köpek

Alman Kurdu Köpek Eğitimi

Köpekler akıllı ve eğitilmeye müsait canlılardır. Özellikle Alman kurdu köpeği çok zeki olduğu için eğitilmeye çok müsait olduğundan çoban köpekliği, koruma köpekliği, polis ve asker köpeği olarak yararlanılan bir cinstir. Eğitim süreci hayvanın karakterine ve algı yeteneğine göre değişse de temel itaat eğitimi ortalama 4 hafta sürer denilebilir. İtaat eğitimi iki aşamadan oluşmakta olup ilki temel itaat eğitimi, ikincisi ise ileri itaat eğitimidir. Temel eğitim olan itaat eğitimini iyi almamış bir köpek ileri itaat eğitimi, Alman kurdu köpek eğitimi için kurt köpeği ırkına uygun olduğundan alınması mümkün olan bodyguard ve alan koruma eğitimlerinde başarılı olamaz.

Köpeğin Sizinle Uyumlu Yaşamasını Sağlayacak Eğitimler Nelerdir?

Köpeğin uyumlu yaşaması için verilen ilk eğitim olan ev içi uyum ve sosyalleştirme eğitimi köpek henüz 3 ile 6 ay arasındaki dönemde iken verilen eğitimdir. Bu eğitim ev içerisindeki kuralları koymanızı, bunları nasıl uygulayacağınızı ve dışarda nasıl davranacağınızı öğreten uyumlu bir şekilde yaşamanızı sağlayan eğitimdir. Daha sonraki adım olan tuvalet eğitimi için doğru zaman 3-6 ay aralığıdır. İsteklerinizi daha rahat anlamasını sağlayacak ve algısını açacak olan tasmalı şekilde verilen temel itaat eğitimi günlük hayatınız içerisinde en çok kullanacağınız otur, yat-bekle, otur-bekle, hayır gibi temel komutları içerir. İdeal başlama yaşı 6-9 ay olsa da Sibirya kurdu gibi zor eğitim alanlarda 6 aylıkken başlanılması daha doğrudur. İleri itaat eğitimi ise içerik olarak temel itaat eğitimi gibi olsa da farkı komutları serbest olarak uygulamasıdır. Yaptırım gücü otoriteniz olacaktır. Otoriteyi sağlarken şiddet içeren davranışlardan kaçınılması gerekir.

Alman Kurdu Özellikleri Nelerdir?

Alman Kurdu Köpek Eğitimi

Alman çoban köpeği olarak da adlandırılan alman kurdu özellikleri açısından genelde iş köpeği olarak kullanılmaktadır. Dikkatli, cesur, neşeli ve itaatkar olan Alman kurdu köpeği öğrenmeye çok heveslidir. Sahibine çok düşkün olan bu köpek cinsinin sadakat duygusu çok fazladır. Öğrenme kapasiteleri yüksek olduğu içineğitilebilirlik açısından üst sıralarda yer alırlar.

Alman Kurdu Köpek Eğitimi

Eğitilmeye ve komut öğrenmeye eğilimli bir köpek olan Alman kurtlarının Alman kurdu köpek eğitimi 5. aydan itibaren ‘otur’ komutu ile başlayabilir. Tasması ile birlikte bu komutu gerçekleştiren köpek ödüllendirilmelidir. Alman kurdu köpeği liderlik özelliği gelişmiş bir köpek olduğundan sahiplerinin otoriter olması gerekir. Tuvalet eğitimlerinde ise ödüllendirme ve zaman verme yöntemleri kullanılmalı, evin içerisinde tuvalet köşesine yönlendirilmelidir. Alman kurdu sahibine çok bağlı bir köpek olduğu için diğer kolayca öğreneceği komut ‘gel’ komutudur. Alman kurtlarına eğitim verilirken sabırlı ve sevecen davranılmalıdır. Yakın ilişkiler kurulmadığı takdirde çok inatçı olabilirler.

Alman Kurduna Koruma Eğitimi Nasıl Verilir?

Bir yaşından sonra bekçilik özelliği olan ve iyi bir itaat eğitimi almış köpeklere verilen koruma eğitiminde yüksek koruma, savaşma içgüdüsü ve cesaret özellikleri aranır. Köpek koruyacağı kişinin komutuyla tehlikenin kaynağını etkisiz hale getirir. Eğer koruyacağı bir alan ise o alana komut verildikten sonra kimseyi sokmaz, kötü amaçlı bir kişi girdiğini hissederse önce havlar, kişi hala orada ise kötü kişiye saldırır ve etkisiz hale getirir. Bu eğitim 6 hafta kadar sürer. Koruma eğitimine başlama aşamasında kullanılan bez parçası ile köpeğin korkmadan ısırması sağlanır. Dışarıdan gelebilecek tehlikeleri öğretebilmek için ise sahibi eline bir sopa alır ve hafifçe dokunarak vurmadan dışarıdan gelecek tepkilerden korkmaması gerektiğini öğretir. Alman kurt köpeği görme engelliler için rehber köpek, polis operasyonları, arama- kurtarma, sürü köpeği, koruma, bomba ve uyuşturucu tespiti, bekçi köpekliği gibi çok önemli görevlerde eğitilir ve yetiştirilirler.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Alman Kurdu Köpek Eğitimi