köpek

İngiliz Bulldog Köpek Eğitimi

Güçlü, cesur ve tehdit edici görünüşteki bu cins köpekler tam bir ev arkadaşı, neşeli ve oyuncu hayvanlardır. Çok hareketli olmayan bu cins köpekler evin içinde bile rahatlıkla bakılabilirler. Çok soğuğu ve sıcağı sevmeyen İngiliz Bulldoglar, başka köpeklerden pek hoşlanmazlar. Ama diğer hayvanlarla çok iyi arkadaşlık kurabilirler. Ancak başka bir köpekle birlikte büyütülürse o köpekle anlaşabilir. Yaşadığı ailenin bireylerine çok düşkündürler ve koruyucu bir tavır sergilerler. Tehlike hissettikleri an çok sert ve cesur olabilirler. Eğer sevilmez ve yeteri kadar ilgi görmezlerse mutlu olmazlar. Sevecen ve cana yakın olan Bulldoglar horlamaları ile ün yapmışlardır. Küçük yaşlarda hareketli olup, oyun oynamayı çok sevseler de 3-4. yaşlarından sonra tembellik yapmayı dinlenmeyi severler.

İngiliz Bulldog Köpek Eğitimi Ve Bakımı

İngiliz Bulldog Köpek Eğitimi

İngiliz Bulldog Köpek Eğitimi ve bakımı biraz zaman alıcıdır. Öncelikle eğitimi başarılı bir şekilde verebilmek için köpeğinizi tanımanız, neler yapıp yapmayacağını bilmeniz gerekir. Ve köpeğinizle aranızda dostluk bağı kurmanız gerekir.

Köpekler yaradılışları gereği temiz olmayı seven hayvanlardır. Bu yüzden verilmesi gereken en önemli eğitim tuvalet eğitimidir. Tuvalet için yemek yediği ve uyuduğu bölgeden uzak bir yere bölüm ayırmalısınız. Eğer dışarı alıştırmak istiyorsanız ve köpeğiniz yavru Bulldogsa sık sık tuvalet yapma ihtiyacı duyacağından sürekli dışarı çıkarmanız gerekecektir. Köpeğinizin yaşayacağı bölgeye veteriner hekimlerden veya petshoplardan aldığınız tuvalet pedlerini serin. Bu pedleri serme amacınız oluşabilecek tuvalet kazalarının evi kirletmesini önlemek içindir. Sonuçta sizin evde olmadığınız, uzun süre ilgilenemediğiniz, dışarı çıkaramadığınız zamanlarda mecbur kalınca tuvaletini pedlere yapacaktır. Ve böylelikle evin her yerine tuvaletini yapmamış olacaktır.

Zamanla pedlerin sayısını azaltın ve en son pedi yemek ve uyuma alanına en uzak pedi bırakın. Köpeğinizi tuvaletini yapmak için dışarı çıkardığınızda ona yumuşak sakin bir ses tonuyla ‘Haydi tuvalete, tuvalete çıkıyoruz’ şeklinde seslenin. O tuvaletini yaptığında ise ona övgü sözcükleri söyleyin. Onu cesaretlendirin ve ödül maması verin. Bu şekilde İngiliz Bulldog köpeğiniz dışarı tuvalete çıkıp tuvaletini yaptığında ödül maması yediği bağlantısını kurup dışarı tuvaletini yapmasının olumlu olduğu bağlantısını kuracaktır. Köpeğinizi asla cezalandırmayın, sert uyarılarda bulunmayın. Bu şekilde davranmanız onu olumsuz yönde etkileyecektir.

İngiliz Bulldog Köpek Eğitimi

İngiliz Bulldoglar yürüyüş yapmaktan ve oyun oynamaktan çok zevk alırlar. Ağır egzersizlere gelemezler. Günlük makul bir egzersiz programı İngiliz Bulldogların sağlıklı olmalarına ve güzel fiziğe sahip olmalarına neden olacaktır.

Bulldogların büyüme ve gelişimi çok hızlıdır. Bu gelişim ve büyümenin dengeli olması gerekmektedir. Bunun içinde doğru besleme şarttır. Bulldog köpekler yemek yedikçe çok fazla ve kolay bir şekilde kilo alırlar. Bu yüzden yemek saatlerini ve miktarlarını iyi ayarlamalı, yemekten bir saat sonra ise yürüyüş yaptırarak egzersiz yapmaya alıştırmalısınız. Bu yüzden köpeğinize vereceğiniz yemek ve egzersiz eğitimide çok önemlidir.

Cilt, Deri, Tırnak, Kulak Ve Kuyruk Bakımı

Köpeğinizi haftada en az 3-4 defa fırçalamayı özen göstermelisiniz. Tüy dökme zamanında bu fırçalama işlemini daha sık tekrarlayın. Yıkama işlemini ise köpeğiniz kirlendiğinde, kötü kokmaya başladığında yapmalısınız. Şampuan olarak köpekler için üretilen özel şampuanlardan kullanılmalıdır. Normal insan şampuanı, bebek şampuanı kullanmamaya dikkat edilmelidir. Çünkü köpeklerin ve insanların ph değerleri farklıdır.

Uzun tırnakla ise İngiliz Bulldog köpeklerin ayak parmaklarının bükülmesine sebep olabilir. Bu durum ise onların eklem ve kalça sorunlarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı köpeğin tırnakları törpülenmeli ve çok uzadığında kesilmelidir.

Kulakları ve gözlerinde gözyaşlarının yaptığı lekeleri veteriner hekimlerde veya petshoplarda satılan kulak ve göz etrafını temizleme solüsyonları ile temizlemek gerekmektedir.

Kısacası İngiliz Bulldog yavruları küçük bir çocuğa benzerler. Herşeyi ağızlarına almak istedikleri için belli bir süre çok ilgi isterler. Zamanla onlara gereken eğitimler doğru bir şekilde verildiğinde, yeterli sevgi ilgi gösterildiğinde ve biraz büyüdüklerinde emeklerinizin boşa gitmediğini verdiğiniz emirleri kolaylıkla yerine getiren bir İngiliz Bulldog köpeğiniz olduğunu göreceksinizdir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

İngiliz Bulldog Köpek Eğitimi