köpek

K9 Alman Kurdu Eğitimi

Köpeğin itaat etmesi ve söz dinlemesi için eğitimin başında otur emrinin öğretilmesi çok önemlidir.

Otur Emri:

Köpekler yürüyüşü çok sever ve onları dışarı çıkarmak istediğiniz zaman tasma takılmaması için hoplar, zıplar, koşturmaya başlar hatta havlar. Bu durumda köpeği sakinleştirmek ve tasmayı takmak için otur emri çok önemlidir. Otur emriyle köpek sakinleşir ve zihninde gezintiye çıkmadan önce sahibim tasmamı takmalıdır düşüncesi oluşur ve bir süre sonra siz elinize tasmayı alır almaz köpek sizi kapı önünde beklemeye başlar. Bu durumda köpek mutlaka ödüllendirilmelidir. Tasmayı taktıktan sonra önden siz çıkın ve köpeğe gel emri vererek köpeğin peşinizden gelmesini sağlayın.

K9 Alman Kurdu Eğitimi

Köpeğinizi herhangi bir yere götürdüğünüzde oyun oynamadan önce veya oyun bittikten sonra köpeğe verilecek olan otur emri köpeğin aşırı tepkiler vermesi engellenir ve size itaat eder. İyi bir eğitim verebilmek için öncelikle köpeğe kimin sahip olduğu öğretilmelidir. Yavru bir köpeğe eğitim verilirken köpeğin tasması mutlaka bağlı olmalıdır. Köpeğin tasmasını tutarak kesin ve yumuşak bir şekilde otur emri verdiğinizde köpeğin kalçalarından hafifçe bastırarak köpeğin oturması sağlanır. Köpek yeni eğitilmeye başlandığında otur emri kesin ve yumuşak bir sesle söylemeli be köpek mutlaka ödüllendirilmelidir.

K9 Alman Kurdu Eğitimi

Liderlik:

Köpekler doğada duru hali ile yaşadıkları için kendilerine her zaman bir lider ararlar. Bu sürü içerisinde liderlerin görevleri vardır. Sürüde ki köpekler yiyecek ve yatacak yer temin etmek ve sürüyü korumak liderin en baştaki görevidir. Ev ortamında yaşayan bir köpek aile bireylerini sürü olarak kabul eder ve kendisini de bu sürünün bir parçası olarak kabul eder. Bu sürüye bir lider arar ve eğer ki birinin liderliğini hissedemezse o zaman kendisi lider olmaya çalışır ve bu durumda ileride köpek ile aile fertleri arasında problemler yaşanmasına neden olur. Bazı köpeklere liderlik özelliği doğuştan olabilir. Bu nedenle lider olduğunuzu kabullenmesi biraz zaman alabilir. Köpeğe kimin lider olduğu asla şiddet uygulayarak öğretilmemelidir. Ancak katı kurallar ve kararlı olmak lider olduğunuzu kabullenmesine yardımcı olur. K9 alman kurdu eğitimi ile yavru köpeğe lider olduğunuzu kabullendirmek için aşağıdaki kuralları uygulamak fayda sağlayacaktır.

*Köpeğin beslenmesi için belli saatler olmalıdır ve mama kabı köpeğin önünde en fazla yirmi dakika durmalıdır.

*Yemeğinizi yedikten sonra köpeğinizi beslemeye başlayın,

*Kapıdan ilk çıkan siz olun,

*Bir halatın iki ucundan asılmak gibi güvenilirliğinden dayalı oyunları köpeğiniz ile oynamaktan kaçının,

*Göz göze geldiğinizde gözlerini ilk kaçıran siz olmayın,

*Köpeğin bir eşyayı, sizi ya da bir başkasını ısırmasına asla izin vermeyin,

*Köpeğinizle aynı yerde uyumayın,

*Yanınıza gelerek kendisini sevdirmeye çalıştığında sevmeyin,

*Oyunun başlama ve bitiş saatlerini belirleyen kişi siz olun,

*Yavru köpekler kucağa alınmak veya kucaktan inmek istediğinde hemen izin vermeyin önce sakinleşmesini sağlayın,

*Köpeğinizle aynı boyda olacak şekilde yatmayın veya oturmayın,

*Koltuk ve kanepelerin üzerine çıkmasına asla izin vermeyin,

*Küçük çocuklar veya köpeklerde korkan kişilerle köpeğinizi aynı ortamda bırakmayın,

*Köpeğinizin uyuma ve yatma yerini mutlaka siz belirleyin,

*Eğer köpeğiniz geçeceğiniz yol üzerinde yatıyorsa üzerinden atlamadan, etrafında dolaşmadan mutlaka onu kaldırarak ilerleyin,

Gel Komutu: 

Köpek yeni eğitilmeye başlandıysa tasma mutlaka köpeğin boynunda ve tasma ipi de sizin elinizde olmalıdır. Tasmanın ipinin çok uzun olmaması köpeğin ürkmemesi için önemlidir. Bu nedenle otomatik sarkma tipi tasmalar en idealdir. Gel emri verildikten sonra tekrar edilmemelidir. Köpeğe gel Komutu her zaman çok yumuşak bir ses tonu ile söylemelidir. Köpeğin öğrenmesi için asla zorlamak ve disipline etmek için bağırarak tekrar edilmemelidir.

 

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

K9 Alman Kurdu Eğitimi