köpek

Terrier iskoç Köpek Eğitimi

İskoçya’da üretilen Terrier İskoç cinsi köpeklerin tarihçesi,1800’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Küçük bir vücuda sahip olmasına karşılık, oldukça güçlü, çevik ve sağlam bir yapıya sahiptir. Tüyleri kesildiğinde tümüyle ortaya çıkan kısa bacakları, insanı şaşırtacak özelliktedir. Dik kulaklara, büyük bir buruna ve siyah gözlere sahip olan Terrier İskoç ırkı köpekleri, sert mizaçlıdır. Görünümlerinin sert olmasına karşılık, sevgi dolu ve aileye bağlı köpeklerdir. Ailede ki tüm fertlere ayrı ayrı sevgi ve bağlılık duyar. Yaşadığı evde ailesiyle oldukça mutlu bir hayatı vardır. Ancak yabancıları asla sevmez. Evde ailesi ile birlikteyken çok iyi huylu ve uysal olan bu köpekler, evde bulunan ya da dışarıda gördükleri yabancılara karşı çok huysuz ve hırçın olabilmektedirler.

Avcılık özelliğine sahip Terrier İskoç cinsi köpekler, her duydukları sesi tehlike olarak algılayarak, sürekli havlayabilirler. Havlamaları genel olarak kısa sürse de, tehlike varlığı sezdiklerinde sürekli havlayabilirler. Sık ve sert tüylere sahip olan Terrier İskoç cinsi köpekler, neredeyse hiç tüy dökmeyen bir köpek ırkıdır. Uzayan tüyleri, yılda iki defa kesilmelidir. Oldukça yağlı bir derileri olduğu için, tüy ve vücut bakımlarının aksatılmaması büyük önem taşımaktadır. Tüylerinin sık sık taranması ve düzenli olarak yıkanmaları, temizlikleri anlamında önemlidir. Çok yağlı bir yapıya sahip oldukları için, obezite ve obeziteye bağlı hastalıklar, sağlıklarını tehdit edebilir. Bu nedenle, Terrier İskoç cinsi köpeklerin kilo almasının, obezite olmasının önüne geçilmesi sağlıklarının korunması adına büyük anlam taşımaktadır.

Terrier iskoç Köpek Eğitimi

Terrier iskoç Köpek Eğitimi

Veteriner hekimin tavsiyeleri doğrultusunda oluşturulan beslenme programına uyulması, fazla kalorili, yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeleri gereklidir. Zaten bu tarz bir beslenme, tüm köpek cinsleri için sağlıklı bir beslenme yöntemi değildir. Doğru beslenmenin yanı sıra, düzenli yaptırılan egzersizlerde, Terrier İskoç cinsi köpeğin kilo alımını kontrol edecektir. Evde bakılan bir Terrier İskoç ırk bir köpek, düzenli ve uzun yürüyüşlere çıkarılarak, hareket etmesi sağlanmalıdır. Terrier İskoç köpekler, uzun yürüyüşler sırasında oldukça mutlu olan köpeklerdir. 

Eğer Terrier İskoç cinsi bir köpek, bahçeli bir evde bakılıyorsa, bahçede kendi halinde egzersiz ihtiyacını karşılayabilir. Özellikle topla oynamayı çok seven Terrier İskoç cinsi köpeğin, bir topla bahçede oynaması sağlanarak, hem keyifli vakit geçirmesi, hem de egzersiz yapması sağlanmış olur. Bahçeli bir evde bakılan Terrier İskoç köpekleri, egzersiz anlamında oldukça şanslı köpeklerdir. Çünkü bahçede koşup oynamayı çok severler ve bu arada egzersizlerini yapmış olurlar.

Evde bakılması uygun olan Terrier İskoç cinsi köpeklerin, eve uyum sağlamaları ve iyi bir ev köpeği olabilmeleri için, iyi ve zorlu bir eğitim dönemi geçirilmesi şarttır. Terrier iskoç köpek eğitimi, zor bir eğitimdir. Algılaması yüksek olan ve zeki bir köpek olan Terrier İskoç cinsi köpekler, hırçın olabilen yapıları nedeniyle zor eğitilirler. Özellikle yavruluk dönemi geçmiş olan Terrier İskoç cinsi köpeklerin eğitilmesi neredeyse mümkün değildir. Yavruluk dönemlerinde ciddi bir eğitim almaları gereken Terrier İskoç ırkı köpekleri, eğitim süreleri boyunca, büyük bir sabır ve özveri gerektirirler. Doğru, iyi ve yeterli bir eğitimden geçirilmesi başarılan Terrier İskoç cinsi köpekler, iyi ve uyumlu, aynı zamanda itaatkâr bir ev köpeği olabilirler. Çocuklarla arası çok iyi olan Terrier İskoç köpekleri, onların canını yakabilen çok küçük çocukları sevmezler ve küçük çocuklara karşı hırçın tavırlar içine girebilirler. Bu nedenle Terrier İskoç cinsi bir köpeğin, köpekle bilinçsiz bir şekilde oynayabilen küçük çocuklarla oynamasına izin verilmemeli, izin veriliyorsa da, yalnız bırakılmamalıdır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Terrier iskoç Köpek Eğitimi