köpek

Beagle Köpek Eğitimi

  Oldukça sağlam bir bünyeye sahip olan, kökeni İngiltere olan Beagle köpek ırkı, tazı grubuna ait bir köpek cinsidir. Gözlerinde çok değişik ve sevimli bir bakış vardır. Kafatası geniş ve yuvarlak, kulakları sarkıktır. Ağız ve burun yapısı düzdür. Geniş burun delikleri, ,iyi koku almasını da sağlamaktadır. Çok iyi koku alır ve bu özelliği ile avcı bir köpek olarak yetiştirilir. Günümüzde hala, sülün, tavşan ve bıldırcın avlarının vazgeçilmez av köpeği olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca iyi koku alma özelliği ile narkotikte de kullanılmaktadır. Tüyleri kısa ve kaygan bir yapıya sahiptir.

Bu nedenle de tüy bakımı oldukça kolaydır. Orta derecede tüy döken Beagle cinsi köpeklerin tüylerinin haftada 1 ya da 2 kez fırçalanması yeterli olacaktır. Banyo ihtiyacı fazla olmamakla beraber, banyo yapması gerektiği hallerde de, köpek şampuanı ile yıkanmasında bir sakınca yoktur. Tırnaklarının bakımının yapılması ve düzenli olarak kesilmesi, Beagle cinsi köpeklerin bakımları için önemsenmesi gereken ayrıntılardan biridir. Ayrıca Beagle ırkı köpeklerinin kulak bakımlarının sürekli yapılması ve belli aralıklarla kontrol edilmesi de önemlidir.

  Beagle köpek ırkı, tüylerinin türüne göre, düz ve karışık tüylü olarak iki cinse ayrılmaktadır. Yaşam süreleri yaklaşık 15 yıl olan bu cins köpekler, ılıman iklimi seven ve soğuk havalarda hastalıklardan korunması için korunması gereken köpeklerdir. Beagle cinsi köpekler evde bakılabilirler ve çok tatlı, çok sevecen köpeklerdir, ancak çok yaramaz ve meraklılardır. Bu nedenle uzun süre evde bulunmayan ya da yaşlı insanlar için hiç uygun bir köpek cinsi değillerdir. İnatçı tavırları ve meraklı yapısı ile tüm evi ayağa kaldırabilecek özelliktedir. Beagle köpek eğitimi, oldukça zor verilen bir eğitimdir. Çünkü Beagle cinsi köpekler, akıllı hayvanlar olmalarına rağmen, oldukça kendi başlarına buyruk ve kendi kafalarının dikine giden yapıları nedeniyle eğitimin başarısızlıkla sonuçlanması mümkün olmaktadır. Büyük boyutta olan yaramazlıklarının azaltılması için çok sıkı ve ciddi bir eğitim alması şart olan Beagle cinsi köpeklerin, zaten sosyal olan yapıları, eğitimle daha da yerine oturur.

Beagle Köpek Eğitimi

Beagle Köpek Eğitimi

Yalnız kalmaktan asla hoşlanmayan Beagle cinsi köpekler, mutlu olduklarını en belirgin şekilde kuyruk sallayarak belli ederler. Diğer evcil hayvanlarla, eğer yavruluk döneminde birlikte yaşamışlar ise, alışkanlık kazandığı için, iyi geçinebilmektedir. Çocuklarla arası oldukça iyi olan Beagle ırkı köpekleri, evde uzun süre yalnız bırakılmak zorunda kalıyorlarsa, evde aynı ırktan iki köpeğin bulunması tavsiye edilmektedir. Yanlızlıktan hoşlanmayan Beagle cinsi köpekler için evde aynı ırktan bir arkadaşın bulunması, köpek için iyi bir fikir olmakla beraber, ev sahibi için yaramazlıkları ile tanınan bu köpek cinsinin evde iki tane olması anlamında, pek de mantıklı olmayabilir.

Oldukça enerjik ve istekli olan Beagle cinsi köpekler, rahat hareket edebilecekleri, özgürce dolabilecekleri, geniş evlerde bakılmalıdırlar. Çok meraklı yapıları nedeniyle, her şeyi karıştıran ve ağzına alan bu köpek cinsinin, zehirli ve zararlı maddelerden uzak durması için, gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir.  Kendi başına keşifler yapmayı çok seven Beagle cinsi köpekler için, çit ya da duvarla çevrilmeyen bahçeler tehlikeli olabilmektedir. Çünkü açık bahçelerden keşfe rahatlıkla çıkarak, kaçma eğilimi gösterebilirler. Ayrıca dışarda yapılması gereken düzenli yürüyüşlerde, kesinlikle tasmasız dolaşmasına izin verilmemelidir. Beagle ırkı köpeklerin, dışarıda gördükleri köpeklerin peşine takılıp gitmek gibi bir huyu vardır. Beagla köpekler, tasmasız olarak dışarı çıkarıldığında, çevrede gördüğü bir köpeğin peşine takılacaktır. Ayrıca inatçı ruhu ve dediğini yapan yapısı ile sahibinin çağrılarına da kulak vermeyecektir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Beagle Köpek Eğitimi