köpek

St Bernard Köpek Eğitimi

St Bernard köpekler herkesin Bethoween olarak bildiği köpeklerdir. Bu köpekler boylularından dolayı dev köpek ırkına girmektedir. Vücudunda çok fazla adaleye sahiptirler ve çok güçlü köpeklerdir. Kökeni İtalya ve İsviçre’ye dayanan bu köpekler halk arasında salyaları ile ünlü köpeklerdir. Boyutları ve ağırlıkları çok yüksek olan bu köpekler ortalama olarak şu şekilde olmaktadır: Yetişkin erkeklerin boyu 70 ve 90 santimetre arasında değişmektedir. Dişilerde ise bu yükseklik 65 ile 80 santimetre arasındadır. Ağırlıkları ise yetişkin erkeklerde 90 kiloya kadar çıkabilirken dişilerde bu ağırlık birkaç kilo kadar daha düşüktür. Ne kadar büyük ve kokutucu gözükse de bu köpekler oldukça uysaldır.

St Bernard Köpek Eğitimi

Nazik ve genellikle hayat dolu olmaları, insanların çok fazla sevmelerinin ana nedenlerindendir. St Bernard Köpek eğitimi sizi biraz yorabilmektedir. Fakat sabır olduğunuz takdirde eğitimden güzel sonuçlar almanızda kaçınılmazdır. Ortalama olarak 8 ile 10 yıl arasında yaşayan bu köpekler kısa, hafif dalgalı, parlak tüylere sahiptir. Çok fazla tüy dökmemelerinin yanında tüylerinin hafta 3, 4 kez fırçalanması önerilmektedir. Genellikle kaplan desenli köpekler olarak bilinen bu köpekler beyaz, krem rengi, siyah, açık kahverengi renklerini barındırabilir.

Çok yavaş hareket ederler fakat oldukça itaatkâr bir köpektir. Tek hoş olmayan özellikleri ise çok fazla salyalı olmasıdır. Çok fazla tıraş ihtiyacı hissetmeyen bu köpekler, eğer banyo yapmak istenirse kuru şampuan kullanılması önerilmektedir. Günümüze gelene kadar birçok işte çalışan bu köpekler en çok arama kurtarma, bekçilik, iz süreme işleri ile uğraşmışlardır. Soğuğa da oldukça dayanıklı olmaları sebebi ile birçok çığ felaketinden sonra kar altında kalan insanları bulma konusunda da oldukça iyilerdir. Yatkın olduğu çok fazla hastalık vardır. Bunların başına da kalça displazisi gelmektedir. Boyutlarının çok büyük olması nedeniyle kalça çıkığı görülmesi çok normaldir. Köpek yaşlandıkça bacaklar köpeğin ağırlığını taşımakta zorlanmaktadırlar. Bunların dışında kalp rahatsızlıkları, mide dönmesi ve deri problemleri en çok görülen hastalıkların başındadır.

St Bernard Köpek Eğitimi

Eğitim Nasıl olmalıdır?

St Bernard köpek eğitimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi eğitime köpek küçükken, kolay kontrol edilebiliyorken başlanmasıdır. Köpekler yavru oldukları dönemlerde öğrenmeye oldukça heveslidirler. Küçükken dünyayı yeni tanıdıkları için de çok meraklıdırlar. Eğitimleri sırasında çok kararlı olmanız ve köpeklere karşı ceza yöntemleri kullanmamanız gerekmektedir. Bu nedenle sabırlı olmanız eğitimin olumlu sonuçlanmasını kolaylaştıracaktır. St Bernard cinsi köpekler aynı zamanda bekçi köpekleri oldukları için yabancılara karşı bazen saldırgan olabilirler. Bunların dışında oldukça sakin, iyi huylu köpeklerdir.

Büyük ırk köpekler oldukları için apartman dairelerinde beslemek nerdeyse imkânsızdır. Geniş alanlara ihtiyaç duyan bu köpeklerin bahçeli evlerde yetiştirilmesi önerilmektedir. Birçok çiftlikte bu köpeklerin üretimi yapılmaktadır. Bu çiftliklerde eğitimleri yapılan köpeklerin, uzman eğitmenler tarafından eğitilmesi sizin için daha iyi olacaktır. Kilo alma eğilimlerinin çok yüksek olması nedeniyle egzersizleri ertelenmemelidir. Her gün düzenli olarak yürütmeniz gereken bu köpekler genellikle kuru mama ile beslenmektedir. Protein değerleri çok yüksek olan kuru mamalar onların ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamaya yardımcı olacaktır. Aşıları ihmal edilememeli ve ayda bir veteriner hekimlerce kontrolleri yapılmalıdır. Yavru St Bernard’lara çok fazla uzun yürüyüşler yaptırılmaması gerekmektedir. Köpeğin gelişimini tam olarak tamamlaması beklenmelidir. Çünkü tam olarak gelişmemiş olan kemikler iler ki zamanlarda sorunlar çıkarabilir. St Bernard Köpek Eğitimi köpek yetişkin olsa dahi hiç bir zaman bitmemektedir. Sürekli yeni şeyler öğrenmeye açık olan bir köpek ırkıdır. Ülkemizde çok fazla görülmeyen bu köpeklerin yavru olanlarının fiyatları 650 700 dolar civarındadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

St Bernard Köpek Eğitimi