köpek

Köpek Eğitimi Terrier İstanbul

Terrier cinsi köpekler, görünüşleri itibariyle çok sevilen cinslerdir. Lâkin Terrier’lerin huyları, görünüşleri kadar hoş olmayabiliyor. Bu köpek cinsi, 1800’lü yıllarda İngiltere’de fare istilasını engellemek maksadıyla üretilmiştir. Hâlâ da fare yakalama güdüleri devam eder ve bu hususta oldukça mâhirdirler. Küçük ve sevimli hayvanlar olarak bilindiklerinden dolayı çok fazla tercih ediliyorlar. Terrier’ler, çocuklar ile çok iyi anlaşırlar. Fakat bu huyları sadece kendilerine yakın hissettikleri ve sevdikleri çocuklar için geçerlidir. Aksi hâlde saldırgan olabiliyorlar. Bu göz önüne alındığında, çocuklara yaklaştırılırken dikkatli olunmalıdır. Köpek eğitimi Terrier İstanbul.

Terrier Cinsinin Belli Başlı Hususiyetleri

 • Terrier cinsi köpeklerin neredeyse tamamıagresif/saldırgandır.
 • Kendileri istemedikleri müddetçe hiçbir hareketi veya emri yerine getirmezler.
 • Başına buyruk bir cinstir.
 • Kapalı bir mekânda bırakıldığı takdirde, örneğin; istenmeyen yerlere tuvaletlerini yapmak suretiyle kendisini kapatan kişiyi cezalandırabilirler.
 • Sinirlendikleri zaman koltukları tırmalar ve ciddi manada zarar verebilirler.
 • Sahibini asla başka hayvanlarla paylaşamazlar, çok kıskanç hayvanlardır.
 • Erkek Terrier köpekler, evleri olarak gördüğü yerlerde, “burası benimdir” diyerek her noktaya çişini yaparak işaretleyebilirler.
 • Terrier cinsi köpekler, zeki oldukları kadar da hassas hayvanlardır.
 • Verilen emirler, ödül verilerek kolay bir şekilde yerine getirtilebilir.
 • Evde beslenebilecek bir köpek cinsi olan Terrier, sahibiyle yatağı paylaşmaya bile cüret edebilir.
 • Ev yemeklerine oldukça düşkündürler.
 • Çok canlı ve hareketli hayvanlardır.
 • Sahiplenme iç güdüleri oldukça ağır basan Terrier cins köpekler, sahibini en ufak tehlikelere karşı bile muhafaza etmeye kalkarlar.
 • Tedirgin oldukları anlarda doğrudan havlamaya başlarlar.
 • Terrier’leri beslemesi oldukça kolaydır. Kuru mama ile günde 2 kere olmak üzere beslenilebilir.

Köpek Eğitimi Terrier İstanbul

Gün içerisinde dışarıya en az iki kere çıkarılmalıdırlar. Aksi takdirde saldırgan bir hâl alırlar ve istenilmeyen hareketler gösterebilirler.

Terrier köpekler, uzun park yürüyüşlerinden çok büyük keyif alırlar ve yaşlansalar bile uzun yıllar boyunca diri köpekler olarak kalırlar.

Terrier Köpeklerin Bakımı

Yumuşak ve uzun kürklerinin günlük olarak fırçalanması çok mühimdir. Gözleri ve ağız çevreleri de lekelenmelere karşı her gün mutlaka temizlenmelidir. Nizamî olarak kuru şampuanlama ile yıkanabilir. Kulaklar sürekli temiz tutulmalı ve kulak tüyleri düzenli olarak kısaltılmalıdır. Diş bakımları da ihmâl edilmemelidir. İleri yaşlarda oluşabilecek erken diş dökülmeleri ya da dişlerde oluşabilecek diş hastalıkları da sürekli tetkik edilmelidir. Bu sebeple baytar tavsiyeleri dikkatle tatbik edilmelidir. Başlarının üzerindeki tüyler, bir toka yardımıyla toplanabilir. Tüyleri kısaltmak da bakımı kolaylaştıran hususlardan biridir. Terrier cinsinin neredeyse hiç tüy dökme sıkıntısı yoktur. Bu da alerjik hastalıkları olan kişilere, Terrier cinsine rahatlıkla bakabilme imkânı sunuyor. Dışarıda oyun oynamaya bayılırlar. Bu sebeple ki su birikintilerinde oynamaktan çok hoşlandıklarından dolayı eve geldiklerinde banyo yaptırmak şart olabilir. Emek ve alâka isteyen köpeklerdir. Şartlar yerine getirildiğinde ise sahipleriyle birlikte mutlu mesut yaşanabilecek bir köpek cinsidir.

Köpek Eğitimi Terrier İstanbul

Terrier’leri, daha çok hareketli hayat tarzını seven kişiler tercih edebilirler. Zira, eğitim verirken asabî olmalarını ve hareketliliklerini göz önünde bulundurulmalıdır. Terrier cinsi köpekler çok fazla baskıya gelemeyen hayvanlardır. Terbiye verirken üzerlerine çok fazla gidildiği takdirde, müspet neticeler alınamayacak cins köpeklerdir. Bu sebeple terbiyeleri süresince sevgiyle yaklaşılmalıdır ve onları çok fazla sıkmamak lâzım gelir. Terrier’ler, hem enerjilerini atmalıdırlar hem de dediğim dedik köpekler olduklarından dolayı inatlaşmamalıdır. Doğru sevgi alışverişi yapabildiği takdirde, denilenleri çok rahat anlayabilecek kadar çok zeki bir köpek cinsidir. Hareketli köpekler oldukları için her gün sürekli olarak enerjilerini atmalıdırlar. Bunu sağlamak için beraberce oyun oynanabilir, bahçede onlarla beraber serbestçe koşturulabilir. Tasmalı bir şekilde enerjisi tam olarak attırılmaz. Serbest bırakılmalıdır. Hür bırakıldıklarında sahipleri ile aralarındaki bağ kuvvetlenecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Eğitimi Terrier İstanbul