoğunlukla köpek eğitim pansiyonlarını tercih ediyor. Çoban köpeğinin sahibine sadakatli olması açısından, sevk kayışı adını alan bir eğitim sürecinden geçiriliyor. Ortalama 150 santimetre uzunluğunda olan sevk kayışına bağlanan çoban köpeği, bir müddet sonra serbest bırakılıyor.  Çok uzak mesafelerden dahi sahibinin emirlerine uyduğu görülmesi durumunda, artık sevk eğitimini başarılı bir şekilde tamamladığı söz konusu oluyor.

Çoban Köpeği Başka Ne Gibi Amaçlar İle Kullanılıyor?

Çoban köpeği, aynı zamanda güvenlik güçleri tarafından da toplumsal olayların önlenmesi amacıyla ve hatta birçok ülkelerde kişisel vip koruma görevinde dahi tercih ediliyor. Cana yakın olması ve olaylar karşısında soğukkanlılık ile hareket etmesi özelliği sayesinde birçok farklı alanlarda kullanılıyor. Özellikle kangal ırkının resmi yönden koruma amaçlı tercih edildiği ve eğitildiğini belirtmek istiyoruz. Zeki olması sayesinde kısa bir eğitim sürecinden geçirilen çoban köpeği, eğitim ardından sahibinin günlük yaşantısının tamamında aktif rol alabiliyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çoban Köpeği Satılık Var Mı?