Samoyed Köpek Eğitimi

Evcil hayvanlar artık herkesin evinde yaygınlaşan dostlarımız haline geldiler. Bizlere arkadaşlık, sorumluluk getiren sevimli dostlarımıza en iyi örnek gösterebileceğimiz tür köpeklerdir. Köpekler uzun süredir insanoğlunun hizmetinde ve yanında yer almaktadır. Günümüzde hala insanoğluna hizmet etmekle beraber dostluk konusunda da oldukça başarılıdırlar. Bir köpek sahiplenmenin bu olumlu yönleri dışında bir de getirdiği büyük sorumluluklar vardır. Köpeklerinizle ilgilenmeli ve onlara doğru şekilde eğitim vermelisiniz. Doğru şekilde eğitilmeyen köpekler, ev içi huzursuzluk çıkarabilir, eşyalara zarar verebilir, dışarda ki hayatında saldırgan ve huysuz tavırlar sergileyebilir.

Bu yüzden köpeklere cins ve türlerine göre doğru şekilde eğitim verilmesi bütün veterinerler tarafından önerilmektedir. Sevimli ve tüylü dostlarımıza bir örnek olan “samoyed” cinsi köpekler görüntüsü, hareketli tavırları ve oyuncu oluşu ile dikkat çekmektedir. Çalışkan bir ırk olan samoyedlerin renkleri genellikle beyazdır ve nadiren krem rengi taşıyanlarını da rastlanabilir. Güçlü bir çene yapısına sahip olan samoyedlerin en önemli özelliklerinden biri ise kalın bir kürke sahip olmalarıdır. Bekçiliğe yatkın olan bu cins eğitim ile bu işi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Samoyed Köpek Eğitimi

Samoyed Köpek Eğitimi

Samoyed köpek eğitimi oldukça meşakkatli bir iştir. İlk olarak köpeğinizi alıştırmanız gereken temel itaat eğitimi ve tuvalet eğitimidir. Bu eğitim tekniklerinde ödül sistemini kullanmanız size olumlu dönüş sağlayacaktır. Bunun dışında samoyedler takım halinde çalışmaya alışkındırlar. Bu yüzden temel itaat eğitimi tekniklerini olumlu yönde dönüşü zor olabilir. Tek bir sahibe bağlı oldukları için eğitimi veren kişinin de sözünden çıkmayacaklardır. Atalarının kızak köpeği olması nedeni ile samoyedler kolay komut algılayıp yerine getirebilirler. Samoyedler bu eğitimlerin dışında bolca egzersize ihtiyaç duymaktadırlar ve tek bırakılmaması gereken köpeklerdir. Nedeni ise ilgi isteyen bu köpekler tek bırakılması durumunda eşyalara zarar verebilir ve sıça havlayabilir.

Egzersiz ihtiyacı karşılanmadığı durumunda hastalanma ihtimali vardır ve oyuncu, hareketli havasını kaybedeceklerdir. Samoyedler eğitim esnasında kolayca komut algılasa da cevap vermesinin geç olması nedeni ile eğitilmesi tahmini olarak 2 – 5 ay arasında sürebilir. Sıkı, sabırlı ve pozitif bir eğitim ile samoyedlerden istediklerinizi elde edebilirsiniz. Eğitime her köpeğe olduğu gibi yavruyken başlamanız doğru olacaktır. Bu süre sonrasında ise bu cins ile eğitim sonrası tam anlamıyla sahip köpek ilişkisi kurulabilir ve kolayca istediklerinizi yaptırabilirsiniz. Samoyedler sahiplerine sadık olmaları ile de ayrı bir ün salmıştır ve tek sahip tanırlar. Bu yüzden siz dışında ki kimsenin komutlarını dinlemeyecektir.

Samoyed cinsi köpeklerin bakımı eğitimi kadar uğraştırıcı ve zordur. Samoyedler sıkı ve uzun tüylere sahiptirler ve kış şartlarına alışıktırlar. Mevsim geçişleri esnasında çok fazla tüy dökecekleri için bolca fırçalanmalıdırlar. Bunun dışında sıcak iklim içinde kesinlikle rahat edemez ve huzursuz olurlar. Bu yüzden tavsiye edilen soğuk iklim bölgelerinde bakılmalıdır. Bakılma yeri konusunda ise birçok kişi tarafından tavsiye edilen bahçeli evdir. Hem böylelikle egzersiz ihtiyacı karşılanırken aynı zamanda serinlemesi için daha rahat bir ortam sunulmuş olur.

Samoyedler ne kadar tek sahip tanısa da sosyalleşme yönünden çok pozitif köpeklerdir. İnsanlara karşı uyum içindedirler ve oyun oynamayı çok severler. Bütün köpeklerle hemen hemen anlaşabilirler. Tabi ki karşı taraftan bir atak doğrultusunda onlarda dişlerini gösterirler. Böyle bir şey olmadığı sürece diğer köpeklerle çok iyi anlaşabilirler. Samoyedler aile yaşantısına çok çabuk adapte olabilirler. Çocuklarla da araları oldukça iyidir. Aynı zamanda kibar ve çok zeki köpeklerdir. Samoyedler sadece huysuzluğundan değil yabancıların gelişinden dolayı da havlayabilir. Bu özelliğine rağmen yine de koruma köpeği olmaya yatkın değildirler.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Samoyed Köpek Eğitimi