köpek

Terrier Eğitimi

Terrier cinsi köpek ırkı 1800’ lerde İngiltere’de fare istilası sonucu üretilen bir cinstir. Fare yakalama hisleri ve istekleri içgüdüsel olarak hala çok kuvvetlidir. Ufak tefek, yumuş yumuş ve sevimli olduklarından dolayı çok tercih edilen, genellikle bayanların tercih ettiği bir türdür. Tür olarak biraz hırçın olup herkese sıcak davranmaya bilirler. Onlarında insanlar gibi duyguları vardır ve her insana kanları ısınmaz bu yüzden zarar verme ihtimalleri eğitimlerine göre değişme gösterir. Eğer ki liderliği ellerine alırlarsa eğitimleri çok zorlu olmaktadır. Her köpeğin karakteristik özellikleri bir değildir. Kimi yapı olarak uysaldır, kimi oldukça hırçın. Eğitimle bu hırçınlıklar giderilmese de azaltılmaya çalışılır. Bu durumda öncelikle köpeğin karakterini çözmek gerekmektedir.

Köpeğinize ne kadar ilgi gösterirseniz sizin istediğiniz gibi olma ihtimali de o derecede yükselir. İlgiden kasıt hayvanı şımartmak değildir. Her istediğini yapması onu mutlu, sizi mutsuz eder. Bu nedenle köpeğinize hayır öğretmelisiniz. Hayvan hayır bilmeli ki neyin yanlış neyin doğru olduğunu öğrenebilsin. Hayvanlara şiddetle bir şeyler öğretmeye çalışmak çok yanlış bir tutumdur. Şiddet hayvanı pısırıklaştırabilir ya da olduğundan daha hırçın hale getirebilir. Şiddetten daha iyi ve onun canını acıtmayacak yöntemler vardır. Terrier Eğitimi alacak köpekler gezmeyi dolaşmayı sever. Hayvanı eve kapatmak için almamalısınız. Onun da gezmeye dolaşmaya hakkı vardır. O sizin hayvanınızdan daha çok sizin ailenizin bir üyesidir. Günde bir saat olmasa bile 20 dakika dolaşmak onu mutlu edecektir ve ihtiyaçlarını gidermeye yetecektir.

Terrier Eğitimi

Terrier Eğitimi

Köpeğinizi daha bebeklik döneminde aldıysanız muhtemelen tuvalet eğitimi olmayacaktır. Tuvalet eğitimi diğer eğitimlere göre zorlu bir süreçtir, sabır gerektirir. Tuvalet eğitiminde en bilindik yöntem ve en etkili olan yöntem gazete kağıdı yöntemidir. Hayvan bu sayede tuvaletini nereye yapacağı algısını kazanır. Boş bir oda gazete kağıdı ile kaplanır ve her gün bir gazete kağıdı eksiltilir. Alan daraldıkça köpeğin gazete kağıdına yapması gerektiği düşünce oturur. Tek gazete kağıdı kalacak şekilde odadan gazete kağıtları alınır. Bu şekilde köpek çişini sadece gazete kâğıdına yapmaya başlar. Bu yöntem her hayvanda işe yaramaya bilir. Çişini gazete kâğıdına yapmaya başlayan köpek dışarıya yapmayı kabul etmez ve gazete kâğıdı olana kadar çişini tutar. Aslında en iyi en sağlıklı yöntem hayvanın tuvaletini dışarıya yapmasıdır. Bu hem onun gezinmesini hem de ihtiyaçlarının giderilmesini sağlar. Bu yöntem vakti olan, müsait olan insanlar için geçerli olur genellikle.

Tuvalet eğitiminden sonra otur – kalk – yat – gel gibi komut eğitimleri gelmektedir. Bu eğitimlerde şiddet hayvanın ters tepmesine neden olur. Şiddet yerine ödüllendirme yöntemi kullanılmalıdır. Bunun için ödül mamaları vardır. Ödül maması yerine normal yemeğinden önce de eğitim verebilirsiniz. Bu hayvanda iyi bir algı uyandırır ve doğru bir şey yapıp ödül aldığını hissettirir. Köpeğinize otur eğitimi verirken işaret ve orta parmağınızı kullanabilirsiniz.

Bu şekilde hem sözünüzle hem de işaretinizde oturmayı öğrenir. Köpeğinize otururken yardımcı olmanız onun işini kolaylaştıracaktır. Popo kısmına hafif bastırarak oturmasını sağlayabilirsiniz. İstediğinizi yaptıktan sonra onu sevin, okşayın, güzel kelimeler söyleyin şefkati ve aradaki sevgiyi hissedecektir. İstemediğiniz bir şeyi yaptığı durumda ismini söyleyip hayır deyin eğer devam ediyorsa daha sesli bir şekilde hayır deyin. Hayır’ın yanlış bir şey yaptığı durumda söylendiği algısını hissettirin. Ama asla unutmayın o bir köpek ve insan gibi olmak zorunda değil. Ondan insan gibi davranmasını beklemeyin. Onun sizden hiçbir çıkarı yok sadece biraz sevki ve şefkat istiyor. Varsın siz onunla köpek olun.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Terrier Eğitimi