köpek

Yavru Köpeklerde Isırma

Birçok yavru köpeklerde ısırma durumu gözlemlenir. Bu durum köpek sahipleri için bir sorun olarak görünse de aslında yavru köpeklerde ısırma durumu köpeklerin doğaları açısından oldukça normal ve önemlidir. Yavru köpeklerin çeneleri ilk doğdukları anda gayet yumuşak bir yapıdadır. Yavru köpekler görmüş oldukları hemen hemen her nesneyi ısırma eğilimi içerisine girerek hem dişlerini hem de çene kemiklerini güçlendirmeyi amaçlarlar. Yavru köpeklerde ısırma durumu aynı zamanda yavru köpeklerin doğayı ve çevreyi tanımaları açısından oldukça önemlidir. Isırma ile birlikte deneme yanılma yöntemini uygulayan yavru köpekler, hangi nesneyi ısırmaları gerektiğini hangi nesneleri ısırmamaları gerektiğini bu şekilde öğrenirler.

Bu nedenle ısırma eylemi yavru köpekler için bir ihtiyaç olarak kabul edilir. Köpekler doğa ve çevre ile ilgili yeni şeyler öğrenirken aileleri ile birlikte bulundukları süre içerisinde de ısırma eğilimlerini gösterirler. Anne ve baba köpekler de yavrularının sürekli ısırmaları için teşviklerde bulunur. Ancak bazı zamanlarda anne ve baba köpeklerin yavrularına sert ısırıklarda bulunduğu da görülebiliyor. Bu durum anne ve baba köpeklerden yavru köpeklere verilen bir uyarı olarak algılanır. Yavruların yapmamaları gereken bir durum karşısında anne ve baba köpeklerin yaptıkları bu uyarılar neticesinde yavru köpekler de aynı zamanda deneyim kazanırlar. Isırma eylemi bir köpek için oldukça önemli bir eylemdir. Ancak yavru köpeklerde ısırma konusu köpeklere verilecek temel eğitimlerin konularından birisidir.

Yavru Köpeklerde Isırma Eylemi

Yavru Köpeklerde Isırma

Bütün yavru köpekler doğdukları andan itibaren 10 haftalık bir süre içerisinde ebeveynleri ile vakit geçirmeleri gerekiyor. Bunun temel nedeni yavruların anne ve babalarından alacakları temel eğitimlerdir. Aynı zamanda kardeşleri ile zaman geçirmeleri oyun oynamaları ve deneme yanılma yöntemi ile ısırma eylemlerini gerçekleştirmeleri önemli bir süreçtir. Ancak yavru köpekler 10 haftadan önce sahiplenilmişse ısırma eğitimi konusunda sahiplerine büyük görevler düşecektir. Yavru köpeklere verilecek en önemli eğitim ısırma sorunu olarak dikkat çekiyor. Verilecek eğitim ile buldukları her nesneyi ısırmamaları gerektiğini öğrenebilirler. Bu eğitimlerde verilecek en önemli konu insanları ısırmamalarının öğrenilmesidir.

Yavru Köpeklerin İnsanları Isırmasını Önlemek

Yavru köpekler çevresini ve çevresinde bulunan insanlara karşı sıcakkanlı davranarak onlarla oyun oynamak isterler. Bu nedenle bu sevgilerini de ısırarak gösterirler. Ancak bu ısırma eylemi eğlenmek maksadı ile de olsa her an gördükleri her kişiyi ısırmamaları gerektiği öğretilmelidir. Anne ve baba köpekler yavruları tarafından ısırıldıklarında eğer onlarla oyun oynamıyorlar ise onlara sert tepki verirler. Anne ve baba köpeklerin bu uygulaması yavru köpeklere eğitim veren köpek sahiplerine de bir örnek teşkil eder. Yavru köpeklerin bu kötü alışkanlarından uzaklaşmasını sağlamak için onları sert dille uyarmak oldukça önemlidir.

Yavru Köpeklerde Isırma

Köpek sahiplerinin bu duruşu yavru köpeklerin canını yakacak tarzda olmaması gerekir. Sadece verilecek uyarılı tepkiler ile bu alışkanlarından vazgeçmeleri sağlanabilir. Bu nedenle köpek sahiplerinin uyarıları doğra zaman ve şiddette vermesi köpeklerin eğitimleri açısından oldukça önemlidir. Özellikle insanları ısırmaya meyilli olan yavru köpeklerin bu eylemlerinden vazgeçirmek için yapılacak en büyük eylem onların kuyruklarından ya da kulaklarından hafif şekilde çekmek olacaktır. Ancak bu kulak ve kuyruk çekmesi onların canını yakmayacak şekilde olması gerekiyor. Ancak uyarı niteliğinde olması gerekir. Sert dille uyarı nidaları da yavru köpeklerde Isırma sorununu baskılayacak nitelikte olmaktadır. Kulak ve kuyruk çekmek köpeklerin içgüdüsel anlamda bir uyarı niteliği taşıması nedeni ile istenilmeyen şeylerin yapılmasını engellemek amacı ile oldukça önemlidir. Isırma sorunu ciddi bir eğitim konusu olarak dikkat çekiyor.

 

 

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yavru Köpeklerde Isırma