Başak şehir Köpek Eğitimi

Birlikte yaşamaya karar verdiğimiz her türden evcil hayvanı bir takım eğitimlere tabii tutmak zorunda kalırız. Eğitime en açık hayvanlardan bir tanesi köpeklerdir. Ev içerisinde doğada yaşadığı gibi yaşamasına izin veremeyiz. Bu hem onun için hem de bizim için bir çok sıkıntıya sebep olabilir. Doğada köpekler tuvalet eğitimi almadan istedikleri yere yaparlar. Evinize yeni gelmiş köpeğin bunun dışında hareket etmesi beklenemez. Bu ancak bir eğitim yardımı ile olacaktır. Köpeğinizin istediğiniz gibi davranmasını, neleri yapıp neleri yapmayacağını eğitim yöntemleri ile öğretebiliriz.

Günümüzde insanlar evlerinde köpek beslemeye yoğun ilgi göstermeye başladılar. Bu da beraberinde köpek eğitimindeki sorular ve sorunlara yol açtı. İlk defa köpek besleyen bir insanın köpeğini nasıl eğiteceği konusunda kendine güvensizliği gayet normaldir. Köpeği almadan önce alacağınız cinsin nasıl eğitileceğini ya da nerede eğitileceğini mutlaka araştırmalısınız. Her hayvan eğitime farklı şekilde karşılık verir. Kimi eğitimi almamakta inat ederken, kimisi ilk günden karşılık vermeye başlar. İstanbul’da oturuyorsanız ve köpek eğitimi konusunda kendinize güvenemiyorsanız köpeğinizi emin ellere teslim edebilirsiniz. Başak şehir Köpek Eğitimi uzmanları bu konuda sizlere yardımcı olabilir.

Köpeklere ilk verilecek eğitimlerden bir tanesi tuvalet eğitimidir. Ev içerisinde istemediğimiz yerlere yapılan tuvaletler canımızı sıkabilir. Bu eğitimin yavruluk çağlarında verilmesi uygun olur. İlerleyen yaşlarda köpekler eğitime daha zor cevap vermeye başlar. İyi bir şekilde tuvalet eğitimi alan köpekler sonraki zamanlarda istenilen yer dışında bir yere tuvaletlerini yapmamaya özen gösterirler. Ancak bazen hastalandıklarında tuvaletlerini kaçırabilirler. Bu gibi durumlar normal karşılanmalıdır. Tuvalet eğitimi için köpeğinize ve kendinize zaman ayırmalısınız. Eğitim aşamaları sabır gerektiren aşamalardır. Bunun yanı sıra köpeğinize ilginizi azaltmamalı olabildiğinde sevgi göstermelisiniz.

Başak şehir Köpek Eğitimi

Başak şehir Köpek Eğitimi

Köpeğinizin evinize geldiği ilk günden itibaren tuvalet eğitimini vermeye başlamanız uygun olacaktır. Köpeğin yaşı ayı fark etmeksizin başlamak gerekir. İlk aşama olarak tuvalet eğitiminde güvenli bölge oluşturmalısınız. Güvenli bölge içerisinde köpeğin rahat bir şekilde hareket edeceği büyüklükte köpek evi ya da kafesleri, boş bir oda olabilir. Bu alan içerisinde köpek, siz olmadığınız zaman dışkısını farklı yerlere yapmayacak sıkıntı oluşturmayacaktır. Kafes içerisinde köpeğin oyuncağı mama ve su kabı bulunmalıdır. Kapalı alan içerisinde köpeğinizin yaptığı dışkıları bekletmeden temizlemeniz gerekir. Yerleri köpek tuvalet pedleri ile kaplayabilir işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Birkaç gün içerisinde köpeğiniz pedler üzerine tuvaletini yapmaya alışacaktır. Her gün birkaç tane azaltmaya başladığınızda sadece kalan pedler üzerine tuvalet yapacaktır. Tamamı kaldırıldığında ise tuvaletini yapmak için ped aramaya başlayacaktır.

Pedi nerede görürse oraya yapacaktır. Bu durum sadece köpeğinizi yalnız bıraktığınız durumlarda yapılmalıdır. Köpek sürekli bu alan içerisinde bırakılmamalıdır. Sonrasında tuvaletini asıl yapması gereken yeri öğretmeye çalışmalısınız. Köpeğinizle gezintiye çıktığınızda dışarıya alışkın olmadığından tuvaletini yapmak istemeyecektir. Bu durumlarda yine uygun bir yere ped sererek onu teşvik edebilirsiniz. Ayrıca tuvalet için komut belirleyebilir bu komutla seslenerek tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Tuvaletini yapıp bitirdiğinde onu ödüllendirmeniz onu sevindirecek ve doğru bir iş yaptığını anlamasını sağlayacaktır. Komut verdiğinizde köpeğiniz tuvaletini yapmaya başladığında, tuvaletini yapacağı yeri sizin ayarlayacağınızı düşünür ve tuvalet zamanları için sizin komutunuzu bekler.

Düzenli oluşturulan tuvalet zamanları ile bu işi bir düzene sokabilirsiniz. Yavru köpekleri 2 saatte bir tuvalete çıkarmalısınız. Aksi taktirde tuvaletini kaçırabilir. İlerleyen zamanlarda tuvalet tutma süresi artar. Tuvalet süresini her ay biraz arttırarak devam edebilirsiniz. 3 aylık olduğunda tuvalete çıkarma saatini 3 saat, 4. Ayında ise 4 saat şeklinde ayarlama yapabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Başak şehir Köpek Eğitimi