köpek

Bull Mastif Köpek Eğitimi

Bull Mastif, 19. Yüzyılda buldog ve mastiff cinslerinin melezlenmesiyle elde edilmiştir. Büyük, kalın kaslı, güçlü ve dayanıklı bir görünümü vardır. Açık kahve rengi üzerine, kızıl ve beyaz lekeleri olan bu cinsin tüyleri kısa, parlak ve kalındır. Bullmastif kimi zaman inatçı olsa da aslında iyi huylu dikkatli bir bekçidir. Bu köpeklerin kilo alma eğilimleri vardır, bu sebepten dolayı düzenli bir egzersiz ortamı oluşturulmalıdır. Bu egzersiz ortamı oluşturulabildiği takdirde apartman dairesinde yaşamasında hiçbir sakınca görülmez. Aksi halde kilo alacaktır ve bu durum uzun vadede değişik hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bull Mastif Köpek Eğitimi zor değildir ancak disiplinli bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Evlerde de rahatça eğitilebilirler.

Bull Mastif Köpek Eğitimi

Evde Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Özellikle bebeklik çağlarında hayatınıza dâhil ettiğiniz ve onlarla birlikte aynı evi paylaştığınız köpeklerinizin eğitiminden sorumlusunuz elbette. Kimi zaman otorite ve disiplin yetersizliklerinden, kimi zaman da tecrübesizlikten olacak ki köpeklere karşı yanlış davranışlar sergileyebilirsiniz. Köpekle aranızda doğru bir iletişim kuramaz ve onu olması gerektiği gibi eğitemezseniz bazen sorunlar altından kalkamayacak hale gelerek, hiç istemediğiniz halde köpeğinizi başka bir yere vermek isteyebilirsiniz. Bahsi geçen olumsuzlukları yaşamamak adına, köpeğinizle uyumlu ve mutlu bir zaman geçirmek için köpek eğitimi konusunda bir uzmandan faydalanabilirsiniz. Ancak köpeğinizin eğitimi ile bizzat kendiniz ilgilenmek istiyorsanız, bu işe yeni başlayacaklar için bu işi 6 ana başlık altında toplayabiliriz.

Ev içi uyum ve sosyalleştirme eğitimi, iç mekan tuvalet eğitimi, dış mekan tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, bodyguard ve alan koruma eğitimi. Sırasından da anlaşılacağı üzere ev içi uyum ve tuvalet eğitimi en başta gelmektedir. Bu 2 eğitim çok önemlidir. Köpeğinizin 3-6 aylık dönemleri arasında verilebilir. Köpek bu önemde ev içindeki kuralları bunları nasıl uygulayacağını ve dışarıda nasıl davranacağını öğrenir. Bu eğitim safhası başarılı bir şekilde gerçekleşmesi halinde, ev içinde ve dışarıda insanlar arasında köpeğinizle birlikte uyum içinde olacaksınız. Gelelim 2 önemli konu olarak belirttiğimiz eğitimlerin ikincisine. Bu tuvalet eğitimidir. Eğer bu eğitim doğru şekilde verilip başarılı olunamazsa, özellikle evde çok kötü manzaralarla karşılaşabiliriz. Tuvalet eğitimi de sosyalleşme eğitimi gibi daha yavruyken 3-6 aylık dönem arasında verilir.

Bull Mastif Köpek Eğitimi

Ev içi tuvalet eğitimi, evin içinde belli bir bölgeye odaklı verilen bir eğitimdir. Sonuçta köpeğiniz bir canlı olduğu için iyi bir eğitim aldığı halde yer yer bazı ufak yanlışlıklar yapacaktır, bunları mazur görmelisiniz. Dış mekan tuvalet eğitimi ise daha değişiktir. Öncelikle belirtmeliyim ki köpeğinizin bu eğitime başlamadan önce 6 ayı doldurmuş olması ve aşılarının tamamlanması şarttır. 6 ay olmasının sebebi köpeğinizin kas gelişimiyle ilgilidir. Köpeklerin 6 aydan önce kas gelişimi tamamlanmaz ve kaslarını kontrol etmeyi öğrenemezler. Küçük ırklar için ise erken dönemde dış mekân tuvalet eğitimi önerilmez. Çok küçük yani 2 kg’ımın altında oldukları için özellikle kış aylarında soğuk havalarda hasta olma ihtimalleri yüksektir.

Kendi evinde eğitim alan köpekler, sahiplerine karşı daha itaatkâr olmaktadırlar. Bunu şu şekilde örneklendirebiliriz, kendi evinde eğitim alan köpekler yaşam alanlarında yapması veya yapmaması gereken hareketleri yerinde görmüş ve tatbik etmiş olur. Yemek yendiğinde, kapı çaldığında veya siz evde yokken nasıl davranacağını bire bir yerinde uygular. Köpeğinize iyi bir eğitim verdiğinizde ya da profesyonel bir eğitmenden yardım aldığınızda, köpeğinizde uyum içinde olup birlikte eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Zamanında doğru şekilde eğitilmeyen bir köpek, ileride her iki taraf için ciddi problemlere sebep olabilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bull Mastif Köpek Eğitimi