köpek

Sokak Köpeği Eğitimi

Sokak köpeklerine bakmak kolay bir iş değildir. Herkesin yapacağı bir iş değildir sokak köpeklerine bakmak sabır ve özveri isteyen bir iştir. Bakacağınız köpek ile arkadaş olmalısınız ailenizden biri gibi sahiplenip öyle eğitmelisiniz. Sokaktan köpek alıp birkaç gafta baktıktan sonra sokağa geri atacaksanız bu işe hiç kalkışmamalısınız. Köpekler sizin ne hissettiğinizi onu ne kadar sevdiğinizi anlayacak duygulara sahiptir. Köpekler sevgi doludurlar sizin onlara eğitim olarak kattıklarınızın yanında onların da size katkıları olacaktır. Köpekler en samimi ve en sadık canlılardır. Eğitim aldıkları konular dışında istemediğiniz hiçbir şeyi yapmazlar. Sokak köpekleri genellikle çok ağır şartlarda yaşamaktadırlar. Hatta başıboş ve zararsızda olsalar üst yetkililer onları uyutma gibi bir yanlışa gidip kötü sonuçlara neden olabiliyorlar. Sokak köpeklerini eğitirken dikkat etmeniz gereken konular vardır.

  Çok titiz davranarak bu konuların üzerine gidilmeli ve eğitime öyle başlanmalıdır. Unutmayın ki sokak köpeklerinin evcil ev köpeklerine göre anlama ve eğitimi kavrayamama gibi sorunları daha fazladır. Çünkü sokak köpekleri dışarda bütün kötü koşullara rağmen yemek bulma savaşı, barınma ihtiyacı ve korunma ihtiyaçlarını karşılamak için çabalıyorlar. Bu yüzden sokak köpeklerini eğitirken çok daha fazla dikkat edilmeli ve eğitim sürecini uzun tutarak onlara çok fazla katkıda bulunmanız gerekmektedir. Köpek eğitimine başlarken ufak tefek egzersiz yaparak başlamak ve bu egzersizleri onlarla oyun oynayarak yapmak çok daha etkili olmaktadır. Bu şekilde köpeklerin size karşı güven kazanmalarını sağlamış olacaksınız. Sokak köpeği eğitimi ilk koşulu onların size güvenmesidir.

Sokak Köpeği Eğitimi

Sokak Köpeği Eğitimi

Çünkü bu güven sayesinde sizin onlar için iyi bir lider olacağınız izlenimi verirsiniz. Yemeğini bulmak barınma ihtiyacını her gün arayan bir köpekle eğitim yapmak kolay bir iş olmadığından liderlik özelliğiniz onu size bağlayacaktır. Yer bulma, yemek bulma, kendine sahip bulma stresi ile eğitime başladığınız köpek eğitimlerine başlarken çok fazla zorlanacaktır. Burada hem sizin sabırlı olmanız gerekmekte hem de iyi bir eğitimci olmanız çok fazla önem arz ediyor. Siz sokak kepeğini yanınıza aldığınızdan itibaren köpeğin artık bir sahibinin olduğunu her gün yemek savaşı vermeyecek olmanın ve barınma gibi bir problem yaşamayacağını ona empoze edip anlamasını sağlamanız gerekmektedir.

Bu sahiplenmeyi hissettirdikten sonra köpekte var olan davranış bozukluklarınız ortadan kaldırabilirsiniz. Köpekler çok fazla terk edilme korkusu yaşarlar. Bu problemi ona bu sahiplenmeyi hissettirerek ortadan kaldırabilirsiniz. Köpekleri sokaktan alıp eve getirdikten sonra o ilk bakıma muhtaç durumu ortadan kaldırdıktan sonra doğru sosyalleştirme doğru liderlik etme ve küçük eğitim adımlarıyla onunla güzel bir hayat yaşamaya başlayabilirsiniz. Sağlık açısından aşısız be bakımsız olduklarından birçok hastalık tarafından tehdit altındadırlar. Bu hastalıklar kuduz, uyuz, dış parazitler ve zehirlenmeler örnek verilebilir. Köpeğine sağlık kısmında yardımcı olmak istiyorsanız yaralı, hastalanmış hayvanları tedavi ettirebilir aşılarını yaptırabilirsiniz.

Sokak köpeği eğitimi bir çocuğun ilk eğitimine başladığı andan itibaren nasıl kademe kademe ilerliyorsa köpek eğitiminde de aynı şekilde olmalıdır. Çocuklarda ki hızlı ilerleme köpeklerde aynı seviyede olmayacağından sabırla öğretilmek istenenler öğretilmelidir. Öğrenilemeyen hareketlerde ısrar edilmemeli köpeğin güveni kırılmamalıdır. Köpek eğitimleri sistemli ve planlı bir şekilde yapılmalıdır. Kendinize bir plan belirleyin ve her gün yapılması gerekenleri yazın. Adım adım yazdıklarınıza uyarak uygulayabilirsiniz. Bu şekilde köpeğinizi eğitimini takip edebilir verdiğiniz eğitimlerin tekrarına düşmezsiniz. Köpeğinizi eğittiğinizde onun sizin en yakın dostunuz, arkadaşınız hatta sırdaşınız olacaktır. Sizin onu koruduğunuz sahiplendiğiniz gibi oda sizi koruyacak ve sahiplenecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sokak Köpeği Eğitimi