köpek

Köpek Eğitimi Kafkas Çoban İstanbul

Kafkas çoban köpeği, Gürcistan kökenli bir türdür. Çok eski zamanlardan beri Gürcü halkının ayrılmaz bir parçası haline gelen bu türün ortaya çıkışı tarihte Büyük İskender’ in Kafkasya seferi ile ilişkilendirilir. Hikâye odur ki Büyük İskender’ in savaşçı köpekleri, bölgenin yerli köpekleri ile çiftleşmiş ve bu yeni tür oluşmuştur. Doğal yaşamı yalnızca adını aldığı bölge olan Kafkasya’ dır. Bu köpekler kendi içlerinde de Kafkas, Gürcü, Azerbaycan, Dağıstan gibi alt türlere ayrılır. Gürcistan coğrafyasında bulunan çoban cinsi ise ikiye ayrılır. Kazbeg ya da Gürcü dağ köpeği adı verilen kısa tüylü köpekler, Kafkas köpeği adı verilen uzun tüylü köpekler.

Kafkas Çoban Köpeğinin Özellikleri Nelerdir?

Özellikle Gürcü çoban köpekleri iri yapılı ve kaba görüntülü hayvanlardır. Sık tüyleri sayesinde soğuğa ve sıcağa karşı direnç gösterirler. Bu türün en önemli özelliği diğer hayvanları ve çevresini beklemesidir. Algıları tamamen, çevreyi iyi öğrenmeye, yapacağı işi iyi algılama ve hizmet etme yönünde çalışır. Kafkas ve Gürcü köpekleri arasında fiziksel açıdan büyük farklılıklar vardır. Bu farklılıklar tüylerinin uzunluğu, baş yapısı ve bacak yüksekliği gibi konularda sınıflandırılabilir. Bunun yanı sıra bu iki tür huy olarak oldukça birbirine benzer. İkisi de her an tetiktedir, aşırı derecede dikkatlidir ve çok güçlü koruma içgüdüsüne sahiptir.

Ayırıcı özellik olarak Kafka çoban köpeği çevreye karşı son derece sert ve saldırgan, sahibine karşı aşırı yumuşak, sevgi dolu ve sıcakkanlıdır. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda son derece sevecen ve koruyucudur. Kafkasya’ da aileler genellikle bu özelliği, kendileri tarlada çalışırken çocuklarının güvende kalmasını sağlamak için kullanırlar. Çünkü köpeğin bebeği ya da çocuğu her türlü tehlikeye karşı koruyacağı, bölgedeki en yaygın bilgidir. Kafkas çobanları insana her zaman iyi bir yoldaş olur. Her türlü iklim şartına dayanıklı olduğu için özel koruma şartına ihtiyaç duymaz.

Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Kafkas çoban köpeği, sert ve dominant yapılı bir hayvandır. Dolayısıyla ona bakacak kişinin daha önce buna benzer türlerin bakımı ile ilgili tecrübe sahibi olması gerekir. Aksi halde köpeğin beslenmesi gerektiği şekilde sağlanamaz ve bu durum onun hem sahibine hem de çevresine karşı saldırganlaşmasına sebep olur. Bu yüzden ilk kez bi köpek yetiştirecek kimselere Kafkas çobanları tavsiye edilmez. Bu yüzden bu iri ve yapılı hayvanın doğru ve yeterli beslenmesi çok önemlidir. Genel olarak kuru mama ile beslenebilirler. Ancak açık alanda ek gıdalar da önerilir. Et verilmesi çok fazla tavsiye edilmez çünkü bu beslenme ishal sorununa yol açabilir. Et suyu ve yumurta önerilen gıdalar arasındadır.

Bakımı için ev ortamı çok uygun değildir. Mümkünse bahçeli ve açık bir alanda yetişmesi gerekir. Deneyimli ellerde olduğunda mükemmel bir bekçi köpeğine dönüşebilir. Tüyleri uzun ve sık olduğundan topaklanmaya meyillidir. Bunu önlemek, tüylerin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlamak için fırçalanmaya ihtiyaç duyar. Bu uygulama aynı zamanda dökülmeyi de engelleyecektir. Diş bakımı da sıkça yapılmalıdır, aksi halde dişlerde bakteri birikmesi köktü koku oluşumuna sebep olabilir. Ayda bir kere yıkanmaları yeterli olacaktır. Her gün düzenli egzersiz yapmaları oldukça önemlidir. Bu sayede kilo almaları da önlenmiş olur. Tırnaklarının da ayda bir kere kesilmesi gerekir.

Köpek Eğitimi Kafkas Çoban İstanbul

Köpek Eğitimi Kafkas Çoban İstanbul

Eğitimleri hiç kolay değildir çünkü dik kafalı bir türdür. Bu yüzden eğitecek kişinin söz geçirebilen biri olması gerekir. Eğitime başlamak için yavru olduğu dönem önerilir. Bu dönemde son derece ürkek ve anlayışlı oldukları için eğitim almaya daha elverişli halde olurlar. Emir ve komutaları doğru öğretmeniz son derece önemlidir çünkü yanlış verilen bir komutun büyüdüğünde değiştirilmesi oldukça zordur. Profesyonel yardım almak için köpek eğitimi Kafkas çoban İstanbul içinde hizmet veren merkezler bulunabilir. Bu şekilde köpeğin daha doğru ve net bir eğitim almasını sağlayıp daha sağlıklı bir bağ kurabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Eğitimi Kafkas Çoban İstanbul