köpek

Newfoundland Köpek Eğitimi

Çok cüsseli oldukları için çok hareketli olamıyorlar. Aşırı hareketli olmadığı için de eğitim konusunda çok sıkıntı yaşamıyorlar. Yumuşak huylu olması sebebiyle Newfoundland cinsi köpeklerin günlük egzersizlerini yeteri kadar yaptırabilirseniz şehir hayatına uyum sağlaması kolaylaşacak ve eğitim alması hızlı olacaktır. Newfoundland cinsi köpeklerin eğitimi zordur. Newfoundland Köpek Eğitimi aşamasında önemli olan eğitimcisinin ses tonudur. Newfoundland cinsine uygulanacak eğitim de eğitmenin sakin, tutarlı ve sabırlı davranması köpeğin eğitimini iyi almasını sağlar. Eğer sert yöntemler uygularsanız köpeğiniz eğitilmekten kaçar olumlu sonuç alamazsınız. Yeteri kadar ilgi ve sevgi göstererek Newfoundland cinsi köpeğinizi 7-8 haftalıkken eğitebilirsiniz. Küçük yaşta yüzme ve aktivite eğitimi verilmesi kilo almasını engelleyecek böylece ilerde oluşabilecek eklem problemlerinin önüne geçebileceksiniz.

Newfoundland Köpek Eğitimi

Newfoundland çok büyük olup dev ırklardandır. Newfaundland suya çok düşkündürler. Ayakları perdelidir. Anatomik yapıları suda yüzmek için çok uygundur. Çok iyi yüzücü olup suyu çok severler. Denizden çıktığı zaman mutlak suretle uzun tüylü bir köpek olduğu için denizden çıktıktan sonra yıkanması gerekir. Karakter olarak sosyal köpeklerdir. Dev bir cüsseye sahip olsalar da son drece uyumlu tam bir aile köpeği olmaya müsait bir karaktere sahip köpeklerdir. Beslenmesi tahmin edilen kadar zor değildir. Sokakta dolaşırken ürkütücü özellikleri vardır. Renkleri siyahtır. Çok fazla hareketli olmadığından dolayı bakımı kolay bir köpektir.

Newfoundland Köpek Eğitimi

Tüyleri uzun olduğu için diğer ırk köpeklere göre biraz daha fazla bakıma ihtiyacı olan köpek ırkıdır. Newfoundland boyu 71 -73 cm ye kadar uzayabilmektedir. Kilosu ise 68 kg ve yukarısıdır. Rengi genellikle siyahtır ancak koyu kızıl, koyu kahverengi, siyah üzerine beyaz parçalı gibi olabilir. Çift katlı uya dayanıklı tüyleri vardır. Tüyleri orta uzunluktadır. Kuyruğunda, başının üst tarafında ve göğsünde daha uzun tüyler vardır. 2 defa yılda tüy döker. Çok fazla sıcağı sevmezler. Yaşam ömrü 10 – 12 yıl olarak değişim göstermektedir. Bekçilik özelliği yoktur. Yabancıya havlayan özelliği vardır. Sosyal bir aile köpeğidir. Çocuklarla arası çok iyidir. İklim olarak çok uzun ve iri tüylü oldukları için çok fazla sıcağa gelemezler ve sıcaktan rahatsız olurlar. Newfoundland besleyen kişilerin yazın çok dikkat etmeleri gerekir. Güneşin altında uzun süre kalmamasına dikkat edilmelidir. Yazın tüylerini keserseniz çok daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar serin bir yerde tutmak gerekir.

Newfoundland Evde Beslenir Mi?

Çok iri köpekler olduğu için çok fazla hareketli köpekler değillerdir. Bu yüzden evde beslenebilir. Evinize girdiği andan itibaren size huzur verecektir.

Newfoundland Beslenmesi

Sürekli yedirme eğiliminde olmaktan kaçınılması gerekir. Özellikle Newfoundland gibi dev ırkların çok fazla kilo almaması gerekmektedir. Düzenli şekilde beslenmeleri gerekir. Fit ve zayıf şekilde büyütmek gerekir. Büyüme esnasında çok fazla mama verilmemelidir. Mamaların üzerinde yazan beslenme düzenine uyulduğu takdirde kilo probleminin de önüne geçebilirsiniz. Köpeğin aktivitesine göre mama verme ölçüsünü ayarlayabilirsiniz.

Newfoundland Yatkın Oldukları Rahatsızlıklar

Newfoundland ırk olarak kalça ve dirsek uyumsuzlukları yaşamaktadırlar. Gelişme döneminde ortaya çıkan bu hastalığın kaynağı ise aşırı beslenmedir. Beslenmesine dikkat edilerek bu hastalığın önüne geçilmesi mümkündür. Erkek köpeklerde böbrek ve idrar yolu taşlarına rastlamak bu ırkların yatkın olduğu hastalıklardan bir tanesidir. Bu taşar idrar yollarını tıkayıp idrar yapamama sorununa böbreklerin şişmesine ve görev yapamamasına kadar giden aynı zamanda vücutta üreyi arttırabilen, yan etkileri olan çok sayıda hastalığa neden olabilmektedir. Kaliteli mamayla beslenildiği takdirde bu hastalıkların önüne geçebilme imkanı vardır.

 

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Newfoundland Köpek Eğitimi