köpek

Köpek Çiftliği

Türkiye’de artık birçok köpek çiftlikleri bulunmaktadır. Köpek çiftlikleri iki türlü olabiliyor. Birincisinde farklı cinslerden köpekler bir araya toplanıyor ve ev bulamayan veya ev arayan köpekler çiftliklerde bir süre misafir ediliyor. Bazı çiftlikler ise sadece belirli cinslerde köpekleri kabul ediyor. Bazen Goldan Retreiver’ların olduğu çiftlikler oluyor, bazen sadece Rottweiler’ların olduğu çiftlikler oluyor. Köpek çiftliği köpekler için bir ev veya yuva gibi oluyor. Burada köpeklere birçok farklı konularda eğitimler verilebiliyor ve gerektiği taktirde bazı köpekler içinde tamamen bir yuva haline geliyor. Çiftliklerde bütün köpeklerin sağlık kontrolleri yapılır, aşıları tamamlanır ve aynı zamanda gerekli bütün sağlık işlemleri yapılır. Köpek çiftliğinde bulunan bütün köpeklerin mutlaka bir sağlık karnesi vardır. Köpek çiftliklerine yardım eden birçok kişi bulunur. Mama yardımları, yatakları için yorgan yardımları, bazen tuvalet malzemeleri için yardımlar, bazen ise oyuncaklar ve birçok konuda yardım edenler oluyor.

Köpek çiftliklerine yardımlar her zaman ihtiyaç duyuluyor, çünkü onlarca köpekler var ve hepsine yetişmek gerçekten çok zor oluyor. Yardıma gelenler ayda bir defa veya haftada bir defa bile gelenler olabiliyor ve malzemeleri bıraktıktan sonra çiftlikte bulunan köpeklerle birkaç saat oynayıp gidebiliyorlar. Bazen gözünüze çarpan bir köpek oluyor ve imkanınız varsa, ona sahip bile olabiliyorsunuz. Köpek çiftliği onlarca köpeklere ev sahipliği yaparak, onları yeni evleri için hazırlar. Ziyarete gelenler arasında bazen köpek isteyenler oluyor ve onlarda, çiftlikten köpeklerini alıp gidebiliyorlar. Malum çiftliklerdeki köpekler kısırlaştırılmadıkları için, dönem geldiği zaman birçok yavru köpekler ortaya çıkabiliyor. Bir köpek çiftliğinde fark etmediğiniz sürece kaç tane yavru yaşayıp kaç tanesi ölüyor diye soracak olursanız, bunun sayısını belirlemek gerçekten çok zor. Sizden köpek çiftliklerine yardım ederek, köpeklerle oynayabilir ve eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Köpek Çiftliği

Köpek Çiftliği Hakkında

Birçok veteriner hekimliği okuyanlar veya köpek severler, veterinerlerde veya köpek çiftliklerinde çalışarak bilgi alıyorlar ve nihayetinde yıllarca orada çalışmış oluyorlar. Köpekler gerçekten insanların en sadık dostlarıdır. Herkesin bir tane köpek sahibi olma imkanı olsa, hiçbir tane köpek evsiz kalmayacak, fakat bu maalesef imkansız olduğundan, bazı köpekler köpek çiftliğinde veya veterinerlerde yaşıyorlar. Köpek çiftliklerinde A’dan Z’ye köpeklerin bütün bakımları yapılmaktadır. Kesinlikle hiçbir şey ihmal edilmez ve her zaman köpeklere sevgi göstermek zorundasınız. Siz köpeğe ne kadar sevgi gösterirseniz, köpeklerde bir o kadar size yakın davranacaktır. Köpeklerle yaşamak güzeldir, fakat çok fedakar olmanız gerekiyor. Fedakar olmak birçok kişi için zor olduğundan, bazıları köpek sahibi olamıyor. Malum insanlar için kendi çocukları daha önemli oluyor veya evleri daha önemli oluyor.

Çocuklar elbette anlaşılır bir sebep, fakat insanlar için evlerin köpeklerden daha önemli olması ne kadar anlaşılır bir sebep tartışılır. Sonuçta siz köpeğe doğru eğitim verirseniz veya eğitilmiş bir köpek alırsanız, evinizde hiçbir sorun yaşamadan köpekle beraber yaşayabilirsiniz. Şunu asla unutmamanız lazım ki, her ne kadar eğitilmiş bir köpek alsanız bile, dikkat etmediğiniz sürece, köpekler yine eski haline dönebiliyor. Burada önemli olan köpek çiftliğinden öğrendiği şeyleri unutmaması. Köpek çiftliği elbette sadece eğitim veren bir yer değil, aynı zamanda köpeğin bakımıda yapılıyor, fakat burada aldığı eğitimler çok önemli ve düzenli bir hayat yaşayabilmesi için onları sürekli hatırlaması gerekiyor. Komutlar ve el hareketleri, çünkü sonuçta köpekler bizim dilimizi anlayamıyor ve sesimizin ne anlama geldiğini anlaması içinde uzun bir zamana ihtiyacı oluyor. Bu sebeple köpek çiftliğinde ne öğrendiyse, yeni evinde de tekrarları yapılması gerekiyor. Ne kadar çok tekrar yapılırsa, o kadar çok hayatına işleyecektir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek Çiftliği