Boerboel Köpek Eğitimi

Boerboel cinsi köpekler tüm dünyada bulunan köpekler arasında çok kuvvetli çok kuvvetli köpeklerin başında gelir. Ağır ve iri yapılı hayvanlardır. Bu sebeple evde beslemek için çokta uygun değillerdir. Bu köpekler sahiplerine fazlasıyla bağlıdırlar ancak sahibi dışında ki kişilerle iletişim kurmakta nefret ederler. Bu köpeklerin bakımı zor olduğu gibi aynı zamanda eğitilmesi de çok zordur. Bu nedenle eğer ki boerboel cinsi köpek beslemek isteniliyorsa kesinlikle alanında uzman kişiler tarafından eğitilmesi çok önemlidir. Bu köpekler her şeyi çok kolay ve çabuk öğrenir. Boerboel köpek eğitim aldıktan sonra birçok hayvanla uyum içerisinde olur. Bu köpeklerin bacakları kaslı ve fazlasıyla gelişmiş vaziyettedir.

Tüyleri kahverengidir. Yüzünde ise sanki bir maske varmışçasına bölüm bölüm siyahlıklar vardır. Bu köpeklerin boyları da oldukça kısadır. Bu köpeğin erkek cinsleri 65 ile 75 cm aralığında, dişi olanları ise 60 ile 70 cm aralığındadır. Vücut ağırlıkları çoğunlukla 90 kg kadar ulaşır. Bu köpeklerin vücudunda bulunan enerjilerini atmaları için çok fazla egzersize ihtiyaçları vardır. Bu sebeple her gün sabah akşama mutlaka yürüyüş yapmaları şarttır.

Boerboel Köpek Bakımı ve Eğitim Nasıl Yapılır?

Boerboel Köpek Eğitimi

Boerboel cinsi köpeklerin devamlı olarak taranması gerekir. Bu sebeple de evde bakmaya uygun değildir. Sahibi tarafından ilgi gösterilmesi çok hoşlarına gider. Aynı zamanda hafızaları da çok güçlü olan bu köpeklerin sahiplerini ve yaşadıkları yeri koruma iç güdüleri oldukça fazladır. Bu nedenle de mutlaka eğitimlerinin verilmiş olması çok önemlidir. Bu köpekler çoğunlukla koruma amaçlı olarak beslendiği için nereyi koruması gerektiği ile ilgili bir eğitime tabii tutulamayacağından ve eğitimlerden verimli bir sonuç almak adına düzenli bir program doğrultusunda eğitim verilmesi daha doğru olacaktır. Verilecek olan eğitim her köpek için farklı metotlar içerir.

Ancak her köpek, eğitime başlarken ilk başta mutlaka tuvalet eğitimi ve temel itaat eğitimi alması gerekir. Evde beslenilecek olan köpekler için tuvalet eğitimi mutlaka verilmelidir. Tuvalet eğitimi başarı ile tamamlandıktan sonra temel itaat eğitimine geçilmelidir. Temel itaat eğitiminde de köpeğe yat, kalk, otur gibi başlıca emirler öğretilir. Temel itaat eğitimi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra ise ileri itaat eğitimine geçilir. Köpek birçok komutu öğrendikten sonra bir yeri koruma amacı ile besleniyorsa, mutlaka alan koruma eğitimi verilmelidir. Koruma eğitimlerinde köpeğe nereyi nasıl koruyacağı öğretilir. Ancak bu eğitimlerin mutlaka alanında uzmanlaşmış kişilerin tarafından verilmesi gerekir.

Boerboel Köpek Eğitimi

Boerboel türü köpeklere temel itaat eğitimi 6 aylıkken verilmeye başlanmalıdır ve 9 aylık olmadan mutlaka bu eğitimi almış olması gerekir. Bunun nedeni köpek 6 aylık dönemde iken daha hızlı öğrenir ve bu eğitimden daha fazla verim alınması sağlanır. Boerboel türü köpekler tam anlamıyla koruma amaçlı olarak kullanılan bir köpektir. Bunun yanında boerboel köpekler sert tavırlı ve atak hayvanlardır ve içgüdüleri oldukça fazladır. Kendilerine olan güveni çok fazla olduğundan bu köpekler sahip ve yaşadıkları alanları çok iyi bir şekilde korurlar.

Aynı zamanda bu köpekler uzun seneler boyunca yaşayabilir aynı zamanda çok da hassastırlar. Köpeğe verilecek olan eğitimde kesinlikle şiddet uygulanmaması gerekir. Eğitim esnasında şiddet uygulanması verilecek olan eğitimlerin ters tepki vermesine neden olabilir ve daha fazla sinirlenerek agresifleşmesine neden olabileceğinden eğitim esnasında köpeğe sevgi ile yaklaşılması önemlidir. Sahiplenilecek olan her türlü köpek veya hayvan, eve geldiği andan itibaren kendini o ailenin bir ferdi olarak görmeye başlar ve kendi ihtiyaçlarının sahibi tarafından karşılanmasını ister. Egzersiz, bakım ve beslenme gibi günlük ihtiyaçlar sahibi tarafından mutlaka karşılanmalıdır.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Boerboel Köpek Eğitimi