köpek

Pitbull Köpek Eğitimi

Safkan bir köpek ırkı değildir. Pitbull köpek cinsi melez bir köpek cinsidir. Buldog ve terrier cinslerinde ki köpeklerin çiftleştirilmesi sonucu oluşmuş melez bir köpek cinsidir. Ülkemiz de oldukça tehlikeli köpekler olduklarına dair, sahip oldukları bir ünleri vardır. Oldukça güçlü bir köpek cinsidir. Saldırganlaştıkları durumlarda insanlar ve hayvanlar için tehlikeli olabilirler. Oldukça karakteristik vücutsal özellikleri vardır. Dişi pitbull köpeklerinin boyları kırk bir ile kırk yedi cm arasında değişmektedir. Erkek olan pitbull köpeklerinin uzunlukları ise genel olarak kırk beş ile elli beş cm arasında değişiklik göstermektedir. Ağırlıkları on dört kilogram ile otuz iki kilogram arasında değişmektedir. Kilo değişimlerinde ki en önemli etken beslenme oranlarıdır. Oldukça güçlü bir köpek cinsi olan pitbulların oldukça güçlü ve kaslı birer gövdeleri vardır.

Aynı zaman da çok hızlıdırlar. Yüksek hız ve güçleriyle birlikte olan çeviklikleri onları daha da üstün yapan özellikleridir. Kuyruk boyları genel olarak kısa olmaktadır. Tüyleri oldukça kısa ve parlaktır. Çok fazla tüy dökülme problemi yaşamazlar. Genel olarak baskın bir tüy renkleri de yoktur. Her renkte tüye sahip olabilirler. Adeleli ve kaslı bir boyuna sahiptirler. Rahat solunum yapabilmeleri için oldukça geniş burun deliklerine sahip hayvanlardır. Düz, kalın, adaleli ve oldukça kaslı bacaklara sahiptirler. Vücutlarında ki en güçlü yerleri ise çeneleridir. Kısa bir çene yapısına sahiptirler. Çene kasları oldukça gelişmiş ve güçlüdür. Her hangi bir saldırı ve ya ısırma anında karşılarında ki canlıya oldukça ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden oldukça tehlikeli olabilirler. Sonuç olarak Pitbull Köpek Eğitimi insanlar için oldukça önemlidir.

Pitbull Köpek Eğitimi

Pitbull Köpek Eğitimi

Pitbull Köpek Eğitimi oldukça dikkatli bir şekilde verilmesi gereken bir eğitimdir. Pitbull Köpek Eğitimi için en doğru zaman yavru bir köpek iken yapılmasıdır. Yavru pitbullun sinirli olmamasına oldukça dikkat edilmelidir. Sinirlendirilmemeye oldukça özen gösterilmelidir. Çünkü her hangi bir sinirlilik durumu köpeğin eğitimini kötü yönde etkileyecektir. Eğitmen pitbula oldukça ılımlı ve sevecen bir şekilde yaklaşmalıdır. Aksi bir durum Pitbull da ters durumlara yol açabilmektedir. Yavru pitbull köpeklerine verilecek olan ilk eğitim tuvalet alışkanlığı eğitimidir. Bu eğitim de oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Pitbullar doğası gereği oldukça sinirli ve aniden kontrolden çıkabilecek bir doğaya sahip köpeklerdir. Bu yüzden eğitimin ileri ki aşamalarında, diğer saldırgan olan köpek cinslerinde olduğu gibi güçlü tasmalar kullanılmalıdır. Pitbullar cezalandırılma yöntemleriyle eğitilmemelidir. Aksine yapılan yanlışlarında uyarılırken, yaptıkları iyi ve doğru davranışlar da çeşitli hediyelerle mükâfatlandırılmalıdır.

 

Bu sayede Pitbull eğitimi daha kolay bir hal alır. Bir sonra ki aşamalarda pitbullar bir miktar sosyalleştirilmeye çalışılmalıdır. Ancak bu süreçte Pitbull köpekleri kesinlikle tasmalı olmalıdır. Eğitimci tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Aksi takdirde çevrede ki insan ve hayvanlara çok ciddi zararlar verebilir. Bu uygulamayla hedeflenen pitbull köpeklerinin çevreye karşı göstermiş oldukları davranışlarını incelemek ve takip etmektir. Ardından pitbull köpeklerine verilen yürüyüş eğitimleri uygulanır. Genel olarak tehlikeli bir köpek cinsi olarak bilinen pitbullar, bilinenin aksine oldukça sosyal hayvanlardır. Ancak bu sosyallik tamamen köpeğin eğitimine bağlıdır. Sahiplerini davranışsal olarak çok sıkı bir şekilde takip ederler. Sahiplerinde ki her hangi bir sinirlilik durumu pitbullara da yansıyacaktır. Bu yüzden pitbull köpekleri bir bakıma sahiplerinin davranışsal özelliklerini edinmektedirler. O yüzden insanlar pitbull köpek edinirken özellikle dikkatli seçimler yapmalıdırlar. Genel olarak eğitimi oldukça zor bir köpek cinsidir. Bu yüzden Pitbull Köpek Eğitimi kesinlikle alanında uzman olan köpek eğitimcileri tarafından verilmelidir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Pitbull Köpek Eğitimi