Köpek Saldırı Eğitimi

Hepimizin bildiği üzere köpekler insanların en sadık dostlarıdır. İçinde hayvan sevgisi besleyen bir insan hayatını güzelleştirecek, yalnızlığını giderecek bir arkadaşa asla hayır diyemez. Gel gelelim iş sadece köpeği sahiplenmek ile bitmiyor. Köpekler doğası gereği sadık hayvanlar olmasına karşılık onlara da aynı bebeklere verdiğimiz gibi bir takım eğitimler veririz. Bu sayede köpeğimizle aynı dili konuşmasak bile artık iki yabancı olmaktan çıkıp iletişim kurma evresine giriş yapmış oluruz. Köpeklere birçok konuda eğitim verilebilir. Komutları öğretme, tuvalet eğitimi ve saldırı eğitimi. Bu yazımızda size köpek saldırı eğitimi hakkında temel bilgileri ve püf noktaları göstereceğiz.

Her köpeğin saldırganlık oranı diğer türlerinde aynı olacak diye bir kural yoktur. Bazı cinsler çok saldırgan olabiliyorken bazı cins köpeklerde oldukça uysal ve barışçıl olabiliyorlar. Böyle köpekler bekçilik kriterleri taşımadığı için bu eğitim için elverişli olmaz. Bir köpeğe saldırı eğitimi vermemiz için öncelikle saldırgan bir özelliğe sahip olması gerekir. Saldırı eğitimi vermek başlı başına köpeğe, tüm yabancılara kızmalı ve kendini herkesten güçlü hissetmesini sağlamaktır. Köpeğin saldırganlığı sahibinin kontrolü altında olması gerekir. Aksi takdirde çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Köpek Saldırı Eğitimi

Köpek Saldırı Eğitimi

Köpek saldırı eğitimi için içi paçavralardan oluşan üstüne kıyafet giydirilmiş mankenler kullanmak çok ideal bir seçimdir. Bu mankenler eğitim alanlarında ip yardımıyla bir ağaca bağlanır. İpe uygulanan fiziksel temaslar ile mankenin aşağı yukarı hareket etmesini sağlanır. Bu işlemi tamamladıktan sonra köpek eğitim alanına getirilir. Eğitici, ağaçta aşağı yukarı hareket eden cansız mankeni ip yardımıyla ayakları yere basacak şekilde konumlandırmışken boşta olan eliyle havaya kaldırıp işaret parmağını mankene doğrultup köpeğine TUT! Komutu verir. İşaret beraber harekete geçen köpek cansız manken ile boğuşmaya başlar. Çok geçmeden ip biraz daha gevşetilerek mankenin yere yatması sağlanır. O esnada eğitici köpeğe DUR! Veya BIRAK! Komutu verilir.

Köpekler komutlara uyduğu zaman sevilmeli, başı okşanma ve övülmelidir. Aksini düşünecek olursak komutlara uymadığı zaman köpeğin tasmasını sertçe çekerek ona bir uyarı da bulunabilir ve hemen arkasından komutları tekrarlayabiliriz. Cansız manken köpek saldırı eğitimi vermek için güzel ve etkili ve çoğu kişinin tavsiye ettiği bir yoldur. Bu sayede köpeğinize saldırganlık eğitimi verebilirsiniz.

Başka bir uygulayacağımız yöntem ise yabancıların köpek ile iletişim kurma çabalarını karşılıksız bırakma eğitimidir. Bu sayede yabancı insanlar köpekle dostluk kuramazlar. Bu eğitimi alan bir köpeğe yabancı biri olarak yaklaşmak oldukça zor ve cesaret isteyen bir iştir. Fakat kendi çıkarları doğrultusunda bunu yapmayı göze almış insanlar olabilir. Girişimde bulunan insanlar köpeğe yemek vererek yaklaşmak isterler. Üstesinden gelmek için doğru eğitimleri vermemiz gerekiyor.

Bu eğitimi vermek için 2 çok etkili yöntem vardır. Öncelikle köpeğe sadece sahibi tarafından verilen yemekleri yemesi alıştırılmalıdır. Bunu yapmak için ilk formülümüz, köpeğin severek yediği yiyecekleri yabancı biri tarafından köpeğe verilmesidir. Köpek tam yemeye kalktığı sırada sahibi HAYIR! Diyerek komut vermelidir. Ardından ağır bir ceza vermelidir. Köpek komutlara uyduğu zaman ödüllendirilmeli ve sevilmelidir. Bu eylem bir kaç kere tekrarlandığı zaman köpek yabancıların verdiği yemekleri yemeyecektir. Diğer yöntem ise yine bir yabancı tarafından üzerine bolca acı biber dökülmüş etler vermektir. Köpek bu erleri yemeğe kalktığında acıdan dolayı ağızı epey yanacağı için bir kaç tekrardan sonra yabancıların verdiği yemekleri yemeyeceklerdir. Köpek saldırı eğitimi uygun kriterleri sağlayan köpeklerin alması gereken bir eğitimdir. Bu yolları kullanarak köpeğinizi istediğiniz şekillerde eğitebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Saldırı Eğitimi