Minyatür Pinscher Köpek Eğitimi

Çok küçük olan Minyatür Pinscher köpekler evde bakılma açısından çok uygun köpek cinsleridir. Minik, yere her zaman dik basan, küçük bacak yapısına sahip, kediye benzer patileri ile en küçük köpek cinslerindendir. Her ne kadar minik vücut yapıları olsa da çok güçlü bir çene yapısına sahiptirler. Bu güçlü çene yapıları sayesinde Minik Pinscher köpekler kendinden büyük diğer köpeklere karşı oldukça cesurdurlar. Onlara tepki vermekten, karşı koymaktan geri kalmazlar. Bu özellikleriyle özgüvenlerinin her zaman tam olduğunu gösterirler.

Bu cins köpekler çoğunlukla yabancı kişilere karşı sert olup, tepki gösterebilirler. Kendilerini pek sevdirmekten hoşlanmazlar. Özellikle kendini sevmek için gelen yabancı insanlara çok tepki gösterirler.

Minyatür Pinscher cinsi köpekler her zaman kendi istediklerinin olmasını isterler. Şımarık bir çocuktan farksızdırlar.

Zeki oldukları için öğrenme ve kavrama yetenekleri çok gelişmiştir. Minyatür Pinscher Köpek Eğitimi 2 ve 5.  aylarda çok önemlidir. Bu aylarda eğitimin verilmesi gereken en önemli zamanlardır. Minyatür Pinscher cinsi köpeğiniz insanlarla ve diğer hayvanlarla iç içe olması isteniliyorsa bu dönemde sık sık insanlarla ve diğer hayvanlarla tanıştırmanız gerekmektedir. Bu döneme çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde bu dönemden sonra köpeğinizin sosyalleşmesi ve eğitilmesi çok zor olacaktır.

Bu cins köpeklerin kemirme iç güdüleri oldukça fazla olduğu için evdeki eşyalara sıklıkla zarar gelebilir. Sık sık kemirilmiş eşyalar ile karşılaşılır. Eşyalarınızı kemirirken fark etmeden kopardığı parçaları yutabilir. Parçaları yutmasıda köpeğinize zarar verebilir. Bu yüzden bu cins köpeklerin uzman kişiler tarafından eğitilmesi gerekir. Minyatür Pinscher köpeklerin dişileri erkeklere göre daha sakin olduğu için eğitilmeleri daha kolay olur. Erkekleri dahahırçın, başına buyrukturlar.

Minyatür Pinscher Köpek Eğitimi

Minyatür Pinscher Köpek Tuvalet Eğitimi

Minyatür Pinscher köpeklerin tuvalet eğitimi diğer köpeklerin tuvalet eğitiminden farksızdır. Öncelikle köpeğinizin yaşayacağı alana veteriner hekimden, petshoplardan tuvalet pedi ya da eczanelerde satılan hasta bezlerinden alıp serin. Bu tuvalet pedlerini serme amacınız uzun süre evde olmadığınız zamanlarda, köpeğinizle ilgilenemediğiniz zamanlarda oluşabilecek tuvalet kazaları içindir. Böyle durumlarda köpeğiniz tuvaletini tuvalet pedlerine yapacaktır ve evinizin her yerinin kirlenmesi önlenecektir. Köpeğinizi tuvaletini yapması için sık sık dışarı çıkarmalısınız.

Dışarı çıkarırken de ‘Haydi tuvalet zamanı, tuvaletini yapmaya gidiyoruz’ tarzında cümleler kullanın. Ve zamanla tuvalet pedlerini ilk önce yemek ve uyuma bölümündeki pedlerden başlayarak almaya başlayın. En son yemek ve uyuma bölümüne en uzak tuvalet pedi kalsın. İlk zamanlarda dışarı çıkardığınızda tuvaletini yapmıyorsa altına daha önce evin içinde ıslatmış olduğu tuvalet pedlerinden serin. Bu şekilde patilerinin altında yumuşaklığı hissettiğinde tuvaletini yapacaktır. Dışarıya tuvaletini yaptığında ona övgü sözcükleri söyleyin, onu sevin ve cesaretlendirin. Hatta ödül maması verin. Ödül maması çok işe yarar bir yöntemdir. Bu şekilde dışarı tuvaletini yaptığında ödül maması yediği bağlantısını kuracak ve dışarıya tuvaletini yapmasını olumlu bir davranış olduğunun farkına varacaktır. Minyatür Pinscher köpeğinize asla sert uyarılarda bulunmayın, ağır şekilde onu cezalandırmayın. Sert davranmanız ve onu cezalandırmanız ona olumsuz bir şekilde yansıyacaktır.

Minyatür Pinscher Köpek Eğitimi

Köpeğiniz kirlendiğinde, kötü bir şekilde koktuğunda ona özel köpek şampuanları ile onu yıkayabilirsiniz. İnsan ve bebek şampuanı kullanmamaya dikkat edin. Çünkü insanların ve hayvanların phları birbirinden farklıdır. Bu yüzden köpekler için olmayan şampuanlar köpeğinizin cildine zarar verebilir. Yıkadıktan sonra hemen köpeğiniz kurutmalı ve sıcak ortamda tutmalıdır. Çünkü Minyatür Pinscher cins köpekler çok üşüyen köpeklerdir. Minyatür Pinscher köpekler çok havlayan köpekler olduğu için bu özelliğinden dolayı etrafınızdaki insanlar çok rahatsız olacaktır. Çok havlamaması konusunda da oldukça iyi bir eğitim verilmelidir.

Köpeğinize özenli bir şekilde eğitim veremiyorsanız çok vakit kaybetmeden bu konuda uzman birine danışmalı veya köpek eğitim merkezlerinde köpeğinizin iyi bir eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

Önemli olan konu köpeğin sahibinin kurallarına, emirlerine uymasıdır. Bu sebepten dolayı köpeğinizi köpek eğitim kamplarına bıraktığınızda bu süreçte sizin de yanında olmanız gerekmektedir. Ve hepsinden önce ilk olarak köpeğinizle aranızda dostluk bağı oluşturmayı unutmayın.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Minyatür Pinscher Köpek Eğitimi