köpek

Köpek Eğitimi BichonFrise İstanbul

Kabarık tüylere sahip ve küçük yapıda olan BichonFrise’ın diğer ismi Bichon a PoilFriseFransızca’da kıvırcık tüylü kucak köpeği anlamına gelir. BichonFrise ırkı köpeklerin 14. yüzyılda Barbet Su Spaniel’i ve Poodle ırklarının eşleşmesiyle oluştu. Diğer isimleri, BichonTenerife, TenerifeDog’dur.

BichonFrise Irk Özellikleri

Tüy yapıları çift kattır. Alttaki katmandaki tüyler çok sık ve yumuşaktır. Üst katmandaki tüyler ise kalın ve kıvırcıktır. Tüylerinin rengi genellikle beyaz, gri ya da kayısı rengidir. Tüy dökmezler bu sayede alerjik yapısı olanlar için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Tüyleri uzun ve kıvırcık olduğu için her gün taranmaları gerekir. Ayda bir kez kırpılmaları ve yıkanmaları önerilmektedir. Boyları ortalama 23 – 30 cm olan BichonFrise’ların kiloları ise 3 – 5 kg’dır. Ortalama yaşam süreleri 15 yıl olarak belirtiliyor. Çok belirgin olmayan bir alın çıkıntısı vardır. Gözleri yuvarlak ve koyu renktir. Kulakları sarkıktır. Kuyruğu sırta doğru kıvrılmıştır. BichonFrise insanlarla barışık bir köpektir. Dolayısıyla sosyalleşmişlerdir. Sahibine oldukça bağlıdır. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşırlar; fakat bilinçsiz bir şekilde yetiştirilmişse ısırma alışkanlıkları da olabilir. BichonFrise alırken uzmanlar bu konuda uyarıyor. Bilinçli bir yetiştiriciden alınması tavsiye ediliyor. Gayet akıllı, cesur ve hareketlidir. Hareketliliği dolayısıyla günlük egzersiz ihtiyacı duyar. Oyun oynamayı sever ve apartman ortamında sorun çıkarmadan yaşayabilirler.

Köpek Eğitimi BichonFrise İstanbul

Köpek Eğitimi BichonFrise İstanbul

Köpek eğitim uzmanları köpeklerin eğitimlerine erken yaşlarda başlanmasını öneriyor. Ortalama yaş olarak 5-6 aylıkken eğitime başlanması tavsiye ediliyor. Köpeklerin ilerleyen yaşlarda davranış alışkanlıklarını değiştirmek zor olacağından erken yaşta eğitime başlanmasının önemi uzmanlarca belirtiliyor. BichonFrise akıllı bir ırk olduğu için eğitilmesi de kolaydır. Erkek BichonFrise’ın dişilerden daha kolay eğitilebildiği belirtiliyor. Bir köpek sahiplenildiğinde verilmesi gereken ilk eğitim tuvalet eğitimi olmalı.

Tuvaletini nereye yapıp nereye yapmaması gerektiği öğretilmeli. Genellikle yavru köpeklerde boşaltım için kullanılan kas sistemleri tam olarak gelişmediğinden tuvaletlerini tıpkı bir bebek gibi tutamaz ve altlarına yaparlar. Kas sistemleri geliştikçe ve uygun eğitim verildikçe tuvaletlerini tutmayı zamanla öğrenirler. Küçük yapılı köpeklerde anatomik yapı küçük olduğundan hızlı bir sindirim sistemine ve dolayısıyla hızlı bir boşaltım sistemine sahiptirler. Bu yüzden sık tuvalet ihtiyacı duyarlar. BichonFrise da küçük bir köpek olduğu için sık tuvalet ihtiyacı hissederler. BichonFrise tuvalet eğitiminin biraz zor olduğu belirtiliyor. Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi verirken eğer dışarıda yapması isteniyorsa günde birkaç kez köpeği dışarı çıkarmak gerekiyor. Köpek sahipleri işleri gereği köpeklerinin eğitimleriyle yeterince ilgilenemiyorsa tuvalet eğitiminin birkaç ayı bulacağı ifade ediliyor.

Bu durumda köpek eğitim merkezlerine başvurarak uzman köpek eğitmenlerinden yardım alınmalı. Aksi halde tuvalet eğitim süreci çalışan köpek sahipleri için uzar ve bu durum da evde sıkıntılı bir süreç olabilir. Köpek Eğitimi BichonFrise İstanbul uzman köpek eğitmenleri ile BichonFrise köpek için tuvalet eğitimini ideal bir sürede verebilir. BichonFrise akıllı bir köpek olduğu için verilen eğitimleri genellikle kolay kavrar. Öğretilen davranışları uygular; fakat eğitim sırasında her köpekte olduğu gibi BichonFrise ırkında da sakin ve sabırlı olmak çok önemlidir. Özellikle zor olan tuvalet eğitimlerinin verildiği süreçte, köpek her zaman tuvaletini öğretilen yere yapmıyor olabilir. Bu durumda sabırla eğitim tekrar edilmeli ve köpeğe sert davranışlardan kaçınılmalı. Köpek eğitiminde en doğru yaklaşımın uzman köpek eğiticilerinden yardım almak olduğu bilinmelidir. Köpek Eğitimi BichonFrise İstanbul köpek eğitimi konusunda köpek sahiplerine yardımcı olacak uzmanlardan destek alınmalı.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Eğitimi BichonFrise İstanbul