köpek

Evde Köpek Eğitimi

Kentlerin hızla ilerlemesi, gelişmesi nedeniyle doğal ortamlarından uzaklaşmak zorunda kalan köpekler, yaşları ya da ırkları ne olursa olsun son derece akıllı, zeki ve sevgi dolu. Var olan tüm olumsuzluklara ve insanoğlunun tamimiyle kendi çıkarlarına göre yarattıkları dünyada yaşamaya çalışıyorlar. Yaşları ve ırkları ne olursa olsun, sonsuz sevgi ve ilgiye muhtaçlar. Bu nedenle sokaktan sahiplendiğiniz ya da satın aldığınız bir köpeği eğitmek çok kolay olmayacaktır. Hele ki, annesinden erken ayrılmışsa… Arzu ederseniz, köpek eğitimi için bir uzmanla çalışabilirsiniz. Ancak köpeğinizin hem çevreye hem de size kolayca uyum sağlaması için dışarıda değil de, bizzat kendi evinizde eğitim almasını sağlamalısınız.

Çünkü evde köpek eğitimi sayesinde sizler de köpeğinizin almakta olduğu eğitimi görme ve takip etme fırsatını yakalarsınız. Aynı zamanda köpeğiniz, evde verilen eğitim sayesinde yapması ya da yapmaması gerekenleri ve/veya evin içinde ya da dışında uygulaması şart olan kuralları da öğrenecektir. Evinize gelen kişinin konuk ya da yabancı olması, yemek yenilirken yapması gerekenler, davranışları, evin içinde yaşayan başka hayvan varsa onlarla ilişkisi nasıl olmalı? Hepsi evde alacağı köpek eğitimi ile uygun komutları öğrenip, uygulamasını sağlayacaktır. Köpeğinizin evde eğitim almasının en önemli sebeplerinden biri de, size çok daha iyi itaat edecek olmasıdır. Evde köpek eğitimi nedir, nasıl verilir? Sahip olduğunuz köpeğinizin bir eğitmen tarafından bizzat evinize gelerek, evin içinde belli komutlarla verilen eğitimdir.

Evde Köpek Eğitimi

Evde Köpek Eğitimi

Amaç, köpeğinizin sosyalleşmesi ve gittiği değişik ortamlara uygun davranmasıdır. Örneğin birlikte dışarı çıktığınız zaman sizi yormadan yanınızdan yürümek yerine istediği gibi hareket etmesi, boynunda tasması olsun olmasın başkalarının yanına giderek onları rahatsız etmesi ve benzeri durumların yaşanmamasıdır. Eğitmenin vereceği otur, kalk, bekle, hayır, gel, bırak gibi komutlarla eğitim verilir. Eğitim sonrası tüm bilgileri yerinde uygulayan köpeğinizle seyahat ve tüm etkinlikler son derece keyifli olacaktır. Bu nedenle köpek eğitmeni çok önemlidir. Elbette ki, iyi bir eğitmene denk gelmek de önemli. İyi bir köpek eğitmeni ile çalışmak için konusunda uzman bir köpek eğitmeni olmasına önem verirseniz, göreceksiniz ki eğitmen, köpeğinizle direkt iletişime geçecektir.

Köpeğinizde olan ya da olabilecek herhangi bir sorun ya da rahatsızlıkları bulup çözüme kavuşmasında direkt yardımcı olacaktır. Evde köpek eğitimini hangi koşullarda düşünmeliyim? Aynı evde yaşadığımız, sessiz dostlarımızla aramızda her ne kadar sonsuz sevgi bağı olsa da bazen onları anlamakta zorlanabiliyoruz ve hatta bazen hiç anlayamıyoruz. Küçük dostunuzun koşarken ya da heyecanlandığı zaman evinizdeki eşyalara zarar vermemesini istiyorsanız, bir yere gittiğinizde çok havlıyorsa ya da yalnız kalmaktan korkuyorsa, evde yalnız kalmasını istemiyorsanız, mamasını yemiyor tuvalet eğitiminde sorun yaşıyorsanız o zaman mutlaka bir eğitmene başvurmalısınız. Bir eğitmen sayesinde yaşadığınız tüm sıkıntılar son bulacaktır. Çünkü köpeğinizin bazı şeyleri yapmayı reddetmesinin ardında çok ciddi korku ya da bir rahatsızlık olabilir.

Örneğin, köpeğiniz sürekli ağlıyor ya da havlıyorsa bunun sebebi sadece dışarında gelebilecek bir tehlike değil, onun yerine güvensizlik içinde olmasından kaynaklanabilir. Verdiğiniz mama her ne kadar güzel ve son derece lezzetli bile olsa onu yemeyi reddedebilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için yapılan araştırmalar sonrasında sorunun kaynağına inerek çözüme kavuşturulur. Eğer köpeğiniz çok saldırgansa sadece yabancılara değil de size karşıda aynı reaksiyonları gösteriyorsa, bu davranışın neden olduğunu araştırılır. Saldırgan davranışların ortadan kaldırılması için neler yapılabilir? Konusunda ayrıntılı çalışmaların sonunda saldırgan davranışlar ortadan kaldırılır. Evde köpek eğitimi ile gerçekleşen bir eğitim sadece köpeğin kendisi için değil aynı zamanda sahibi açısından da son derece önemlidir. Çünkü verilen eğitime direkt dâhil olması köpeğiyle birlikte komutları öğrenmesini, uygulamasını ve birlikte hareket edip öğrenmeyi getirir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Evde Köpek Eğitimi