köpek

Terrier Airedale Köpek Eğitimi

Terrier Airedale köpek ırkı cesaretli, zeki, nazik ve dayanıklı bir köpek ırkı olarak bilinmektedir. Bu nedenle özellikle av ve bekçi köpeği olarak yıllarca kullanılmıştır. Günümüzde ise av ve bekçi köpeği olarak kullanıldığı gibi ev köpeği olarak da kullanılmaktadır. Yıllar boyunca domuz, kurt ve ayı avlarında kullanılmaktadırlar. İçgüdüleri güçlü bir köpek türüdür ve bu nedenle yabancılara karşı çoğunlukla uyumlu olmakla birlikte agresif davranışlarda bulunabilirler. Özellikle çocuklara karşı sabırlı ve cana yakındırlar. Ailesini ve sahibine karşı sadık ve koruyucu bir yapıya sahiptirler. Terrier Airedale Köpek Eğitimi sırasında doğru eğitim verilirse polis köpeği veya koruma köpeği olabilirler. Sevecen bir görüntüye sahip olan Terrier Airedale, orantılı bir vücut ve dik bir kuyruk yapısına sahiptir.

Terrier Airedale Köpek Eğitimi kolay ve doğru eğitim verildiği takdirde hızlı öğrenmekte ve gelişmektedir. Ağır egzersizlerden ve uzun yürüyüşlerden, koşulardan hoşlanmaktadırlar. Yapıları gereği zor koşullara dayanıklıdırlar. Günlük aktivitelerini düzenli olarak yaptıkları sürece iyi ve uyumlu olmaktadırlar. Aksi takdirde evde hiperaktif davranışlar gösterebilmektedirler. Ev ortamında enerjilerini yeteri kadar boşaltamadıkları için bahçeli bir evde yaşamaları daha uygundur. Özellikle oyun isteklerine cevap verilmediği takdirde çok havlayan ve kontrolü zor bir ırktır. Diğer köpeklerle iyi anlaşmakla birlikte, baskıcı olabilmektedirler. Kediler ile aynı evde bakılmaları önerilmemektedir. Av köpeği özelliklerine sahip oldukları için tehlikeli olabilmektedir.

Terrier Airedale Köpek Eğitimi

Terrier Airedale Köpek Eğitimi

Terrier Airedale Köpek Eğitimi yavru iken başlaması daha uygundur. Terrier Airedale ırkı köpekler yavru iken bakımı ve kontrolü zor olabilmektedir. Bu nedenle eğitimine en kısa sürede, yavru iken başlanması gerekmektedir. Eğitim sırasında sert davranışlardan hoşlanmamaktadırlar. Her zaman için sevgiyle ve sabırla yaklaşmanız ve köpeğinizin sevdiği eğitimlere daha çok yer vermeniz gerekmektedir. Eğitimleri sırasında ilgilerin üzerlerinde olduğunu hissetmek isterler. Aksi takdirde aynı ilgisizliği köpeğiniz de eğitimlere karşı gösterecektir.

Terrier Airedale ırkı köpekler tek seferde 7-9 yavru arasında doğum yapmaktadırlar ve bu süre içerisinde diğer ırklara göre çok daha fazla agresif ve sinirli olabilmektedirler. Özellikle bu dönemde ilginizi ve sevginizi olabildiğince çok hissetmek isterler. Bu nedenle bu süreçte dikkatli olmak ve olabildiğince şefkatli yaklaşmak gerekmektedir. Suyu ve yüzmeyi çok seven bir ırk oldukları için Terrier Airedale Köpek Eğitimi sırasında bu alana yönlendirebilirler ve enerjileri bu şekilde harcamaları sağlanabilir. Bu şekilde daha eğlenceli ve verimli zaman geçirmiş olmakla birlikte enerjisini daha kısa sürede harcamasını da sağlamış olursunuz. Aynı zaman da topla oynamayı, atılan cisimleri geri getirmeyi, uzun yürüyüşleri ve koşmayı çok seven bir ırk olarak da bilinmektedir.

Terrier Airedale Tüy Yapıları

Tüy yapıları ise kısa ve serttir. Bu nedenle bakımı çok zor değildir. Yılda iki defa tüy değiştirirler. Tüylerinin daha güzel gözükmesi için ise kısa aralıklarla yaklaşık olarak haftada bir veya iki defa ise özel taraklarla taranmaları gerekmektedir. Parmak aralarındaki tüyler ise çok hızlı uzayabilmektedir. Bu nedenle iki ayda bir düzenli olarak kesilmeleri gerekmektedir.

Terrier Airedale Hastalıklar

Terrier Airedale ırkı köpeklerde gözlenen hastalık ise kalp hastalıkları, kolon hastalıkları, gastrik torsiyon hastalıklarıdır. Bu konuda her zaman için dikkatli olmak gerekmektedir. Irkın yaşam süresi ise 10 ile 12 yıl arasında değişmektedir.

Terrier Airedale Kökeni

Airedale ırkı köpekler 19. yüzyılın ortalarında İngiltere de özellikle çobanlar tarafından yetiştirilmiştir. II.Dünya Savaşında ise birbirleri aralarında haberleşme için kullanılmışlardır. Zeki bir ırk olan Terrier Airedale ırkı köpekler 100 yıl kadar önce Otterhound ve Terrier cinsi köpeklerin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. İsmini ise Aire ırmağından almaktadırlar.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Terrier Airedale Köpek Eğitimi