köpek

Şile Köpek Eğitim Merkezi

Köpekler farklı canlılardır. Onlar doğuştan insanlara karşı sevgi duyma ve sadık olma duyguları ile dünyaya gelirler. Bu özellikleri bakımından diğer hayvan türleri arasında farklılık gösterirler. Köpek, sahibini tanıdığı an ona karşı farklı duygular besler. Bunun devamında ise sahibinin kokusu hemen aklına kazır. Anneleri ve kardeşlerinin yanından ayrıldıktan sonra sahiplerini en yakın dostu olarak görürler. Bu noktada köpek sahipleri de köpeğin bu sevgisini karşılıksız bırakmamak için onların davranışlarını kontrol edebilmeli, onlara doğru eğitim vererek topluma uyum sağlamalarında onlara yardımcı olmalıdır.

Köpekler bundan yaklaşık olarak 12 ile 15 bin yıl önce insanlarla tanışması sonrası insanların gün geçtikçe artan farklı ihtiyaçları doğrultusunda onlara yardım etmek amacıyla çeşitli evrimler geçirerek bugün bulunan birçok köpek türünü oluşturmuşlardır . Bu farklı birçok köpek türü günümüzde insan hayatının hemen hemen her noktasında oldukça önemli yer alıyor. Köpekler farklı birçok türe sahip olmasına karşın bazı temel özellikler bakımından birbirlerine benzerler. Örnek olarak üst çenelerinde 3 adet alt çenelerinde ise 4 adet kesici dişleri vardır ve bu tüm köpeklerde diş yapısı bakımından aynıdır. Bunun yanında gündüz ve gece aktif hareket özelliğine sahip köpekler çok iyi yüzmesinin yanında saate 50 km’ye kadar hıza ulaşabilirler.

Şile Köpek Eğitim Merkezi

Köpeklerin en hoşuna giden şey ise sahibi tarafından tüylerinin okşanmasıdır. Kişi köpeklerinin tüylerini tarayarak onun hem rahatlamasını sağlar hem de sağlıklı olmasına yardımcı olur. Ayrıca köpeklerin ev ortamına alışması bakımından kendilerine ait özel bir yerleri olmalıdır. Bu yer onun bulunduğu ortama adaptasyonu açısından oldukça önemlidir. Ona bu yer sağlandıktan sonra yeni alınmış yavru köpeklere temel itaat eğitiminin verilmesi gerekiyor. Bu eğitim köpeğin topluma uygun davranışlar sergilemesini sağlayacaktır.

Köpek Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Köpekler gerekli eğitim verildiği sürece pek çok davranışı öğrenebilirler. Ancak bu eğitimlere köpek doğduktan kısa süre sonra başlanmalıdır. Verilecek olan bu eğitimler belli bir programa uyarak yapılırsa köpek yaptığı pek çok tekrar sonra gerekli davranışları öğrenmiş olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucu köpeklerin kolay anladığı 5 komut; otur, bekle, yürü, yat ve gel komutlarıdır. Kişi bu komutları vücut dili ile birleştirmesi halinde köpeğin yapmasını istediği davranışları daha çabuk öğrenmesine yardımcı olacaktır. Bu noktada verilecek olan eğitimler belli bir düzene sahip olmalıdır. Belli bir programa uyulması köpeklerin doğru eğitimi açısından önemlidir. Bu eğitimler sırasında köpeğe yaptırılacak olan her tekrar ve onu her doğru davranış sonucu ödüllendirmek eğitimi başarı ile bitirmesine katkı sağlayacaktır.

Şile Köpek Eğitim Merkezi

Verilecek olan bu eğitimlerde köpek ile kişi arasında iletişim eksikliği kesinlikle yaşanmamalıdır. Bu noktada komutlar bir işaret yardımıyla verilmelidir. Ayrıca komutlar kısa, kesin ve net olmalıdır. Köpeğin istenilen davranışı yapması için verilecek olan komutların tek kelimeden meydana gelmesi gerekir. Ayrıca bu komutlar gerekli işaretlerle desteklenmelidir. Bunun yanında köpeğin bu komutları öğrenene bilmesi için sürekli olarak tekrar yapılmalıdır. Bazı komutlar köpek için zor olsa da sabırlı bir şekilde tekrar yaparak komut köpeğe öğretilmelidir. Bu noktada eğitimden kesinlikle vazgeçmemek gerekir ve köpek yaptığı her doğru davranış sonucu uygun şekilde ödüllendirilmelidir. Ancak bu eğitimler uzun süren bir sabır ister. Bu noktada Şile Köpek Eğitim Merkezi köpeklere doğru, güvenilir ve kaliteli bir eğitim sunuyor. Sahip olduğu uzman eğiticiler ve profesyonel olarak verilen eğitim metotlarıyla Şile Köpek Eğitim Merkezi, köpek eğitimi konusunda köpek sahiplerinin tercih etmesi gereken yerlerden biridir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Şile Köpek Eğitim Merkezi