köpek

Fino Köpek Eğitimi

Köpekler bir insanın yanında doğdukları andan itibaren onlara kolayca alışır ve onlara karşı karşılıksız bir bağ ile bağlanırlar. İnsanlara karşı sevgi dolu bu canlılar insana en yakın dostlar arasında yer almaktadır. Bazı köpeklerden korksanız bile onlar da aslında sahiplerine karşı oldukça sadık olduklarından dolayı yabancı kişilerden rahatsızlık duyarlar. Bir köpeğe bakmak onu sevmek demektir. İnsan sevdiği bir canlının sorumluluğu alabilir ancak. Sorumluluk karşılıklı güveni gerektirir. Sorumluluk aynı zamanda bir teslimiyettir. Köpekleriniz size güvenerek sorumluluklarını size teslim ederler.

Fakat bir köpeğin bakımı kolay bir iş olmadığından bu sorumluluğu da tam anlamıyla yerine getiren kimseler oldukça azdır. Köpekleriniz sizin sevginize bir ömür ihtiyaç duyarlar. Onlar kalan ömürlerini sizin yanınızda geçirdikleri sürece sizlerle çok güçlü bağ kurarlar. Sizin yapmanız gereken ise ömrü bir insan kadar uzun olmayan bu canlıları karşılıksız bir sevgi ile sahiplenmektir. Bir köpek sizi sahiplendiğinde sizin sevginizi kazanmak için her şeyi yapabilir. Siz köpeğinize karşı bağlı değilseniz bile onun size çoktan bağlanmış olduğunu bilmeniz gerekir. Bu yüzden eğer bir köpeği sahiplendiyseniz onu başkasına teslim etmemeye çalışmalısınız. Köpekler doğaları gereği alıştıkları ortamda kolay kolay kopamazlar, alışmış oldukları düzenden koparılmak onlar için büyük yıkım demektir.

  Eğer yavru bir köpeği sahiplendiyseniz sorumluluğunuz iki kat fazla demektir. Çünkü annesinden yeni ayrılmış bir yavru köpek annesinin bıraktığı boşluğu sizinle doldurmaya çalışacaktır. Bazen kucağınızda yatmak isteyecek, bazen oyun oynamanızı isteyecektir. Onun güvenli bir yerde olduğunu hissetmesi için bu istekleriyle yakından ilgilenmeniz gerekmektedir.

Fino Köpek Eğitimi

Fino Köpek Eğitimi

  Eğer köpeğiniz bir fino ise bu minik bebeğinize hoş geldin demelisiniz. Evet, gerçekten de bir bebek gibi davranmanız gerekmektedir ona. Fino köpek eğitimi her şeyden önce büyük bir enerji isteyen bir iştir. Bu küçük canlı oldukça hareketlidir. Tam anlamıyla insan canlısı bir köpektir. Ev yaşamına oldukça uyumludur, özellikle apartmanda oturan kişiler tarafından oldukça çok sahiplenilen bir cinstir. Fakat enerji dolu olmaları nedeniyle fazla oturmayı sevmezler. Sürekli bir hareketlilik ararlar. Bu yüzden onları gezmeye çıkardığınızda karşıdan gelen insanlara tepki verebilirler. Dikkatleri kuvvetli olan finolar hareketli her şeye duyarlıdırlar. Zeki olduklarından dolayı eğitilmeye uyumludurlar.

İnsanlar gibi köpeklerinde eğitime verdiği cevaplar vardır. Bunlar doğru bir eğitimle çoğu zaman olumlu cevaplar olarak geri size dönecektir Köpekler de insanlar gibi kendilerini geliştirmeyi severler. Bir şeyler öğrenmek onlar için bazen eğlenceli hale gelmektedir. Kimi zaman eğitimi bir oyun olarak algıyalayabilirler. Doğru şekilde güdülenen ve doğru pekiştirme yöntemi kullanılan köpeklerin gelişimleri oldukça hızlı olmaktadır.

Finoları eğitirken onlara belirli ödüller koymanız hoşlarına gider. Bir görevi ödül karşılığı yerine getirmeyi severler. Karşılığında ödül alacaklarını bildikleri için komutları yerine getirmeye istekli olurlar. Fakat finoların bir diğer özelliği de biraz inatçı olmalarıdır. İnatları tuttuğunda onlara söylediğiniz her şeyin tersini yapma eğilimi gösterebilirler. Finolar kış aylarını severler. Doğaları gereği kürklü cinse sahip olanlar tam anlamıyla bir kış köpeğidir. Finoların tüyleri normal köpeklere göre fazla uzayabilmektedir. Onlar için yapmanız gerekenlerden biri de düzenli olarak tüylerinin bakımını yapmak, onları yıkamak, taramak ve tıraş etmektir. Finoların tar edilmesi oldukça önemlidir. Saçaklı olmaları önlerini görmelerine engel olabilmektedir. Bu özelliklerine dikkat etmeyen, bakımlarını doğru yapmayan kişiler aslında köpeklerine bir bakıma eziyet etmektedirler. Köpekler genel olarak suyu ve yıkanmayı severler. Finolar için banyo oldukça keyif vericidir. Köpeklerinizin eğitimlerini en doğru şekilde vererek onlara sevginizi en doğru şekilde gösterebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Fino Köpek Eğitimi