köpek

Chow Chow Köpek Eğitimi

Chow Chow ırkı köpeklerin kökenleri Çin’e dayanmaktadır. Çin kültürünün vazgeçilmez köpek ırklarından biridir. Chow Chow’un yapısına bakıldığında yüzyıllar öncesinden kalan fosilleşmiş köpek kalıntılarına benzemektedir. Chow Chow ırkı köpekler Çin’den 1880’lü yılların başında çıkarak İngiltere’ye getirildi. Bugün Chow Chowırkı köpekler Amerika’da oldukça popüler köpek ırklarından birisi durumundadır.

Siyah dilleri ve düz arka bacakları olan Chow Chow ırkı köpeklerin gereksinim duydukları ihtiyaçları karşılandığı takdirde apartman hayatında yaşayabilirler. Chow Chowırkı köpekler aşırı sıcaklara gelemezler. İklimsel anlamında nemli ve ılık iklimleri severler. Chow Chow ırkı köpeklerin gereksinimleri karşılandıktan sonra apartman hayatında yaşayabileceklerini söyleidk ancak egzersiz yapmaları için gerekli şartların olması gerekmektedir. Eğer ki yeterli seviyede egzersiz yapmazlarsa oldukça tembelleşen bir köpek cinsi haline gelebilirler. Chow Chow ırkı köpeklerin uzun tüyleri vardır ve tüylerine sık sık bakım yapılması gerekir. Mevsimsel geçişlerde Chow Chow ırkı köpekler oldukça fazla tüy dökerler. Chow Chow ırkı köpeklerin alt tüyleri oldukça büyük önem ister. Tüylerine şampuanla bakım yapılabilir. Chow Chow ırkı köpeklerin genel karaktersitik yapılarına bakınca oldukça uslu köpeklerdir.

Chow Chow köpek eğitimi

Chow Chow Köpek Eğitimi

İnatçı yapıları vardır ve özgürlüklerine düşkündürler. Chow Chow ırkı köpeklerin inatçı yapıları uygun dil ve sevecen yaklaşım ile kırılabilir. Chow Chowırkı köpekler sahiplerine oldukça bağlıdırlar. Ailenin diğer bireylerine de oldukça sadıktırlar. Aile ortamını oldukça severler. Sevginin olduğu yerde her konudaki gelişmeleri pozitif yönde olmaktadır. Aile dışında çok sık görmedikleri kişilere ya da yabancılara mesafelidirler. Eğer yabancılar Chow Chow ırkı köpekleri kızdırırlarsa onlara karşı saldırganlaşabilirler. Chow Chow ırkı köpeklerin genel yapısı itibari ile dominat özellikleri oldukları için bu ırkın sahiplerinin de dominant yapıda olması gerekmektedir. Tabi ki bu özellik varsa uzman eğitimcilerinde de olmalıdır. Chow Chow ırkı köpeklerin sahipleri sakin ve sevecen olmalıdır. Böyle bir sahibi olan bu ırklar her konuda gelişimlerini olumlu yönde tamamlarlar.

İtaatkâr özellikleri yoktur. Aksine oldukça inatçı bir yapıları vardır. Örneğin bir komut eğitiminde eğer o anki şart ve durumlarda içinden eğitim gelmiyorsa bu ırklara kimse o anda eğitim yaptıramaz. Onun için bu ırkların sahipleri ve eğiticileri bu ırkın suyundan gitmek zorundadır. Tabi bunu yaparken de otoriteyi elden bırakmamaları gerekir. Chow Chow ırkı köpekler eğitime açıktırlar. Ancak eğitimin mantığını bilmek isterler. Yani bu eğitimlerin neden yapıldığını, amacın ne olduğunu anlamak ve bilmek isterler. Chow Chow ırkı köpekler baskın karakterde bir ırk oldukları için diğer köpekler üzerinde baskı kurmak isterler. Ama bu durum çocuklara gelince değişir.

Çünkü Chow Chow ırkı köpekler çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar. Chow Chowırkı köpeklerin yavru dönemlerinde kedilerle tanıştırılması büyüdüklerinde uysal olmalarını sağlayacaktır. Chow Chow köpek eğitimi bu ırkın sahibi olmak isteyen kişilerce çok iyi araştırılmalıdır. Gelişi güzel eğitimlerde başarı sağlanamayacaktır. Bunun nedeni Chow Chow ırkı köpeklerin inatçı yapısıdır. Baskın ve dominant yapıları olduğu için yavruyken çok iyi sosyalleşmeleri gerekmektedir. Chow Chow ırkı köpekler eğitimlerin mantığını bilip anladıklarında eğitime yatkın köpeklerdir. Bu ırk için diğer ırklarda olduğu gibi ilk önce temel itaat eğitimleri ile başlanır. Temel itaat eğitimlerinde tasmalı ve tasmasız olacak şekilde iki türde eğitim ile devam edilir. İster tasmalı ister tasmasız eğitim olsun temel itaat eğitimi bu ırk için diğer ileri eğitimlerin temelini oluşturacağından bu eğitim periyodunun oldukça verimli geçmesi bu ırk için çok önemlidir. Eğitimlerde gösterdikleri her başarı sonrası ödüllendirilmeleri onları bir sonraki eğitim için güdüleyecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Chow Chow Köpek Eğitimi