köpek

Dalmaçya Köpekler Eğitim Alabilirmi

dalmaçyalı eğitim

Kendinize sadık bir dost edinmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Köpekler kadar sadık başka bir canlı olduğunu gördük diyemeyiz. Birçok köpek türünden dalmaçya köpek türü temiz ve yalın hatlarıyla adeta zarafeti simgesi olarak ön plana çıkıyor.

Dalmaçya Türünün Özellikleri 

Dalmaçya satılıkköpek türü sert, kısa ve sık kürkü beyazın üstündeki siyah veya kahverengi rast gele  dağıtılmış benekleriyle dikkat çekmektedir. Benekler bir birilerinden ayrıdır birleşerek lekeler oluşturmaz. Benekler belirli olmalıdır. Ayak tırnakları ya beyaz yada vücut lekeleri ile aynı renktedir. Kavisli parmaklarıyla ayakları yuvarlaktır. Burnu ise beneklerin rengi ile aynıdır. Benekler siyah ise burun siyah benekler kahverengi ise burun kahverengi olur. Gözler yuvarlak olmakla beraber ya siyah yada kahverengi göz rengine sahip olmakla beraber zeki bir bakış şekilleri vardır.

Kulakların da ise yumuşak uca doğru sivrileşen bir görüntü  görmekteyiz. Dalmaçya köpek cinsini benekleri ne kadar düzenli dağılma görüntüsü verirse o kadar güzel bir görüntüye sahip olurlar.Dalmaçya yavruları tamamen beyaz pamuk gibi doğarlar benekler ve beneklerinin renkleri sonradan ortaya çıkar. Genellikle anne hangi renk benekler taşıyorsa yavruların da o renk benekler oluştuğunu görmekteyiz. 

Peki Nasıl Bakmalıyız?

Peki, nasıl bakmalıyız. Bakımına azami önem vermelisiniz.Dalmaçya satılıkköpek cinsinin sağırlık oranı oldukça yüksektir.  Cinsin % 10 veya % 12 si sağır doğar. Bu nedenle yavrunuz altı yedi haftalık olduğunda bear ismi verilen testi yaptırarak duyup duymadığını öğrenmelisiniz. Doğuştan sağır olan dalmaçya köpek cinsinin kısırlaştırılması önerilir böylece duyma engelli doğumlar azalmasına katkı sağlanmış olunur. Diğer köpek cinslerine oranla dalmaçya köpek cinsinin ürik seviyeleri yüksektir. Bu durumda dalmaçya köpek cinsinin idrar yollarında taş oluşma riskini artırır.  Sentetik kumaşlar, halılar onlar için zararlıdır çünkü alerjik bir deriye sahiplerinin.

Tüy Dökme Mevsimi

Dalmaçya köpek cinsinin yılda iki kez yoğun bir şekilde tüy döktükleri bilinir. Bu dönemlerde köpek taraklarıyla sık sık taranmak bu dönemi güzel geçirmelerini yardım edecektir. Dalmaçyasatılıközelinde köpek cinsine has bir kokusu bulunmamaktadır hatta titiz bir köpek türü oldukları için temizlerdir. Dönem dönem köpek şampuanlarıyla yıkamak iyi olacaktır.

Dalmaçya Köpek Cinsinin Tarihi

Dalmaçya köpek cinsini orta çağlarda av köpeği olarak yetiştirildiği bilinmektedir. 1800’lü yıllarda ise popüler bir at arabası köpeği olarak karşımıza çıkmaktadır. İngiliz zenginlerindeki soylular güç gösterisi yapmak istediklerinde, dalmaçyalı köpeklerini gezintiye çıktıklarında at arabalarının yanına alırlardı. Ayrıca seyahat sırasında arabaları korurlardı ve hatta sahipleri arabanın yanından uzaklaştıklarında onlar, dalmaçya köpekleri arabanın çevresinde kalarak yabancıları yaklaştırmazlardı. Birçok yönü olan dalmaçya satılıkköpekleri; itfaiyecilerinmaskotu, sirklerde gösteri köpeği, askeri bekçi, av köpeği, çobanköpeği, kemirgen avcısı, koruma köpeği ve benzeri birçok alanda da sahiplenildiği görülmektedir. Günümüz de genel olarak ev köpeği olarak sahiplenildiği bilinmektedir.

Ev içinde oldukça aktiftirler bu yüzden bahçeli ve bahçenin etrafı az yüksek çitlerle çevrili bir ortamda daha rahat gezip dolaşacakları için bakımlarıda kolaylaşacaktır. Bahçede güzel havalarda barınabilmek için bir köpek kulübesine ihtiyaç duyarlar. Soğuk havalarda ise barınabilecekleri  sıcak bir ortama ihtiyaç duyarlar

Yaşam Süreleri

Dalmaçya satılık köpek cinsinin ortalama yaşam süreleri 10 veya 13 yıl olarak bilinir. Dişi dalmaçya köpek cinsinin 16 -24 kilogram, erkek dalmaçya köpek cinsinin ise 15 – 30 kg. kadar olduğunu söyleyebiliriz. Bir seferde 15 yavruya kadar çıkabilen yüksek sayılı doğumlar gerçekleştiği görülmektedir. Sitemizden güvenle köpek alımı yapabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Dalmaçya Köpekler Eğitim Alabilirmi