köpek

TerrierMaltese Köpek Eğitimi

TerrierMaltese cinsi köpeklerin asıl kökeni; bir Akdeniz ülkesi olan, Malta’dan gelir. Kökeni nedeni ile dünyanın en eski köpek ırklarından bir tanesi olarak görülür. TerrierMaltese cinsi köpekler, tarih boyunca sürekli farklı isimlerle çağrılmışlardır. LionDog, LadiesDog ya da ComforterDog tarzındaki isimlerle de anılmış olan bu köpekler, en güzel gösteri türü köpekleri olarak gösterilir. TerrierMaltese cinsi köpekler; uzun ve beyaz tüylere sahiptirler. Tüyleri hiçbir şekilde dökülmeyen bu cinsler, özellikle tüylere karşı alerjisi olanlar için güzel bir alternatif oluştururlar.

İkinci bir alt tüy katmanına sahip olmayan TerrierMaltese köpekler; özellikle ipeksi tüyleri nedeniyle, karakteristik bir görüntüye sahiptirler. Bu cins köpekler, siyah ve geniş bir buruna sahiptirler. Kulak yapısı alçak ve sarkık görünümlüdür ve beyaz tüylerden meydana gelir. Diğer ırklara göre daha küçük ayak yapısına sahip olan bu cinslerin; kuyrukları da, sırtlarının üst bölgesinde bulunur. TerrierMaltese cinsi köpeklerde kilo ortalaması, 3 ile 4 kilo aralığında seyreder. Ağırlık olarak çok fazla olmayan bu cins köpekler, ortalama olarak 15 ile 18 yıl arasında bir yaşam sürerler.

TerrierMaltese Köpek Eğitimi

TerrierMaltese Köpek Eğitimi

TerrierMaltese Köpek Eğitimi; bu ırkın çoğunlukla uysal olmasından dolayı, gayet kolay bir şekilde ilerler. Karakter olarak hassas ve sakin bir yapıda olduklarından ötürü, bu cins köpeklerin eğitiminde, kesinlikle sert sözcükler kullanılmaması gerekir. Sert davranmak yerine, daha fazla cesaret verecek bir tavır sergilenir. Eğitimde kelimelerin seçilmesi ve daha nazik bir ton kullanılması, çok önemli bir unsurdur. Eğitim açısından, ev eğitimine çok uygun bir cins olduğu söylenemez. O yüzden; bahçeli olan evlerde bakılması, çok daha uygun bir seçenektir.

Karakter yapılarından dolayı, eğitilmeye en müsait olan cins olarak bilinir. Sahibine karşı, son derece itaatkardır. Yabancı biri ile sahibini çok kolay bir şekilde ayırır. Eğitim konusunda en büyük avantajı olan köpeklerden biri olan bu cins, tuvalet alışkanlığını en çabuk kazanan köpektir. İlk defa köpek bakacak kişilerin ve köpek bakımı hakkında sorumluluk almaktan çekinen kimselerin, bu cins köpek beslemesi en doğru seçenektir. Kişilere çok zorluk çıkarmaz ve bulunduğu ortama kolaylıkla uyum sağlar.

TerrierMaltese Köpek Cinsinin Özellikleri

TerrierMaltese cinsi köpekler; son derece arkadaş canlısı ve sevecen bir yapı içerisindedirler. Sosyal bir karakteri olan bu köpekler, son derece hareketlidirler ve eğlenmeye düşkündürler. Bu karakteristik özellikler; TerrierMaltese köpek eğitiminde, kolaylık sağlayan unsurlardır. Enerjileri çok ileri safhada olan bu köpekler, sürekli oyun oynamak ve hareket halinde olmak isterler. Bu cins köpekleri beslemek isteyenlerin, bu özellikleri iyi düşünmeleri gerekir. Çok fazla havlamazlar; ama şüpheli ya da tehlikeli bir durum sezerlerse, arada sırada havladıkları görülür. Bu tarz bir havlama içinde olmak, onlara iyi bir gözlemci özelliği katar. Sevilmeye bayılırlar, ilgi görmek isterler.

Fakat sürekli bir sevgi beklentisi içinde değillerdir. Sürekli olarak sosyal bir ortam içerisinde olmak isteyen bu köpekler, diğer cins köpeklerle de çok iyi anlaşabilme gibi bir özelliğe sahiptirler. Kendinden daha iri cüsseli köpeklerle anlaşan TerrierMaltese cinsi köpekler, kedilerle dahi kolaylıkla anlaşırlar. Oyun oynamayı çok sevdiklerinden dolayı, küçük çocuklara dikkat etmek gerekir. Çünkü, oyun sevgileri küçük çocuklara zarar verebilir. Her daim oyun oynama istediklerinden dolayı, ufak çocukların peşinden ayrılmak istemezler. Bu durum, küçük çocukların korkmasına sebebiyet verir. Bu yüzden; köpek sahipleri, küçük çocuklar ve yakın çevre konusunda daha temkinli bir yaklaşım sergilerler.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

TerrierMaltese Köpek Eğitimi