köpek

Great Dane Köpek Eğitimi

İri cüsseli ve asil bir görünüme sahip olan Great Dane’nin ırkı Almanya ya dayanmaktadır.

Genel özellikleri birbirine çok benzemesine rağmen renk özelliklerinden dolayı kendi içlerine üç gruba ayrılır. Bunlar;

1- Kumral Great Dane

2- Benekli Great Dane

3- Alacalı Great Dane

Great Dane Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Great Dane Köpek Eğitimi

 • En gösterişlisi Alacalı olan türüdür. Çok iri cüsseleriyle dikkat çekerler. İki ayağı üzerinde durduğunda boyu yaklaşık olarak 75 cm’dir.
 • Ömürleri ortalama 10 senedir. Genel olarak bu cinste kalp mide ve tümör rahatsızlıklarına sık rastlanır. Bu nedenle de beslenmesine çok dikkat edilmeli şekerli gıdalardan kurabiye bisküvi gibi yiyeceklerden uzak tutulmalıdır.
 • Great Dane Cinsi köpekler soğuğu hiç sevmezler daha çok ılıman ve sıcağa yakın iklim koşullarında mutlu olurlar. Soğuk hava koşullarında yaşamakta çok zorlanırlar.
 • Tüyleri kısa ve çok sert olduğu için tüy bakımı sert bir fırçayla ve haftada bir en fazla iki kez yapılır.
 • Cüsseleri çok iri olduğu için yıkaması oldukça zordur. Bu nedenle sık yıkanması yerine sadece gerekli durumlarda yıkanması önerilir ancak ne kadar seyrek yıkanırsa yıkansın tüy bakımı ihmal edilmemelidir.
 • Bahçeli evlerde de apartman dairelerinde de rahatlıkla yaşayabilir ancak günde en az bir saat gezdirmek şartıyla. Günlük egzersiz ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. Günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmazsa apartman dairesinde bakımı çok zor olacaktır.
 • Bebek ve çocukları çok sevmesine rağmen iri cüssesinden dolayı istemeden de olsa çocuklara zarar verebilir. Bu nedenle bebek ve küçük çocuklarla asla yalnız kalmamasına dikkat edilmelidir.

Great Dane Cinsi Köpeklerin Eğitimi Nasıl Verilmeli

 • Agresif bir yapıya sahip olmayan dost canlısı güvenilir asil duruşlu ve iyi huylu bir köpektir. Bu nedenle de Great Dane köpek eğitimi esnasında sahibini ya da eğitmenini çok yormaz.
 • Çabuk sıkılan ve dikkati çabuk dağılabilen yapısı nedeniyle eğitimler günde en fazla 5 saat verilmeli ve eğitim esnasında sık sık ara verilerek dinlendirilmelidir.
 • Ailesine sonsuz bir sadakatle bağlı olan Great Dane ye aile koruma eğitimi kesinlikle verilmemelidir. Çünkü çok sevecen bir köpek olmasına rağmen iri cüssesinden dolayı çok tehlikeli olabilir.
 • Eğitimine bebekken başlaması gerekir ve iri yapısından dolayı insanların üzerine özellikle de çocukların üzerine atlamaması gerektiği öğretilmelidir.
 • Güçlü ve uzun bir vücuda sahip olmalarından dolayı Great Dane köpek eğitimi hep savaş köpeği bekçi köpeği ve av köpeği olarak verilmiştir.
 • Av köpeği ya da bekçi köpeği olarak yetiştirilecek olan Great Dane ye öncelikle Fiziki güç geliştirme çalışmaları yaptırılması gerekir.

Great Dane Köpek Eğitimi

Köpek eğer bekçi köpeği olarak yetiştirilecek ise fiziki gücünün yerinde olmasının yanı sıra cesaret dikkat ve kendine güvenlerinin de fazlasıyla gelişmiş olması gerekir.

Fiziki güç eğitiminde yükseklik uzunluk denge tırmanma eğitimleri verilir.

Yüksek Atlama Eğitimi Nasıl Verilir?

En düşük kademeden en yüksek kademeye doğru giden 6 adet engel bulunur. Köpek sırasıyla bu 6 kademede eğitilir. Altıncı ve son kademede de başarılı olduktan sonra bu eğitim sonlandırılır.

Uzun Atlama Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek bu eğitimi içi su dolu engelleri geçerek tamamlar. Bu engeller 150 cm uzunluğunda 120 cm genişliğinde ve 70 cm derinliğinde olmalıdır.

Eğitime 50 cm uzunluğundaki engelle başlanır. Daha sonra sırasıyla 100 ve 150 cm uzunluklarındaki engellerle devam edilir. Köpek en son 150 cm uzunluğundaki engelde başarılı olduktan sonra bu eğitim bitirilir.

Denge Yeteneği Eğitimi Nasıl Verilir?

Bu eğitim 50 cm yüksekliğinde 360 cm uzunluğunda ve 30 cm çapındaki düz tahtalar ya da kütükler yardımıyla yapılır.

Tırmanma Yeteneği Eğitimi Nasıl Verilir?

Bu çalışma köpeğin merdiven ya da üçgen prizma şeklindeki engellere tırmanması sağlanarak yapılır.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Great Dane Köpek Eğitimi