köpek

Doberman Pinscher

Fazla eskiye dayanmayan bir köpek cinsidir. Üreticisinin adına sahip tek köpek cinsidir. Dobermanlar itaatkar, sadık, enerjik ve atiktirler. Estetik cerrahi operasyonun yasal olduğu yerlerde kulakları ve kuyrukları 12-13 haftalıkken kesilmektedir. Kısa yapılı ve oldukça sert tüylere sahiptirler. Asil bir duruşa sahiptirler. Bakımı kolay bir cinstir. Kendine güveni olan bir köpektir. Lois Doberman Great Dane, Alman çoban Köpeği, Rottweiler ve Doberman Pinscher ‘i 1860 yılında Almanya’da çiftleştirerek bu köpeği ortaya çıkarmıştır. Geliştirilmesinin asıl amacı hırsızlığa karşı korunmadır. 1876’da bir köpek gösterisinde sergilenerek büyük beğeni toplamıştır. Doberman, çok kaslı ve zarif görünümlü bir köpektir. Kürkü ince olduğundan soğuğa çok dayanıklı bir köpek türü değildir. Evin içinde veya özel ısıtmalı kulübelerde uyumaları onlar için daha iyi olacaktır.

Doberman Pinscher

Sahibinden ayrılmak istemez, sadık bir köpektir. İlk defa köpek sahibi olacak kişilere tavsiye edilmemektedir. Erkek Dobermanlar aşırı zeki, agresif ve saldırgan iken, dişi Dobermanlar son derece sakin, duygusal bir yapıya sahiptir, fakat yabancılara karşı kuşkuyla yaklaşırlar. 10-12 aylıkken eğitilmesi gereken Dobermanlar 2 yaşını geçtikten sonra bile gelişmeye devam ederler. İş köpeği sınıfında yer alır ve sahibinin yanında ona işinde yardım ederken mutludurlar. Savunma ve bekçi türünde harika köpeklerdir. İkinci dünya savaşında pusuları tespit etme köpeği olarak kullanılmıştır. Apartman yaşamında erkek Dobermanlar sıkıntı yaşarken dişi Dobermanlar daha kolay adapte olurlar. Fakat her iki cinsin de günlük enerjisini boşaltması gerekir.

Doberman Pinscher Özellikleri

Egzersiz ihtiyacı: 3

Taranma ihtiyacı: 1

Oyunculuk: 3

Korunma: 5

Hayvanlarla dostluk: 3

Yabancılarla dostluk: 1

Soğuğa dayanıklılık: 3

Enerji seviyesi: 4

Eğitilebilirlik: 5

Sıcakkanlılık: 3

Köpeklerle dostluk: 1

Çocuklarla dostluk 3

Sıcağa dayanıklılık: 3

Bekçilik: 5

Erkek Dobermanların yüksekliği: 66-71 cm.

Dişi Dobermanların yüksekliği: 61- 66 cm.

Erkek Dobermanların kilosu: 30-40 kg.

Dişi Dobermanların kilosu: 30-40 kg.

Ortalama yaşam süreleri: 10-13 yıl.

Doberman Renkleri

Beyaz, siyah, fawn, kırmızı, mavi, Black &Rust, Red&Rust, Blue &Rust, Fawn&Rust.

Doberman Köpek Çiftlikleri

Club K9: Doberman köpek çiftliği ve binicilik merkezidir. 15.000 metre karelik alana sahiptir.

Club K9 Köpek Irkları

Alman Çoban Köpeği, Bernese Dağ Köpeği, İngiliz CockerSpaniel, Golden Retriever, Beagle, Amerikan CockerSpaniel, Samoyed, Doberman Pinscher, Akitaİnu, BandoggeMastiff, JackRussellTerrier, Boxer, Alabay, Amerikan Bulldog, PresaCanario, Pappilon, Labrador Retriever, CairnTerrier, İngilizce SpringerSpaniel, Eskimo Köpeği, AlaskanMalamute ve daha nicesi.

Bursa Köpek Çiftliği: Küçük ırk, orta ırk, büyük ırk, dev ırk köpek çiftliğidir. Türkiyenin en büyük köpek üretim çiftliklerinden biridir. Damızlık köpekleri uygun erkek köpeklerle çiftleştirerek yavruları dünyaya getirmektedir. Dişi köpekler yılda bir defa yavrulatılır.

Candostum Köpek Üretim Çiftliği: 2005 yılından biri İstanbul’un Silivri ilçesinde köpek üretim ve tedarik hizmeti vermektedir. 2 aydan küçük yavrular satılık değildir.

Hakim Köpek Çiftliği: 2004 yılından beri köpek üretiminde köklü bir kuruluştur. Çiftlikte kaliteli safkan köpek üretimi yapılmaktadır. Yavruların veteriner ve gerekli bakımları yapılarak anne ve baba ile büyütülmesi sağlanır.

Kanka Köpek Üretim ve Eğitim Çiftliği: 2000 yılından bu yana hizmet vermektedir. 17 yıllık bir tecrübeye sahiptir. Türkiyede ilk köpek üretim çiftlikleri arasında yer alır. Köpek eğitim ve üretim hizmeti vermektedir.

Kanka Köpek Üretim ve Eğitim Çiftliği Eğitim Alanları

– Ev içi uyum ve sosyalleştirme eğitimi.

– İç mekan tuvalet eğitimi.

– Dış mekan tuvalet eğitimi.

– Temel itaat eğitimi.

– İleri itaat eğitimi.

– Bodyguard ve alan koruma eğitimi.

– Özel istenilen eğitimler.

Dost Köpek Çiftliği: 1997 yılında İzmir’in Şirin ilçesi Seferhisar’ınKavakdere köyünde kurulmuştur. 8400 metre kare alana sahiptir. Bünyesinde Dobermandahil birçok köpek türü barındırır.

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Doberman Pinscher