köpek

Shih Tzu Köpek Eğitimi

Shih tzu ırkı köpekler oldukça ufak ve şirin yapıları ile dikkat çekmektedirler. Fiziksel özelliği olarak oldukça küçük olmalarına karşılık oldukça dayanıklı bir ırktır. Tüyleri oldukça yumuşak ve iki katlı şekildedir. Shih tzu ırkı köpeklerin farklı tüy yapıları ile kendilerine has bir yüz yapısı ve saç şekilleri vardır. Bu özellikleri onların oldukça sevimli şirin görünmelerini sağlamaktadır. Shih tzu ırkı köpekler bıyık ve sakalları ayrı olan bir köpek ırkıdır. Burun kısımları oldukça tüylüdür ve burunları çok ufaktır. Shih tzu ırkı köpeklerin birçok değişik renkte çeşitleri vardır ancak kızıl renkli türlerin burunları kahverengidir. Shih tzu ırkı köpeklerin gözleri büyük ve iki gözleri arasında mesafe vardır. Kulakları düşük ve oldukça tüylüdür. Shih tzu ırkı köpeklerin sırt kısımları düz olmasına rağmen vücutlarına göre yüksektedir.

Shih tzu ırkı köpeklerin genel karakteristik özelliklerine baktığımızda oldukça akıllı köpek ırkı olmalarının yanı sıra bir o kadarda inatçı yapıları vardır. Her an hazır ve her ortamda cesur yapıları ile dikkat çekmektedirler. Shih tzu ırkı köpekler çoğu zaman neşelidirler ancak an gelir büyük bir kibir bürünebilirler. Çocuklar ile arası genel anlamda oldukça iyidir ancak ani çocuk hareketlerinde sinirlenirler ve bazen de saldırabilirler. Bu nedenle çocuklar ile baş başa bırakıldıklarında oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Shih tzu ırkı köpekler oyunu oldukça severler ve çok hareketlidirler. Sahibi ve yabancı insan ayrımı yapmazlar. Herkese karşı sevecenlerdir. Yabancılara karşı mesafeli değillerdir. Onlara ön yargılı bakmazlar ve hemen uyum sağlarlar. Onlarla oyun oynamak isteyen herkese oyunla karşılık verirler.

Shih Tzu Köpek Eğitimi

Shih Tzu Köpek Eğitimi

Shih tzu ırkı köpeklerin diğer hayvanlarla arası da oldukça iyidir ve anlaşamayacağı ırk yoktur. Bu ırk ev içerisinde besleniyorsa sahipleri tyvalet eğitimlerinde oldukça sabırlı olmak zorundadırlar. Shih tzu ırkı köpeklerin sahipleri yüksek sabırlı olmalarının yanı sıra köpek eğitimi konusunda da bir o kadar eğitimli ve bilgili olmalıdırlar. Bu ırk havlamayı çok sever ancak ev ortamında oldukça uysal ve sessizdirler. Tam bir ev köpeği ırkı olan bu köpekler ev içerisinde de oldukça hareketli bir yapıları vardır. Sıcak ortamları sevmezler. Hatta sıcaktan nefret ederler denilebilir. Shih tzu ırkı köpeklere sık sık egzersiz programları uygulanması gerekmektedir. Hareketli köpek oldukları için ev alanı içerisinde fazla hareket şansı bulamazlarsa ve yeterli egzersiz yapmazlarsa oldukça tembel bir yapıya bürünebilirler.

Ayrıca bu durum onların kilo almalarını da sağlar. Kilo ile birlikte sağlık sorunları da baş gösterebilir. Bu nedenle bu ırkın egzersiz programları oldukça önemlidir. Tembel bir yapıya meyilli oldukları için sahipleri ya da bakıcıları tarafından sık sık dışarı çıkarılmaları gerekmektedir. Bu ırkın dışarı çıkarılıp gezdirilmesi onların diğer köpeklerle diyaloğu ve yabancı insanları görerek görsel iletişim kurmaları sosyalleşmeleri açısından çok önemlidir. Shih tzu köpek eğitimi bu köpek ırkını beslemeye niyetli olan kişilerin bu köpeklere sahip olmadan almaları gereken bir eğitimdir.

Shih tzu ırkı köpeklerin tüyleri iki kat ve çok yoğun olması nedeni ile günlük olarak tüylerinin bakımları en az 30 dakika sürecek şekilde ilgilenilmelidir. Tüylerinin bakımlarında yaşanacak aksama tüylerinin kıvırcıklaşmasına neden olur ki bu ırk bu durumdan çok hoşnut olmaz. Bu ırkın baş üstünde bulunan saçlarının toka ile toplanılması onların görüntü olarak daha şirin ve sevimli görünmelerine neden olmaktadır. Saçlarına takılacak tokaların seçimi çok önemlidir. Çok sıkı toka takılırsa tüylerine ve saç derisine zarar verebilir. Shih tzu ırkı köpekler belirli aralıklar tras edilebilirler. Tüylerinin bakımları için de şampuanlama yapılabilir. Tüy dökme sorunu olmayan ender köpeklerden biridir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Shih Tzu Köpek Eğitimi