köpek

Beykoz Köpek Eğitimi

Köpekler her ne kadar bazı insanlar için ürkütücü canlılar olsalar da çoğu kişi onların ne kadar dost canlısı varlıklar olduğunu bilir. Köpeklerden korku genellikle küçük yaşlardan itibaren başlar. Çoğu aile çocuğuna “orada köpek var, gel” gibi cümleler kurarak köpeklerin yaklaşılmaması gereken canlılar olarak gösterilmesine neden olur. Çoğu kişide bir köpek saldırmasından dolayı bu korkuyu yaşamaktadır. Köpekler çeneleri güçlü canlılardır, dolayısıyla onların keskin dişleri pek çok kişide korku uyandırır. Fakat köpeklerin bu kadar vahşileşmesinin nedenlerinden biri de insanlardır. Yanlış sahipler elinde vahşice eğitilen köpekler insanları kendilerine düşman canlılar olarak algılayarak saldırgan davranışlarda bulunabilmektedir. Bu bakımdan köpeklerin eğitimi insan yaşamı için de oldukça önemlidir. Eğitimli bir köpek ne yapması, ne yapmaması gerektiğini bilen köpektir.

Köpek Eğitimi Nedir?

  Köpek eğitimi köpeklerin yaşına, ırkına, karakterine uygun olarak verilen, öğrenme esasına dayanan bir takım komut ve yapılıp yapılmaması istenilen davranışların sistemli bir bütün oluşturularak sunulmasıdır. Köpek eğitimi köpeklerin daha sosyal canlılar olması için gereken bir ihtiyaçtır aynı zamanda. Köpekler akıllı varlıklardır bu bakımdan eğitilmeleri diğer canlılara göre daha kolaydır. Geçmiş zamanlardan beri insanların yanında olan köpeklerin doğasında eğitilmek vardır.

Köpek Eğitimi Nasıl Olur?

Köpek eğitimi ister evde ister köpek eğitim merkezleri ve köpek eğitim çiftliklerinde yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra tıpkı bebek bakıcıları gibi köpeklerinizi emanet edebileceğiniz köpek bakıcıları sayesinde de köpeklerinize eğitim verebilirsiniz. Köpeklerinize evde kendiniz eğitim vermek istiyorsanız öncelikle köpek eğitimi konusunda bir fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Çoğu insan kendi başının dikine giderek köpeklerini yanlış şekilde eğitmektedir. Bu hem size hem de köpeğinize zarar verecek bir davranıştır. Köpeklerinize eğitim vermek için bu işin uzmanlarından yardım almanız gerekir.

Bunun için çeşitli hayvan koruma derneklerine, buraların düzenlediği seminerlere katılarak aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ayrıca köpek eğitim merkezlerine de başvurarak köpeğinizin uzman kişilerce eğitilmesini de sağlayabilirsiniz. İnternette köpek eğitim merkezleriyle ilgili birçok bilgi bulmanız mümkündür. Beykoz Köpek Eğitimi gibi seçenekleri internet üzerinden aratarak en doğru tercihlere ulaşabilirsiniz.

Beykoz Köpek Eğitimi

Beykoz Köpek Eğitimi

Köpeklerle ilgili internet yazılarında genellikle köpek sahiplenen bireylerin büyük sorumluluklar alması gerektiğiyle ilgili bilgilerle karşılaşabilirsiniz. Gerçekten de köpek bakımının sorumluluk ve sabır gerektiren bir iş olduğu bilincinde olan insanların köpek sahiplenmesi gerekir. Aksi halde köpekler yanlış ellerde, ilgisiz ve otoriter sahipler elinde büyük travmalar yaşayabilmektedir. Çoğu köpeğin saldırgan olmasının sebeplerinden biri de köpeklerin küçük yaşlardan itibaren sert söylemlere, otoriter sahiplere maruz kalmalarıdır. Köpeğinize hiç bir zaman şiddet içerikli davranışlarda bulunmamalısınız. Onlara birilerine saldırmalarını öğretmemelisiniz. Köpekler hisleri kuvvetli canlılar olmalarından dolayı zaten içgüdüleri onlara neyin tehlikeli olduğu mesajını verecektir.

Fakat köpeklere sürekli bir şeylere saldırmalarını, ısırmalarını, havlamalarını öğreten kişiler köpeklerine büyük zarar verdiklerinin farkında değillerdir. Köpekler için en doğru yöntem onlara dostça ve ılımlı şekilde yaklaşmaktır. Köpekler kimin içten ve samimi davrandığını anlayabilirler. Bu yüzden onlara elinizden geldiği kadar şefkatli davranmalısınız. Bazı köpekler karakterlerine göre otoriter sahiplere gereksinim duyarlar. Bu tip köpekler genellikle büyük köpekler sınıfına giren bekçi köpekleridir. Bekçi köpekleri koruma içgüdüleri yüksek köpek oldukları için emir dili kullanmanız onların bazı görevleri yerine getirmelerine yardımcı olmaktadır. Fakat her köpek bu şekilde eğitilemez. Küçük köpekler daha çok uyumlu davranılmasından hoşlanırlar. Onlar için eğitim oyun şeklinde verilmelidir. Onlarla oyun oynayarak eğitimlerini doğru yaptıklarında ödüller verilmelidir. Her eğitim köpeğin karakterine uygun olarak verilmelidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Beykoz Köpek Eğitimi