köpek

Alman Kurdu Köpekleri

Asıl adı Alman Çoban Köpeğidir. Ülkemizde çoğu kişi Alman kurdu ismini söylemektedir. İsmi 1899 yılında kayıt edilmiştir ve Almanya kökeninden gelmiştir. Alman kurdu köpekleri güçlü bir yapıdadır. Kahverengi ve siyah renkte olup her zaman burunları siyah renktedir. Dikdörtgen bir vücutları vardır. Kemikleri çok güçlüdür, başı vücutlarıyla orantılı bir şekildedir. Kulakları diktir ve öne bakar. Küçük alman kurtlarının kulakları da kıvrık şeklindedir. Dişleri oldukça kuvvetli, gözleri zekice bakar ve badem gibidir. Bacakları adalelidir, ayakları serttir. Tüyleri uzun ya da kısa bir şekilde olabilmektedir.

Alman Kurdu Köpeğinin Özellikleri

Alman Kurdu Köpekleri

Birçok yerde yarışlara girmiş ve başarılı olmuş bir köpektir. Alman kurdu köpekleri genellikle iş köpeği olarak kullanılır. Korku nedir bilmezler ve dikkatli bir köpek cinsidir. Öğrenmeye çok heveslidir ve o yüzden çok sevilirler. Diğer köpeklere nazaran çok sadık köpeklerdir. Cesur ve neşelidirler. Kendine güvenli bir yapıları vardır ve asla düşmanca bakmazlar. Eğitim açısından sıralamada en yüksek yerde yer alırlar. Öğrenme kapasiteleri çok fazladır. Ailelerine düşkündür ve onlarla oynamaktan zevk alır ama düşmanlarına karşıda çok mesafe içindedir. Yalnız kalamazlar, ırkları yalnız kalmaya dayanamaz.

Alman kurdu köpekleri gerektiği zaman havlarlar, korumacı bir köpek olmalarından dolayı küçük yaşlarda iyi bir eğitim almaları gerekir. Küçük yaşlarda diğer hayvanlarla beraber olmaları, hem hayvanlara hem de insanlara karşı iyi bir tutum içerisinde olmayı sağlar. Dikkatsiz bir eğitim sonucunda Alman kurdu saldırganlaşır, güzel bir eğitim alan bir köpek ise son derece güvenilir olacaktır. Alman kurdu köpeklerinde çok fazla kalça sorunu yaşanır. Bu köpeklerin itaatli olması isteniyorsa mutlaka küçük yaşlarda eğitim verilmesi gerekir. Satın alınırken iyi bir üreticiden almak gerekir. Çünkü; bazı köpekler çekingen ve huysuzdur. Bu yapıda olan köpekler, korktukları için ısırırlar. Aşırı zeki oldukları için çok başarılı köpeklerdir. Her konuda başarılı olurlar. Alman kurdu köpekleri rehber, asker köpeği, koruma köpekleri ve çoban köpeği olarak fayda sağlanan bir cinstir. Ülkede en çok sevilen ve en sık beslenen bir köpektir. Alman kurdunun kilosu 35-40 kilodur, yükseklikleri dişilerde 55-60 cm, erkeklerde 60-65 cm’dir. Ortalama ömürleri 10-12 yıldır.

Alman Kurdu Köpekleri

Alman kurdu köpekleri hareket etmeyi sever. Bahçeli ve geniş evlerde daha mutlu olurlar. Tüyleri dökülür, mevsimsel olarak yoğun bir şekilde tüyleri dökülür. Alman kurdunu en fazla yılda 1 kez yıkamak tavsiye edilir. Annesinden ayrılmış bir alman kurdu köpeği, ilk günlerde ağlamaya başlar, bunun için köpeğin dikkatini çekerek bu sorun ortadan kalkacaktır. Alman kurdunun beslenmesi önemlidir. Satın alınan yerden hangi mama ile beslenildiği öğrenilmelidir, farklı bir mama verilirse ya iştahsızlık çekerler ya da ishal olabilirler. Alman kurdunun kalacağı yerde mamasının ve suyunun olmasına özen gösterilmelidir. Alman kurduna tuvalet eğitimi vermek çok kolaydır, kalacağı yer kapalı ise gazeteyle kaplamak yeterli olacaktır ve bir süre sonra gazete kağıtlarından başka bir yeri pisletmeyecektir. Koku duyuları çok gelişmiştir.

Bu köpeklerin hayatındaki en önemli şey sahibidir. Alman kurtlarının tüyleri ilk günden fırçalanmalıdır aksi halde sorun çıkarıp huysuzluk ederler. Aşılarını da zamanında yaptırmak gerekir. Alman kurdu köpeklerinin sağlıklı beslenme yöntemi kuru mamadır. Bu kuru mama da her türlü vitamin, mineral ve protein bulunur. Ömürlerinin sonun kadar kaliteli bir kuru mama tüketebilirler. Alman kurdunun yuvası bahçede besleniyorsa 2,5 metre, standart bir tel kafeste besleniyorsa 90 cm ve 110 cm yeterli olacaktır. Nerede olurlarsa olsunlar yürüyüşlerini yaptırmak gerekir. Yavru alman kurdu sularını çok dökerler, bu yüzden su kaplarının mermerden olmasına dikkat edilmelidir. Böylece sorun ortadan kalkacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Alman Kurdu Köpekleri