köpek

Fatih Köpek Eğitimi

Köpeklerde eğitim gerekli midir?

Bir köpek sahibi ile aynı ortamda yaşaması için eğitim almalıdır. Aksi takdirde aynı yerde yaşamak bir kâbusa dönüşecektir. İyi eğitim alan köpeklerin geneli mutlu ve çevreye uyumludur. Fakat bu süreç kolay bir süreç değildir. Bu süreç için anlamlı bir çaba ve eğitim gerekir. Köpek eğitimini kolaylaştıran bazı etmenler vardır. Bu etmenler şunlardır. İyi bir köpek seçimi doğru etimin temelidir. Köpeği seçerken sadece dış görünüşüne ya da şirinliğine bakmak çok yanlış ve yersiz olacaktır.

Köpek cinslerini seçerken zekâsı, kabiliyeti, çevikliği, oyun içgüdüsüne ve dikkatine mutlaka bakılmalıdır. Ayrıca köpeğin seçimi kadar onu doğru yetiştirmek ve oyun ve egzersizlerine dikkat etmek sağlıklı bir ortamda büyütmekte eğitim kadar önemlidir. Köpekler aynı zamanda doğru zamanda eğitilmelidir. Doğru zamandan kasıt yavru köpeklerin eğitimidir. Yavru köpekleri çok zorlamadan ve sıkmadan bunaltmadan sevgi ile eğitimi sağlanmalıdır. Eğitimsiz köpekler çevresine ve insanlara oldukça zararlıdır ve özellikle bazı cins köpekler eğitimsiz olarak doğaya çıkarılmamalıdır. Eğitimsiz köpekler sahibine ve çevresine vereceği zarar çok büyük olacaktır.

Köpek eğitiminde ödül

Köpekleri eğitirken onlara birçok anlamda ödüller veririz. Ödüller köpek eğitimi için teşvik edici program sonuçlarıdır. Örneğin köpeğe sözlü ödül verdiniz bu ödül onu motive edici sözlerdir. Aferin oğlum, çok güzel vesairedir ve teşvik edici olmalıdır. Diğer bir ödül ise fiziki ödül köpeğinizi sözlü ödül ile ödüllendirdikten sonra onla kuracağınız fiziki bağdır. Örneğin başını okşamak vücuduna dokunmak sarılmak gibi ödüllerdir. Fatih Köpek Eğitimi ağır eğitim yaptırılan köpekler için uygulan ödül yiyecek ödülüdür. Bu ödül yaşlı ve inatçı köpeklerin eğitiminde daha çok kullanılan bir eğitimdir. Özellikle ağır görevlerde çalıştırılan köpekler bu eğitime tabi tutulur. Narkotik ve arama için kullanılan köpekler bu ödülle daha fazla ödüllendirir. Ödül programının doğru ve zamanında kullanılması eğitim için çok mühimdir. Ödül programı değişken olabileceği gibi sabit aralıklı da olabilmektedir. Ödül programlarına köpeğin cinsiyeti ırkı da bu ödül çeşitlerini belirlemede ve ayırmada dikkat edilen unsurlardır.

Fatih Köpek Eğitimi

Fatih Köpek Eğitimi

Köpeklerin özellikle 5.ayında itaat eğitimine başlamaları gerekmektedir. 5 aylık bir köpek ortalama on yaşında bir çocukla eşdeğer zekâya ve beceriye sahiptir. Köpekler bir yaşına kadar çok hızlı büyümeye sahiptir. Aynı zamanda bu büyüme hem vücut olarak hem de zekâ kapasitesi olarak öğrenmenin çok yüksek olduğu bir dönemdir. Köpeklerin eğitimi insanlarla ve doğayla uyumlu olarak yaşamasını sağlayacak kapsamlı bir süreçtir. Köpeklerin kendi hayatlarını sürdürebilmeleri için aynı zamanda sahipleriyle de uyum içerisinde olabilmeleri için belirli ve temel komutları bilmeleri gerekmektedir. Köpeklerin sevdiği şeyler ile yapılacak olan eğitimler ilişkilidir. Köpekler oyun odaklı mı sevgi odaklı mı yoksa yemek odaklı mı eğitimden geçirilecek buna ilk bir haftada karar verilir. Köpek ile eğitmen arası ilişki sağlandıktan sonra temel eğitime geçilmesi önerilir.

Köpekler sadece ev hayatı ve sosyalleşme için eğitilmezler aynı zamanda alan savunma ve koruma amaçlı olarak ta eğitilirler. Bu eğitim daha sıkı takip edilen ve daha ciddi bir süreçtir. Köpeklerdeki temel eğitim ilk etapta eğitmeni zorlayabilir fakat köpeklerin geneli bu eğitim ile en zor aşamayı aşmış olurlar ve ev hayatına ve sosyal hayata adapte olmuşlardır. Köpek eğitim alanları kişilerin evde ve bireysel olarak verecekleri eğitimi çok daha kısa sürede ve çok daha iyi şartlarda ve profesyonel eğitmenler tarafından sağlamaktadır. Köpek eğitimi ile çevreyle ve dış dünyayla köpek arasında bir uyum oluşturularak hem köpek ile sahibinin uyumlu bir hayat yaşaması hedeflenir. Bu tarz eğitim alanları size çaba sarf ettirmeden bu eğitimi kendi bünyesinde vermektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Fatih Köpek Eğitimi