köpek

Sokak Köpeği Eğittirmek Nasıl

Sahibi olduğunuz canlının size uyum sağlamasını, verdiğiniz komutlara göre hareket etmesini, can yoldaşı olabilecek bir köpeği kim istemez ki?

Eğitim İçin Köpek Pet Shop ‘tan Mı Alınmalı

Sokak köpeği ile petshop’tan alınmış bir köpeğin arasında elbette ki bariz farklar mevcuttur. Petshop köpeği eğitimi daha kolaydır çünkü kendisini koruması gereken insanlar ya da hayvanlar yoktur etrafında. Normal bir köpek psikolojisine sahiptir. Eğitiminize kolaylıkla cevap verir. Fakat sokak köpeği için öncelikle sahibinin çok fazla özveride bulunup sabırla davranması gerekmektedir. Sahiplenmek istediğiniz köpeğin durumu oldukça önemlidir. Hayvan korkak, ürkek ya da tam tersi bir durum olarak fazla hırçın olabilir. Bulunduğu psikolojiyi kavrayıp ona göre müdahale etmek gerekir. Sokak köpeğinin eğitimi kolay değildir fakat imkânsız de sayılmaz. Düzgün bir eğitim içerisinde hareket ederek barınak ya da petshoptanalınmış bir köpek yerine sokak köpeği çok daha iyi seviyelere getirilebilir.

Sokaktan Sahiplenilmiş Bir köpeğin Evde Bakımı Mümkün Mü?

Sokak Köpeği Eğittirmek Nasıl

Sahiplenmiş olduğunuz köpeğin yaş boyutu size alışması ve eğitim açısından oldukça önemlidir. Birkaç aylık yavruysa eğer bakımı rahatlıkla yapılabilir ve kolay uyum sağlayacaktır. Eğer yaşı ilerlemiş bir köpekse önce size alışmasını beklemelisiniz. Sonrasında eğitim vermek daha sağlıklı olacaktır. Eğitim yardımını bir uzmana danışarak almalısınız. Köpek içinde sizin içinde kolaylık sağlayacaktır.

Psikolojisi Bozuk Bir Köpek Nasıl Anlaşılır?

Köpeğiniz sebepsiz yere sıkça havlıyorsa, bir yerleri eşeleme kazma eğiliminde bulunuyorsa, kendi kuyruğu etrafında dönüyorsa, çok korkak, durgun ya da ürkekse, hırçınlığı fazlaysa köpeğin psikolojisi bozuktur. Bunların hepsi ilgi çekmek amaçlı da yapılmış olabilir. Sahibiyle az zaman geçiren bir köpek de bu tip davranışlarda bulunabilir. İşin derinine inerek sorunu çözmek en doğru yoldur. Bunun için uzmana danışmalısınız. Yanlış yapacağınız her hareket köpekte olumsuzluklara sebep olabilir ve eğitim süresini gereksiz uzatmaya neden olur.

Psikolojisi Bozulmuş Ya Da Sakat Bir Sokak Köpeğine Nasıl Davranılmalıdır

Sokakta bilinçsiz ya da gaddar insanların kötü muamelesine maruz kalan köpeklerin normal boyuta gelmesi öncelikle ona sahibinin yaklaşımınla alakalıdır. Sabırlı, ,istikrarlı, planlı olmalısınız. Psikolojisi bozuk bir köpeğin en iyi ilacı sevgidir. Bol bol sevdiğinizi hissettirin. Göstereceğiniz sevgi eğitim aşamasının kısalmasında pozitif yönde katkı sağlayacaktır. Gün içerisinde günde 20 dk. lık eğitim şeklinde vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Diğer köpeklerle bir araya gelebileceği köpek aktivite merkezleri ya da parklarda enerjisini atmasını sağlamalısınız. Köpekler sürekli kapalı ortamda kaldıklarında daha hırçın olurlar. Sakat kalmış ya da uzuvlarından birini kaybetmiş bir köpek insanlarda olduğu gibi bir yanı eksiktir zaten. Ona eksikliğini yaşatmadan bir kademe diğer köpeklerden daha itinalı davranılmalıdır.

Sokak Köpeği Eğittirmek Nasıl

Evde, balkonda ya da bahçede kafes köpek için korkutucu bir durum değildir aksine onlara huzur veren ve evleri olarak benimsedikleri yerlerdir kafesleri. Bu yüzdendir köpeğinize bir kemik verdiğinizde kafesine uyuduğu mekâna götürür. Sokak köpekleri için alışık olmadıkları bir durum olduğundan dolayı huzursuzluk yaratıp hırçınlaşmasına sebep olabilir. İlk etapta sahibiyle birlikte yakaladıkları uyum sonrasında kafes eğitimine geçilebilir. Köpeği zorlamadan günde yarım saatlik süreler içerisinde kafeste zaman geçirebileceği birkaç parça bir şeyler koyarak da kafese alışması sağlanmalıdır. Sokak köpeklerini sıkıcı bunaltıcı ortamlardan uzak tutmak gerekir. Onlar genelde kendi başlarına hareket etmeyi sevdikleri için bu tip ortamlarda huzursuz olurlar sıkılırlar. Herhangi bir yere tatile gittiğiniz de ya da evde tek başına kalmak zorunda olan köpek kafesine alıştığı zaman sahibi açısından kolaylık sağlayacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Sokak Köpeği Eğittirmek Nasıl